Son Dakika Haberler

Sarıyer’de ve Türkiye’de Tecride HAYIR! Hayvanlar, oy malzemesi değildir!

Sarıyer’de ve Türkiye’de Tecride HAYIR! Hayvanlar, oy malzemesi değildir!
Okunma : 142 views Yorum Yap

Hayvan Severlerde Basın Açıklması. image

20 Mart 2014 tarihinde, dün, Sarıyer Güncel adlı internet haber sitesinde “İşte Özsoy ile Şükrü Genç Farkı” başlığı ile yayınlanan haberde, AK Parti Sarıyer Belediye Başkan Adayı Sedat Özsoy’un “fikir birliği çerçevesinde Sarıyer Kısırkaya’da modern bir Hayvan Rehabilitasyon Merkezi inşasına başladıkları” duyurulmuştur.

10 Ocak 2014’de Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun televizyon ekranlarındaki açıklamalarından sonra, Sarıyer’in Kısırkaya Köyü’nde sokak hayvanları için bir toplama kampı yapıldığını öğrenmemiz üzerine, söz konusu toplama kampının inşaat sahasını birkaç kez ziyaret etmiş bulunmaktayız. Ziyaretlerimiz sonucunda, bu toplama kampının on bin köpek kapasitelik olduğu ve neye hizmet edeceği, F tipi hapishane tarzında inşası süren ve bitmek üzere olan söz konusu tesisin, hayvanların en temel yaşamsal ihtiyaçlarını bile karşılamayacağı aşikârdır. 10 senedir yürürlükte olan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve uygulama yönetmeliklerindeki hükümlere rağmen, elli köpeğin dahi ihtiyaçlarını karşılamaktan imtina eden, onları aç-susuz bırakan, birbirlerine parçalatan bu soykırımcı zihniyet, şimdi de sokak hayvanlarını sokaklardan toplayarak “doğal yaşam parkı”, “rehabilitasyon merkezi” gibi süslü adlar altında açılacak bu toplama kamplarına hapsedecektir.

26 senedir, bu ülkede hayvanların ve haklarının korunması için faaliyet gösteren ve son yirmi senedir Sarıyer ilçesinde merkezi bulunan derneğimiz, hiçbir şekilde bu uygulamayı kabul etmemektedir. Yarım asırdan fazla bir süredir hayvan hakları mücadelesi veren derneğimiz, siyasîlerin hayvanla ilişkisini çok iyi etüt etmiştir. 1910 yılında Hayırsızada’ya sürgüne gönderilen sokak köpekleri, yine alışık oldukları ve sosyalleştikleri insanlardan ve kent yaşamından sürgün edilecek ve izole edilerek bugün beton yığınları içerisine hapsedilecek, kapalı kapılar ardında ölüme terkedilecektir.

Söz konusu haberde “Gözünüz rehabilitasyon merkezi görsün” alt başlığında ise son derece yanlı bir haber dili ile modern bir barınağın inşa edildiği duyurulsa da hayvanların haklarını korumaya çalışan, onların sıkıntılarını çözmeye çaba sarfeden bir sivil toplum kuruluşu olarak rehabilitasyon teriminin kelime anlamı ile dahi örtüşmeyen bu haberi yapan ve konu hakkında bilgisi olmadan kamuoyunu yanıltan Sarıyer Güncel adlı internet haber sitesini kınıyoruz. Hayvanları vitrin malzemesi olarak gören, onları tecrit edeceğini ya da usulüne uygun olarak ortadan kaldıracağını açıklayan belli eden ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kısırkaya’da yapmak istediği dev ölüm kampını desteklediğini açıklayan, AKP Adayı Sedat Özsoy başta olmak üzere, bu çizgideki hiçbir siyasî adayı onaylamadığımızı açık bir şekilde deklare ediyoruz.

Hayvanlar, var oluştan gelen hakları, bilinci, hisleri olan canlılardır; oy malzemesi değildir! Hayvanlara birer siyasî propaganda aracı olarak kullanan, fikri neyse zikrini de şimdiden belli eden hiçbir siyasî yerel aday tarafımız ve çevremizce desteklenmeyecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Hayvanların Yaşam Haklarını Koruma Derneği – HYHKD
Yönetim Kurulu