Son Dakika Haberler

Savcılık, Operasyon Casusuluk Suçlaması.

Savcılık, Operasyon Casusuluk Suçlaması.
Okunma : 99 views Yorum Yap

FlassSahur vakti yapılan paralel yapı operasyonunda 22 ile polis teşkilatına büyük operasyon yapıldı.

AKP hükümetinin derin yapılanmalara büyük savaş açtığı ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin arefesinde başlatılan bu operasyonnun zamanlaması siyasi olarak değerlendiriliyor.

İstanbul Terörle Mücadele Şubesi tarafından Cemaat’e yönelik 22 ilde başlatılan ve toplamda 67 kişinin gözaltına alındığı ve 115 kişi hakkında gözaltı kararının bulunduğu operasyonlarla ilgili, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosun’dan açıklama geldi.

Savcılık, sadece selam-tevhid örgütü kapsamındaki “casusluk” suçlamaları ile ilgili 76 kişi hakkında yakalama ve gözaltı kararı olduğunu, bunların 52’sinin gözaltına alındığını söyledi.

Savcılıktan yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunun yaptığı 21.07.2014 tarihli operasyonlara ilişkin açıklamadır:

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının kapatılan TMK 10 ile yetkili bölümünde 2010 yılından beri yürütülen ve daha önce konuyla ilgili C.Başsavcılığımızca açıklama yapılan sözde selam-tevhid adlı örgüt kurulduğu iddiasıyla 251 kişi hakkında yürütülen soruşturmayla ilgili yapılan inceleme ve araştırma tamamlanıp 251 kişi hakkında Takipsizlik kararı verildiği.

Karar gerekçesinde de belirtildiği üzere ortada terör örgütü kurulduğu yönünde delil olmadığı halde bir kurgu oluşturularak 2010 yılında soruşturmaya başlandığı, yaklaşık 3 yıl süreyle 251 hedef kişi toplamda 2280 kişinin dinlendiği, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan’ının ve bakanlarının diğer ülke yetkilileri ile olan görüşmelerinin kaydedildiği. MİT müsteşarının kod adıyla örgüt üyesi olarak dinlenip kaydedildiği, özetle casusluk yapıldığının tespiti ü/erine 21.7.2014 tarihli talimatımızla söz konusu selam-tevhid adlı örgüt adıyla soruşturma yapan gerçekte amaçlarının casusluk olduğu belirlenen 76 emniyet görevlisi hakkında yakalama ve gözaltı talimatı verilmiş olup, şuan itibariyle 52 şüphelimiz alınmış diğer şahısların yakalanmaları ve gözaltına alınmaları yönündeki uygulamalar halen devam etmektedir.

Yine Emniyet Genel Müdürlüğü Müfettişlerinin İstanbul Emniyet İstihbarat Şubesi hakkındaki suç ihbarında çok sayıda kişinin sahte kimlik ve bilgilerle değişik zaman dilimlerinde özel amaçlı dinlenip konuşmalarının kayda alındığı yönündeki ihbarı üzerine yapılan soruşturmada ilk başta 250 civarında içlerinde milletvekili, hakim , basın mensubu, üst düzey bürokrat olan kişinin sahte belgelerle ilgisi olmadıkları yasadışı örgüt üyesi olduktan gerekçeleriyle dinlendikleri, hu işlemin tamamen özel amaçlı yapıldığı, devletin güvenliği ile ilgili olmadığı anlaşılması üzerine Emniyet İstihbarat Şubesinde görevli 39 şüpheli hakkında 21.7.2014 tarihli yakalama , arama , gözaltı talimatı verilmiş olup, şuan itibariyle 15 şüpheli gözaltına alınmış olup, uygulama halen devam etmektedir. Bu konudaki Basın açıklamamız ön bilgidir.

Kamuoyuna saygıyla sunulur.

Hadi Salihoğşu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı”