Son Dakika Haberler

Sarıyer’in Tabutu Otel Yıkılsın

Sarıyer’in Tabutu Otel Yıkılsın
Okunma : Yorum Yap

Sarıyer Kent ve Doğa Savunucuları, 35 yıldır Hacıosman kavşağında kaba inşaat halinde bulunan binaya dair JW Marriot otel proje inşaatının son aylarda büyük bir hızla ilerlediğini, Sarıyer Belediyesini geçtiğimiz haftalarda mahkemeden aldığı yıkım kararı ile inşaatını durduğunu, ancak Hürriyet’in “Tarabya’daki bina A’dan Z’ye kaçakmış… Bakanlık açıkladı: Burası dutluktu biz izin vermedik” manşeti atarak yaptığı habere göre kaçak ve çürük beton yığınında inşaat yeniden başladığını otel inşaatının önünde basın açıklaması yaparak dile getirdiler. Açıklamaya katılan Sarıyer sakinleri ve stklar can güvenliğimizi tehdit eden bu inşaatın acilen durdurulması gerektiğini dile getirdi.


Biz Sarıyer kent ve doğa savunucuları, olarak, ormanımızın ve komşu alanların kollanma ve korunması için mücadele veriyoruz.
Önünde bulunduğumuz, 30 yılı aşkın süredir kaba inşaat olarak durmakta olan bu enkaz, son dönemde, (iddialara göre) uluslararası bir zincir şirket tarafından alındı.  İlk etapta önündeki güzelim ağaçları bir gecede kesilip inşaatın yeniden başlaması üzerine, biz Sarıyer kent ve doğa savunucuları, olarak hem Sarıyer Bel. hem de İBB nezdinde çeşitli girişimlerde bulunduk. Uzun çabalardan sonra inşaat, mahkeme kararıyla Sarıyer Bel.tarafından durduruldu ve bu sürede yapılan işlerin mal sahibi şirket tarafından sökülerek, enkazın eski haline getirilmesi istendi.
Biz sökümün değil, yıkımın gerektiğine inansak da bu ilk kazanımı olumlu karşıladık.

Ancak ranttan başka düşüncesi olmayan şirket; İTÜ tarafından verilen “rişkli yapı” raporuna ve yöre halkının protestolarına rağmen mahkemeden “yürütmeyi durdurma” kararı alarak yeniden inşaata başladı.
Olası bir depremde olabilecek faciayı, diri diri enkaza gömülebilecek yüzlerce insanı hiç düşünmeden. O enkazın, depremde çok hayati rolü olacak ana arterleri bloke edip trafik akışını felç edeceğini umursamadan.
Şu anda, elimizdeki bilgiye göre Sariyer Bel. nin bu karara itirazinın sonucu beklenmekte.

Biz böyle bir beton tabutun yapılmasına, duyarlı yöre insanlarının desteği ile izin vermeyeceğiz. Rant uğruna insan hayatını, doğayı umursamayanlar; hukukun ve hiçbir menfaatı olmadan, zor şartlarda doğayı ve insan hayatını savunan cesur yöre halkının direnişi karşısında durmayacaklardır.
Kazanan biz olacağız!

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)