Son Dakika Haberler

SARIYER’E POLONYA’DAN KARDEŞ GELİYOR

SARIYER’E POLONYA’DAN KARDEŞ GELİYOR
Okunma : 71 views Yorum Yap

zabrze-1

Zabrze Belediye Başkanı ve Yüksek Silesya Belediye Başkanlar Konseyi Başkanı Malgorzata Manka-Szulık, Zabrze Belediyesi Spor ve Turizm Daire Başkanı Dorota Kosınska, Zabrze Belediyesi Sosyal Hizmetleri ve Gençlik Sorumlusu Ryszard Szulık, Ekonomik Konseyi Başkanı Gabriela Pudlo – Chojnavka ve İlişkilerden Sorumlu Prof. Dr. Ryszard Bıaleckı’ın katıldığı toplantıda her iki kentin sosyo- kültürel ve sosyo-ekonomik yapısını anlatan sunumlar gerçekleştirildi.

 

  1. sırada Zabrze var

Yurt dışından daha önce Almanya Aachen, Macaristan Vac, İngiltere Enfield, İtalya Ravenna, KKTC Beyarmudu ve Gönyeli, Azerbaycan Haçmaz, Bosna Hersek Jjace ve Güney Kore Busan Namgu Belediyeleriyle kardeş olan Sarıyer Belediyesi, yakın zamanda da Polonya’nın Zabrze Belediyesi ile kardeş olmak için girişimlere başladı. Sıcak ve samimi bir atmosferde geçen toplantı sonunda karşılıklı hediyeler verilirken, Polonya heyeti Başkan Genç ve çalışma arkadaşlarını Zabrze’ye davet etti.

 

Zabrze neresi?

Polonya’nın güneyinde bir kent. Yukarı Silezya sanayi bölgesinde yer alır. Önemli bir sanayi ve kültür merkezidir. Ülkenin en eski madencilik yerleşmelerinden biri olan Zabrze’deki ilk maden ocağı 1790’da açılmıştır. Günümüzde kentin ekonomisi kömür, kok kömürü, metal eşya, kimyasal madde ve elektrik enerjisi üretimine dayalıdır. Kentte bir tıp akademisi, bir müze ve büyük bir stadyum vardır. 1742-1921 arasında Prusya’nın yönetiminde kalan kent daha sonra Almanlara geçti. II. Dünya Savaşı’nda büyük hasar gördü ve 1945’te Polonya’ya geri verildi. Górnik Zabrze şehrin futbol takımıdır. 200 binin üzerinde bir nüfusa sahip Zabrze ile eğitim ve kültür alanında da birçok proje gerçekleştirilecek.