Son Dakika Haberler

Sarıyer’in 5 Yıllık Stratejik Planı Oybirliği ile Geçti

Sarıyer’in 5 Yıllık Stratejik Planı Oybirliği ile Geçti
Okunma : 94 views Yorum Yap

smeclisSarıyer Belediyesi 2015 – 2019 yılı Stratejik Planı Sarıyer Meclisinden oy birliği ile geçti.

Sarıyer Belediye  meclisi geçmiş yıllardan farklı bir düşüncede çalışmalar yapıyor.  CHP ve AKP meclis üyelerinin 5 yıllık Stratejik Planda kararların meclisten oy birliği ile çıkması siyasi arenada anlayışların değiştiğini gösteriyor,

SARIYER BELEDİYESİ STRATEJİ PLANI MI? AKP’NİN STRATEJİK DEĞİŞİKLİĞİ Mİ?

Geçmiş yılların AKP meclis üyelerinin sert ve yıpratıcı siyasi tavrı ve çalışmaları engelleyici tutumu, siyasetin tıkanmasına  yol açıyor ve sert muhalefet neticesinde AKP’nin yerel seçimlerde hüsrana uğraması kaçınılmaz oluyordu.

AKP Sarıyer’de siyasi çalışmalarını değiştirdi.

Sarıyer’de yerel seçim sonuçlarını çok iyi değerlendiren AKP siyasi kayıplarının nedenlerinin tespit etmiş, Sarıyer Belediyesinin yapmış olduğu çalışmaları engellemek yerine, Belediye çalışmalarına destek vererek, vermiş oldukları yapıcı öneriler ve Sarıyer’in temel sorunlarına ortak çözümler aranması için birlikte hizmet anlayışı,  8 aylık Şükrü Genç’in 2. dönem yönetimine yapıcı eleştiriler getirerek meclis kararlarına destek vermeleri siyasi stratejik değişikliğin göstergesi.

AKP’de 2015 -2019 siyasi stratejik değişikliğinin Sarıyer’i birlikte yönetiyoruz mesajları vermeleri “kayıp senelerin” telafisi olarak değerlendiriliyor.

“Sarıyer belediyesinin 2015-2019 stratejik değişikliğinden çok daha önemli olan AKP’nin siyasi stratejik değişikliği dikkat çekiyor”.

2015 – 2019 Stratejik Plan oy birliği ile geçti.

  • Sarıyer Belediyesinde belirlenen misyonu yerine getirebilmek ve vizyona ulaşabilmek için danışma ve destek hizmetlerinin optimum seviyede yürütülmesi.
  • Sarıyer’in kentsel alt yapısını güçlendirerek, Sürdürülebilir kentleşmenin sağlanması ve her yönden afetlere hazırlıklı ve konforlu bir kent yaşam alanı oluşturulması.
  • Doğaya saygı anlayışlı ile, temiz yaşanabilir bir çevrenin oluşturulması ve südürülmesi.
  • Katılımcılığın ve hemşerilik hukukunun geliştirilmesi, Belediye faaliyetlerinin tanıtılması ve kültürel hayatın zenginleştirilmesi sureti ile  marka kent oluşturulması.
  • Tarihi, kültürel ve doğa güzelliklere sahip çıkılarak kent turizminin ve kente ilişkin üretim sektörleri desteklenerek kent ekonomisinin geliştirilmesi.
  • Bütüncül sosyal yardım ve sosyal hizmet uygulamaları ile toplumsal refahın arttırılması ve sosyal dayanışmanın güçlendirilmesi
  • Sağlık ve spor alanlarında örnek uygulamalar geliştirerek bir cazibe merkezi oluşturulması
  • İnsan odaklı ve yaya öncelikli belediyecilik anlayışı içinde güvenli, huzurlu bir barış kenti oluşturulması ve belediye hizmetlerinin kalitesinin arttırılması

 

Sarıyer’in geleceğinin temel sorunları olan stratejik planın oy birliği ile geçmesi, Sarıyer belediyesinin uygulamış olduğu ve 2. Beş yıllık stratejik planın 1. Planında ne denli başarılı olduğunu gösteriyor.

 

Şükrü Genç’in 1. Döneminde beş yıllık stratejik planın reel uygulanabilirliliği kanıtlanmış ve bu hedefler doğrultusunda, Sarıyer Belediyesi tarihinde ilk defa  bir Belediye Başkanı’nın stratejik hedeflerini gerçekleştirdiği görülmüştür.

AKP’nin 2015 – 2019 Sarıyer belediyesi stratejik planına oy birliği ile destek vermesi CHP Sarıyer Belediyesinin ve Şükrü Genç’in  stratejik planlarının kabul edilişi, gerçekleştirilen hizmetlerin karşılığı oldu.