Son Dakika Haberler

Sarıyer Belediye Meclisinde Osmanlıcılık Senaryoları

Sarıyer Belediye Meclisinde Osmanlıcılık Senaryoları
Okunma : 17 views Yorum Yap

VerdayigitSarıyer Belediye Meclisi İhtisas komisyonları ve 2014 yılı faliyet raporu için toplandı, Gündem dışı söz alan AKP meclis üyeleri Yeni Osmanlıcılık Senaryolarını anlattılar.

Bugüne kadar TBMM de dahi Osmanlıcılık bu şekilde gündeme gelmemişti. AKP meclis üyesi Verde Yiğit “Kurtuluş savaşı ve TBMM kuruluşunu Osmanlı İmparatorluğuna bağlayarak Osmanlı İmparatorluğu’undan Cumhuriyete devamında ise Yeni Osmanlıcılık’a bağladı”.

TARİHİ SAPTIRIYORLAR

AKP Meclis Üyesi Verda Yiğit,”Dünyada ilk defa Parlementer sisteme Osmanlı İmparatorluğu geçmiştir”. “YANLIŞTIR”

PARLEMENTER SİSTEM “1215 Magna Carta

“Yasama ve yürütme hak ve vazifelerini, milletvekillerinden oluşan bir parlamentoya yükleyen parlamenter sistem, İngiliz monarşisi içinde doğdu. 1215 Magna Carta ile İngiliz soyluları, mutlak monarşinin mutlak iktidarını elinde tutan kralın iktidarına, onu sınırlamak suretiyle kıyısından köşesinden ortak oldu. Aristokrasinin kralın güç alanında açtığı gedikten zaman içinde ticaretle uğraşan orta sınıf da girdi. Güç mücadelesi bir dengeye kavuştu ve 17. Yüzyılın sonuna doğru, 1689’da yayımlanan Haklar Bildirgesi ile ortaya Westminster modeli de denilen Parlamenter Monarşi çıktı ve günümüze kadar bazı rötuşlarla geldi”.

TARİHLER “BELKİDE” DİYEREK YAZILMAMIŞTIR

Verda Yiğit ” Dünya’da Belkide ilk defa Parlementer sisteme Osmanlı İmparatorluğu geçmiştir dedi.

MUSTAFA KEMAL’i UNUTTURMAYA ÇALIŞIYORLAR

23 Nisan 1920 Cumhuriyetin ilanı için yapılan kısa bir konuşmada yüzyılın hataları ve bilinçli olarak Mustafa Kemal Atatürk’ü yok sayma girişimi yaşandı.

AKP politikaları meclise taşındı. Sistemli olarak Çanakkale Savaşınında Mustafa Kemal’ yok sayma girişimleri devam ederken Cumhuriyetin kuruluşunda ısrarla Mustafa Kemal’i yok saymaları ve İlk Parlementer sistemi Osmanlının kurduğunu iddia etmeleri fiyasko oldu.

Not. Verda hanımın uyarısı üzerine TBMM açılış tarihi düzeltilmiştir