Son Dakika Haberler

Sarıyer’de Lise Eğitimi Dibe Vuruyor.Maksut Balmuk

Sarıyer’de Lise Eğitimi Dibe Vuruyor.Maksut Balmuk
Okunma : 179 views Yorum Yap

maksut_balmuk_67876Eğitim İş Sendikası Genel Merkez  Özlük Hukuk Danışmanı Maksut BALMUK
Genel Liselerin kapanmasıyla beraber çıkacak sorunları daha önce ele almış ve velileri uyarmıştık. Bu yıl yaşanacak sorunlarla ilgili köklü tedbirler alınmadığı için bugün gelinen noktada veli mağdur durumda. Üstelik bu mağduriyet sadece ilk kez kayıt olacaklarla da sınırlı değil.
Yıllarca lise binası yapılmayan Sarıyer’de soruna neşter vuracak adımlar atılmadı. Siyasiler her defasında Sarıyer için yapılan yatırımlardan söz etmeye devam etsinler fakat bu eğitimle ilgili köklü adımların atılmadığını söyleyebiliriz.
Yatırım için bekleyen İstinye Anadolu Lisesi’ndeki arsa için devletten ödenek dahi çıkmıştır fakat bürokratik engeller aşılamıyor. Bahçede bulunan İstinye Anadolu Lisesi de, Mustafa Kemal Anadolu Öğretmen Lisesi de kaçakmış bu nedenle yeni binaya da izin verilmiyormuş. Para var arsa var okul yapılamıyor. Yıl sonunda da para geri gidecek… Siyaset makamı bu engeli aşmak için uğraşmalı. Bugün denizin dibine eski otelin yenilenmesi yapılabilirken okul için karşılaşılan kanun Boğaziçi İmar kanunu…
Bu kanun eli kolu bağlıyor çoğu zaman. Yıllarca Merkez de Vehbi Koç Vakfı Lisesi, Emirgan’da Özdemir Sabancı, Baltalimanı’nda da Behçet  Kemal Çağlar Lisesi sırtlandı Sarıyer’in Lise eğitimini. Son yıllarda bu okullar da sınavla almaya başlayınca öğrencilerinin yarısından fazlası Sarıyer dışından gelmeye başladı. Son olarak yükü sırtında taşıyan ve geçen yıl yüzlerce öğrenci alan İstinye Lisesi ile Hüseyin Kalkavan Lisesi dönüştürülünce onlar da Sarıyer dışından öğrenci almaya başladılar.
Bugün gelinen noktada Sarıyer’de liselerde mevcutlar tavan yaptı. Bakanlığın 7 Eylül 2013 te çıkardığı yönetmelikte 40 kişiyi aşmayacak sınıf mevcutları bu sayıları çoktan aştı.
İmam Hatip Lisesine dönüşen yaşar Dedeman Lisesinde İmam Hatip Sınıfı açılabilmesi için ara sınıflar (Genel Lise) birleştirildi. 60-70 mevcutlu sınıflar var. Diğer liselerde de mevcutlar farklı değil. Yıllarca dolmayan Mehmet Şam Ticaret Meslek Lisesinde bile mevcutlar standardın üstüne çıkmış durumda.
Sakın ola ki deprem güçlendirmeleri var liselerde bu yüzden sorun yaşanıyor bahanesine sığınılmasın. Bugün güçlendirmede olan Yaşar Dedeman, Cevat Koçak ve Şükran Ülgezen Meslek Liseleri okullarına geri dönesler bile bırakın bakanlık standartı olan 34’ü zorunlu halde olması gereken 40 mevcudunun bile üstüne çıkılmış olacak.
Tüm bunlara ve kurallara rağmen okuldan okula geçmek için başvuranlar da bir başka sorun. Nakil işlemleri okulların yetkisinde olduğu halde üstten gelen listeler ve emirlerle müdahaleler devam ediyor.
Tekrar söyleyelim bu şartla altında eğitim yapılamaz. Yapılan eğitimin adı eğitim olmaz. Okullar doldur boşalt istasyonlarına döner, sorunlar artar, güvenlik, şiddet sorunları başlar, başarı düşer…
Sarıyer’in çok önemli olduğunu söyleyenler köklü çözüm bulmak istiyorlarsa ellerini çabuk tutmalıdırlar ve sorunları birinci elden dinleyerek, tartışarak geçici çözümler yerine bina yapımı suretiyle kalıcı çözümler bulmalıdırlar.
Çözüm ikili eğitimden geçmemektedir. Normal eğitimle sınıf mevcutlarını düşürecek önlemler alınmalıdır. Bugünün şartlarında ikili eğitim yapacak bir lisede okullar sabah namazını müteakiben  açılır, yatsı namazını müteakiben kapanır.
Günü kurtarmaya yönelik tedbirler alanlar unutmasınlar ki kurtardıklarını sandıkları her gün için ülkenin geleceğinden  çalmaktadırlar…
Saygılarımla…
Maksut BALMUK
Eğitim Yöneticisi