Son Dakika Haberler

Sarıyer’de Eğitime Bürokrasi Engeli

Sarıyer’de Eğitime Bürokrasi Engeli
Okunma : 79 views Yorum Yap

Sarıyer Belediye Başkanlığı okullardan gelen talepleri karşılamak için mücadele ederken İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü engel koymaktadır. Daha önce okullar ihtiyaçlarını yazılı olarak ilgili birime bildiriyorlar ve belediye de imkanlar ölçüsünde bu ihtiyaçları karşılıyordu.
Milli Eğitim Müdürlüğü belediyeye bir yazı yazarak taleplerin ilçe milli eğitim müdürlüğüne yapılmasını ilçe milli eğitim müdürlüğünce değerlendirilip başkanlığa bildirilen ihtiyaçların karşılanmasını bildirdi. Büyük onarımlarda bu yöntem uygulanabilir bunu kabul etmek pekala mümkündür fakat 10 floresan için yada sıva için hatta ve hatta gezilere araç istemek için bürokrasiye ne gerek var?
Bu sorunun cevabının altında sanki siyaset yatıyor gibi görülüyor. Birileri düğmeye bastı da belediye hizmetlerini yavaşlatmak mı istiyor? Daha önce belediyenin yaptığı hizmet için asılan teşekkür afişinden dahi rahatsız olan siyaset şimdi de bu yolu mu deniyor?
Eğitime hizmet veren herkese kapı ardına kadar açılması gerekirken yolu tıkamaya çalışanlar eğitime yarar değil zarar vermektedirler.
Ayrıca ilçede çalışan binlerce öğretmen içerisinde başarılı çalışmalara imza atanlarla ilgili ödül vermeye yetkili makamlar belgeyiz yazın gönderin dedikleri halde belgeleri imzalamamakta ve öğretmenlerin motivasyonu için önemli olan ödüllendirme mekanizmasını  tıkamaktadırlar. Okul idareleri de bu durumda öğretmenle karşı karşıya kalmakta adeta güven kaybetmektedirler. Son dönemde makamda bekleyen yüzlerce belge onay beklerken okul idarelerine iade edilmiştir.
Ya söz verip istemeyeceksiniz yada imzalayıp ilgililere tebliği edeceksiniz. Bu konunun başka çözüm yolu yok.
Bu devirde halen bürokrasi engeline takılan ve sadece bu konularla sınırlı olmayan bir eğitim sistemi yada mekanizmayı kabul etmek mümkün değildir.
Maksut BALMUK
Eğitim İş İstanbul  4no’luŞube Başkanı