Son Dakika Haberler

Sen ne Yaptın!! Şükrü Genç

Sen ne Yaptın!! Şükrü Genç
Okunma : 87 views Yorum Yap

anketYerel seçim süreci başladı, ilçelerde siyasi ekipler oluşuyor, derin çalışmalar, ince hesaplar, yıpratma politikaları, çeşitli entrikalar siyasi ahlak kavramı içinde devam ediyor.
CHP Sarıyer de veya kazanılmış belediyelerde muhalafet olmak biraz zorlaştı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yapmış olduğu açıklamada sınırları çizmişti. Çünkü CHP siyaseti mevcut  olana, kendi bünyesinde çıkmış olan iktidara karşı muhalefet yaparak siyaset üretebiliyordu, Nihayi açıklama adayların sesini kısmış oldu.
Neydi açıklama: “ aday adayları mevcut adaylara karşı görev yaptıkları süreyi eleştirerek siyaset yapamazlar ve yapanlar mutlak surette adaylıkları iptal edilecektir. Duyarsak ve tespit edersek gerekeni yapacağız, bunun bilinmesini isterim.”
Bir çok aday adayının sesini bir anda Kemal Kılıçdaroğlu kapatmış oldu. Bizde durum nasıl?
Ciddi olarak proje üreten adaylar da var..
Diğer aday adayları ise, gelişmişlikleri ve bugüne kadar ilgi odakları siyaset olduğu için, eleştiri mekanizması üzerinde var oluş nedenlerini kurgulamıştı.
“Yapılan hatalar, 5 yıllık süreç içersinde parti olarak veya seçilmiş olarak biriken hataları üst üste koyarak, üretilen projelerin hayata geçirilmesi, yarım kalan projeler, siyasi kopukluk, kadrolaşma olarak tespit ettiğimiz muhalef edilebilecek unsurları sıraladığımızda konu zenginliği yaşanmalıydı.”
Kemal Kılıçdaroğlu bunu  engelledi.
***
Sarıyer de eleştiri okları, siyaset kurumunun yani örgüt  ile Belediye Başkanı arasında geçen diyoloğ eksikliği,  meclis içerisinde ve kadrolarda siyasi ekip olmayışından kaynaklanmıştı. Diğer unsur ise Meclis Üyeleri ile ilçe arasında kavramsal ve yönetim hesaplaşmasında doğan siyasi savaş, kurumlar arasında çekişmelere ve siyasi sonuçların doğması kaçınılmaz olacağı belirlendi.
Tüm bu konular el atından işlenmeye başladı, Genel strateji ise mevcudu Genel Merkez önünde kesmek.
“Siyasi üretim mekanizmaları, Tüccarlar malı pazarlamaya başladılar, Dosyalar, kasetler, dinleme cihazları, Ben bu hafta Ankara’ya gidiyorum. “
***
İktidar olmak çok kolay, iktidar da kalmak zor!
Beşiktaş Belediyesi, Belediye Başkanı ilçe ile sorunlu olduğundan siyasi ve kurumsal savaş var. Problem var. Belediye kadroları uyum içerisinde. Mecliste bütünlük var.
Kadıköy Belediyesi, Belediye Başkanı ile ilçe, kongre kırgınlığı yaşadı ve Belediye Başkanının gücü ilçeyi yani siyaseti arka plana itti. Problem var. Belediye kadroları uyum içerisinde. Mecliste bütünlük var.
Sarıyer Belediyesi, Belediye Başkanı ile eski ve  yeni ilçe sorunlu, siyasi ve kurumsal savaş var. Problem var. Belediye kadroları uyumsuz, Mecliste bütünlük yok.
***
Bu durumda Sarıyer Belediye Başkanı’nın tekrar seçilmesi zor.
Çünkü, yaşanılan ilçe ve kadro problemleri ile savaşarak oluşan içsel sorunlar, Meclis Üyelerinin siyasi yelpaze de erken tavır almaları, cepheleşmenin içerisinde meclis üyelerinin siyaseti yönlendirecek çalışmalar içerisinde olmaları, akabinde aday adaylıkları kesinleştiğinde bazı “meclis üyelerinin mevcudun değil” de, yeni çıkan aday adayları için çalışmaları, Siyaseti tıkanma noktasına getirmeleri,” iş aksatma ve aksatılan işlerin tek elden suçlu ilan edilmesi “durumu yaşanmaktadır.
Bilmeyenler için hatırlatalım, ucuz, eski siyasi stratejilerin uygulanması ve tehdit oyunları sergilenmektedir.
Bu oyunun içerisinde, Meclis Üyeleri dahil Başkan Yardımcıları da vardır.
Oyun içinde oyun!!!
***
Bu çirkin ve ucuz oyunlar içerisinde Belediye Başkanı köşeye şıkışmış, sözde kötü yönetiminden dolayı aday olma cesareti olmayacak, ekipler ve Meclis Üyeleri dağılmış, siyasi kadrolar asıl muhalefetin önüne geçmiş, CHP Oy oranı büyük ölçüde düşmüş ve bir 20 yıl daha Sarıyer de CHP kazanamaz duruma gelmiştir.
Böylemidir?
SEN NE YAPTIN ŞÜKRÜ GENÇ
Bugün Ulusal basında yayınlanan bir ankette Şükrü Genç Belediyesi, tüm içsel sorunlara rağmen, siyasi kurumlarla iletişim eksikliği olduğu halde nasıl bu sonucu almaktadır.
“Sarıyer de CHP’nin yine kamuoyu yoklamalarında 38.2 alması rakibi AKP’ nin 34,5 alarak CHP ‘nin 2009 seçimlerinde yapılan anketlerden  daha yüksek çıkması ne ile bağdaştırılacaktır.”
Yalnız bırakılan bir Başkan olarak mı değerlendirilecek!
2011 den beri problem olan “CHP Sarıyer ilçesi”  ile yaşanan sorunlardan mı beslendi denilecek.
“Aday adaylarının CHP adaylık takvimine göre çıkmadığı, adayların son “üç yıldır  siyasi çalışmalar yaptığı”  ve engellenmelerin bu yüzden yaşandığımı düşünülecek.”
Yoksa..
Mevcut Belediye Başkanı toplumda karşılığını bulmuş, 2009 dan daha güçlü bir kişilk ve daha güçlü bir CHP mi denilecek.
Bugün ve bundan sonra çıkan anketler elbette CHP’nin başarısıdır. Aslında CHP Sarıyer Belediyesinin başarısıdır. Bu tüm siyasi olumsuzluklar içerisinde, Başarının, Kriz yönetimini çok iyi yöneterek yapılması sayesinde olduğunu düşünüyoruz.
Bugün kesinleşen 10 aday ve beklediğimiz üç kişi dahilinde toplamda 13 aday adayı olması ve 2009 da ise bu rakkamın hayal dahi edilmemesi , Başarılı CHP Sarıyer Belediyesi sayesindedir.
Tüm illerde ve ilçelerde, kazanılmış Belediyelerde CHP aday adaylarının çokluğu MEVCUTLARIN BAŞARISINDAN DOLAYIDIR. Başarısızlığından değil..
Türkiye genelinde 517 ilçede CHP Belediye Başkanlığı aday müracaatı yoktur.
Bu yüzden diyoruz ki! Sen ne yaptın Şükrü Genç…
Mustafa BALCI