Son Dakika Haberler

SARIYER’DE KONUT ARTTI NÜFUS AZALDI

SARIYER’DE KONUT ARTTI NÜFUS AZALDI
Okunma : 152 views Yorum Yap

Chp Sarıyer Grup Başkan Vekili Gökan Zeybek Referandum öncesi Sarıyer’de nüfus değişikliği üzerine açıklamalarda bulundu.

Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı Ve Chp Grup Başkan Vekili Gökan Zeybek yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Referandum sürecinde seçim anketleri üzerine AKAM araştırma şirketinin yapmış olduğu çalışmanın bilgilendirilme toplantısında Sarıyerde nüfus hareketliliği hakında bilgilendirme yaptı.

Chp Grup Başkanı Gökan Zeybek, “ Sarıyer ilçemizde TUİK’in açıklamış olduğu resmi nüfus bilgileri, buna bağlı olarak Sarıyer Belediyesi tarafından numarataj birimi olarak hane sayısı, bina sayısı, seçmelerin kapı numaraları ile ilgili bizde belediye olarak bir çalışma yürüttük.

Bilinenin aksine Sarıyer ilçesinde 2015-2017 yılları arasında çok sayıda ve ciddi miktarda konut sayısı artmasına rağmen Maslak mahallesinde hepinizin bildiği 4200 konut 1453 projesi ,1080 konut Eclipse projesi, Ayazağa mahallesinde 1800 konutluk Vadi İstanbul projesi, devam eden Zekeriyaköy – Uskumruköy mahallelerimizde yüzlerce bağımsız siteler biçiminde tamamlanmış ve hane halkının yazılacağı biçiminde hazır hale gelmiştir” dedi.

SARIYER’İN NÜFUSU 342. 753

TUİK’in hazırladığı 31 Ocak 2016 itibariyle. 2015 yılına göre Sarıyer ilçemizde toplam nüfus 1406 düşmüştür. Daha önce 344.159 olan Nüfus sayısı 342.753 olarak düşmüştür.

Referandumlar bütün oyların eşit olduğu tek seçimdir. Diğer seçimlerde İstanbul’da 120 bin oyle millet vekili seçilirken, Anadolu da 10 bin oyla bir millet vekili seçildiği iller vardır,ancak Referandum da Türkiye’nin neresinde oy kullanırsanız oylar eşittir.

4 MAHALLEDE NÜFUS ARTIŞI GERÇEKLEŞMİŞ

Chp Grup Başkan Vekili Gökan Zeybek Sarıyerde 4 mahallede nüfus artışı olduğunu diğer mahallerde düşüş yaşandığını belirtti. Zeybek, Sarıyer İlçesinde Bahçeköy/ Yenimahalle’de 411 nüfus artışı gerçekleşmiş, bir tek yeni konut olmamasına rağmen bu artış gerçekleşmiştir.

KOLORDU TAŞINDA MASLAK BOŞALDI

15 Temmuz darbe girişimi sonrası alınan kararlarda 4. Kolordu’nun taşınması nedeni ile Maslak mahallesi boşaldı.

Gökan Zeybek, Kolordunun taşınması Maslakta nüfusun azalmasına sebep oldu dedi. “Maslak mahallesinde ise 880 nüfus azalması olmuştur.bu dikkat çeken unsurdur, bölgede yüksek miktarda yapılaşma olmasına rağmen nüfus neden azalmıştır diye araştırmalar yaptıktan sonra 3.Kolordunun kapatılması ile askeri nüfusun buradan çıkması nedeni ile boşalma olmuştur.”
BİN KONUT YAPILDI TAŞINAN YOK

Sarıyer’in en büyük projeleri ile yapılan Vadi İstanbul, Maslak 1453 ile binlerce konut olmasına rağmen Konutlara taşınan yok. Gökon Zeybek yapmış olduğu bilgilendirmede binlerce konut olmasına rağmen ikamet olmadığını belirtti,

Gökan Zeybek, Ayazağa da beklenilen nüfus artışı gerçekleşmemiştir. Ayazağa da binden fazla konut yapımı gerçekleşmiş artan nüfus 223 olarak gerçekleşmiştir. Ayazağa da yeni oluşan yapılarda özelikle nüfusa kayıt olunması içn çalışma yapılması gerekir dedi.

Sarıyer genelinde Uskumruköy 797, Zekeriyaköy 376, Emirgan 263, Bahçeköy/ Yenimahallede 400 nüfus artışı olmuştur, Diğer mahallelerde azalma yaşanmıştır.

KONUT ARTIŞLARI NÜFUSA YANSIMIYOR