Son Dakika Haberler

Sayın Vali, Bu Açıklama Sıkıyönetim ve Halkı Tehdit Değil mi?

Sayın Vali, Bu Açıklama Sıkıyönetim ve Halkı Tehdit Değil mi?
Okunma : 124 views Yorum Yap

vali_12İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Silivri cezaevi önünde toplanmanın yasak olduğu belirterek, gelenlere hertürlü yasal işlem yapılacağını açıkladı, Bugüne kadar görülmemeiş en büyük skandallardan biri olarak kabul edilen bu açıklama ile vatandaşlar tehdit edilmiş oldu.

Gezi Parkı olaylarında verdiği emirlerle gösterilerin ve çatışmaların yayılmasında büyük rol oynayan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, inanılmaz bir skandala imza atarak, daha olmamış bir toplanmayı yasadışı ilan etti. Vali, “Her türlü önlem alınacak” diyerek vatandaşları dolaylı bir biçimde tehdit etti. Vali, Silivri Cezaevi’nin bulunduğu bölgeyi sanki sıkıyönetim varmış tgibi yasalara aykırı bir biçimde halka kapattı. 

Mutlu, bugün İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Vardar ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Ergenekon Davası’nda 5 Ağustos’ta kararın açıklanacağını anımsatan Mutlu, davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, son duruşmayı izleyicilere kapatma kararı aldığını açıkladı. 

Halka 5 Ağustos’ta Silivri’deki duruşma salonu önünde toplanma yönünde çağrılar olduğu duyumlarını aldıklarını belirten Mutlu, mahkeme kararı uyarınca duruşmayı izlemek üzere salona sadece sanık avukatlarının, milletvekillerinin ve gazetecilerin alınacağını belirterek, sanık yakınları ve izleyicilerin ise salona sokulmayacağını söyledi.

Mutlu, ardından yurtdun değişik bölgelerinden duruşmayı izlemek için gelebilecek vatandaşlar olabileceğini belirterek, bu vatandaşları “Boşuna gelmesinler ancak gelen olursa gerekenler yapılacak” diyerek resmen tehdit etti. 

Mutlu, halkın duruşmayı izlemek için gelip mahkemenin önünde toplanmasını; üç gün öncesinden, daha halk gelmeden, toplanmadan, toplantı ve gösteri olmadan Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na aykırı olduğunu söyledi. Mutlu, “Salona izleyici alınmayacak olmasından dolayı Silivri mahkeme bölgesine yapılacak intikaller 2911 sayılı yasanın 22. Maddesine göre kanunsuz toplantı ve gösteri, mahiyetinde görülecektir” dedi.

Duruşma günü her türlü önlemin alınacağını da belirten Mutlu,“Yola çıkıp gelecek kişiler olursa, onlarla ilgili de planlamalarımız var. Tedbirlerimizi adım adım hangi safhaya kadar gerekiyorsa o safhaya kadar uygulamaya devam edeceğiz” dedi. Ancak bu önlemlerin nerede alınacağını söylemeyen, yolları kesip kesmeyecekleri konusunda bilgi vermeyen Mutlu, böylece ülkede sıkıyönetim olmamasına karşın cezaevi çevresinde sıkıyönetim ilan edildiğini ve bu bölgenin halka kapatıldığını duyururken, gelecek vatandaşları da tehdit etti. 

VALİNİN SÖYLEDİĞİ MADDE NE DİYOR?

Valinin, vatandaşların duruşmayı izlemek ya da sanıklara destek vermek için mahkemenin önüne gitmesinin aykırı olduğunu söylediği 2911 sayılı Yasa’nın 22. maddesi şöyle:

“Genel yollar ile parklarda, mabetlerde, kamu hizmeti görülen bina ve tesislerde ve bunların eklentilerinde ve Türkiye Büyük Millet Meclisine bir kilometre uzaklıktaki alan içinde toplantı yapılamaz ve şehirlerarası karayollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez.

Genel meydanlardaki toplantılarda, halkın ve ulaşım araçlarının gelip geçmesini sağlamak üzere valilik ve kaymakamlıklarca yapılacak düzenlemelere uyulması zorunludur.”


Valinin bu maddeye dayanarak, vatandaşların Silivri’ye gitmesini yasaklaması şaşkınlık yarattı.