Son Dakika Haberler

SARIYER BELEDİYESİ’NDEN ÖĞRENCİLERE YAPAY ZEKÂ EĞİTİMİ

SARIYER BELEDİYESİ’NDEN ÖĞRENCİLERE YAPAY ZEKÂ EĞİTİMİ
Okunma : 32 views Yorum Yap

Sarıyer Belediyesi gençlere yakın gelecekte dünyayı saracak olan yapay zekâ teknolojisi eğitimi veriyor.

 

Sarıyer Belediyesi tarafından kurulan ve öğrencileri sınavlara hazırlamak üzere ücretsiz destek veren Sarıyer Akademi, şimdi de öğrencilere “Yapay Zekâ” eğitimi vererek onları geleceğe hazırlıyor. Peki, gelecekte insan yaşamının vazgeçilmez bir parçası haline gelecek olan ‘Yapay Zekâ” nedir ve nasıl bir eğitim verilecek?

 

Sarıyer Belediyesi bünyesindeki Sarıyer Akademi, gerçekleştirdiği her projede çıtayı biraz daha yükselterek, gençlerin ufkunu açıp, çocuk ve gençlerin eğitimine desteğini sürdürüyor.

 

Geleceğin dünyasında yapay zekâ ürünlerinin hayatın her alanında karşımıza çıkacağı hayal değil. Yapay zekâ deyince akla ilk anda akıllı robotlar gelse de aslında onun basit olan ürünlerini kullanıyoruz. Örneğin telefonunuza sorduğunuz sesli soruyu ‘Siri’nin yanıtlaması gibi.Kimbilir belki gelecekte sizin hemşireniz bir yapay zekâ robotu da olabilir.

 

İşte Sarıyer Akademi yakın gelecekte dünyayı saracak olan ve üniversitededers olarak gösterilecek bu bilim dalıyla ilgili eğitimi şimdiden vererek, gençleri geleceğe hazırlıyor.

 

Akademi’de,Dr. Uzay Çetin’in yönetimindeBoğaziçi Üniversitesi’ndeki Fizik, Matematik ve Bilim Kulüplerindeki öğrencilerden oluşan çekirdek bir kadro ile“Yapay Zekâ Sınıfı” oluşturularak, Karmaşıklık ve Veri Bilimi eğitimleri verilecek.

 

Bu sınıfta yer alacak öğrencileri belirlemek için 18-27 Eylül 2017 tarihleri arasında kayıtları alınacak ve 1 Ekim 2017’de bir sınav yapılacak. Bu sınav sonucuna göre oluşturulacak “Yapay Zekâ Sınıfı”nda, “Bilim Nedir, Matematiğe neden İhtiyaç Duyarız, Matematiğin Aşamayacağı Sınırlar, Programlama ve Simülasyon, Bilimin Yönü, Büyük Veri ve Yapay Zekâ” başlıkları altında eğitimlere başlanacak. Bu projede, öğrencilerin öncelikle matematiği kavramasını sağlayıp, teknoloji ve matematiğin birleşimiyle ortaya çıkan bu yeni bilim dalı hakkında bir eğitim vermek amaçlanmıştır.

 

Sarıyer Akademi’de verilecek olan bu eğitim programı ile lise öğrencilerini, erken sayılabilecek bir zamanda modern bilimin ulaştığı yeni ufuklarla tanıştırmak hedefleniyor. Bunun için öğrencilere gerekli matematik alt yapısı kazandırılacak, programlama bilgisi öğretilecek, ekolojiden sosyolojiye bilimin çeşitli alanlarında programlama ve simülasyonun nasıl işe yaradığı aktarılacak. Edinilen tüm bu bilgi birikimi ile yapay zekanın temelleri arasındaki ilişkiler kurulacak.

 

Peki Nedir Bu Yapay Zekâ?

 

İnsan düşünebilen, karar verebilen, mantıklı hamleler yapan ve bu hamleler sonucunda neler olabileceğini hesaplayabilen bir canlıdır. Günlük yaşantımızda bu özellikler basitmiş gibi gelse de bunları taklit edip, bir forma bu özellikleri aktarma işlemi belki de dünyanın en zor ve en karmaşık işlemlerinden biri. İşte “Yapay Zekâ” bu zor ve karmaşık işlemi hayata geçirmeyi hedefleyen yeni bir bilim dalı.