Son Dakika Haberler

SARIYER’DE MUHTEŞEM CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ

SARIYER’DE MUHTEŞEM CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ
Okunma : 86 views Yorum Yap

SARIYER-CUMHURIYET-YURUYUS (2222)

Sarıyer halkı Cumhuriyet için yürüdü. Sarıyer Belediyesi’nin organizasyonunda gerçekleştirilen Cumhuriyet yürüyüşü on binlerce insanın muhteşem bir gösterisine dönüştü, Halkın Cumhuriyete sahip çıkmak için kenetlenmesi, Ülkemizin geleceğinin art niyetli Cumhuriyet karşıtları tarafından yok edilemeyeceği bir kez daha  ispatlanmış oldu.

 

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz’in CHP İstanbul 2. Bölge Milletvekili Didem Engin, Sarıyer Belediyesi Meclis Üyeleri, muhtarlar, Atürkçü Düşünce Derneği,Türk Kadınlar Birliği ve  STK’lar  Sarıyer Belediyesi çalışanları ve binlerce Sarıyerli katıldı.

Yürüyüş öncesi binlerce Sarıyerliye Muharrem ayı sebebiyle  Aşure ve çay ikram edildi. Kortej daha sonra Kefeliköy’de başlayarak, yaklaşık 4 kilometrelik yolu fenerler ve bayraklarla yürüdüler, Kortej yaklaşık bir buçuk saat içinde Sarıyer Merkez’de kurulan Anıtkabir platformunun önünde geldi.alanda  Atatürk ve Cumhuriyet belgeseli gösterildi. İzleyenler tarafından büyük beğeni kazanan belgeselde 92 yıl önce kurulan Cumhuriyet tarihi anlatıldı.

BİRİLERİ YÜRÜYÜŞE KATILAMADI

“1 Kasım seçimlerine 1 gün kala, Sarıyer Cumhuriyet Yürüyüşüne Sarıyer’de bazı siyasi parti liderleri “Cumhuriyet karşıtı cephe” vatandaşların gösterebileceği tepki nedeni ile katılamadılar. Fener alayına Hükümet yanlılarının katılmaması, partileri tarafından alınmış bir karar olarak değerlendirildi.”

Başkan Genç’ten Cumhuriyete sahip çıkma çağrısı!

“Bir Kez Daha İNADINA CUMHURİYET”

 

Yaklaşık üç kilometre uzunluğundaki fener alayına katılan vatandaşlar Sarıyer Belediyesi’nin merkezde kurduğu Anıtkabir önünde toplanarak Atatürk’ün huzurunda İstiklal Marşı’nı okudu. Cumhuriyetin kuruluşunu anlatan belgeselin ardından “İnadına Vals” denilerek Mustafa Kemal Atatürk’ün vals oynadığı sahne izleyenler tarafından büyük alkış aldı. Sarıyer Belediyesi Halk Oyunları ekibi zeybek oynadı. Büyük alkışlar eşliğinde sahneye çıkan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün deyimi ile, “Dahili ve Harici Bedhahlara” rağmen; hala dimdik ayakta isek, hala geleceğe umutla bakabiliyorsak, hala çocuklarımızı bayram günlerinde ellerinde bayraklarla gururla sokaklara salabiliyorsak, işte o ilk günkü heyecan ateşinin sönmemiş olmasından, söndürülememiş olmasındandır. Bu ateşi söndürmek için var güçleri ile çalışan, ülkeyi 1923 öncesi karanlıklara geri döndürmek isteyen, Mustafa Kemal’in yaktığı bağımsızlık meşalesini yere düşürmek isteyenlere rağmen, bizlerin, yani kendisini ‘Cumhuriyet’in Bekçileri’ olarak gören yurtseverlerin, daha yapacak çok işi var” dedi.

 

Cumhuriyet’in kazanımlarına sahip çıkılması gereğinin hatırlanması ve hatırlatılmasının önemine değinen Başkan Genç, “Cumhuriyet Devrimi’ni bugüne kadar nasıl yaşattıysak, Cumhuriyet treninin lokomotifine 92 yıldır nasıl enerji sağladıysak, bundan böyle de, aynı şevkle, aynı cesaret ve azimle, kurucularımıza layık bir vatan aşkı ile var gücümüzle çalışacağız. Buradan, göz bebeğimiz Sarıyer Meydanı’ndan, bu heyecanla her birinizin ve tüm ulusumuzun Cumhuriyet Bayramını kutluyor, Mustafa Kemal’in devrimlerine bağlı kitleler olarak dahili ve harici bedhahlara asla teslim olmayacağımızı, bir kez daha beyan ediyorum. Bir kez daha, ve inadına yaşasın Cumhuriyet” şeklinde konuştu.