Son Dakika Haberler

SENTETİK HAYATLAR..Aysın GÜNEN

SENTETİK  HAYATLAR..Aysın GÜNEN
Okunma : 157 views Yorum Yap

   Uzun zamandır adına yabancı olduğumuz fakat son zamanlarda çok sık söz edilir hale gelen bir tehlikeden (JAMAİKA)  adı verilen yada diğer adı (BONZAİ)  verilen doğal olduğu iddasıyla  internetten veya el altından satılan  tamamen sentetik bir uyuşturucu maddesinden söz etmek istiyorum.

Türkiye de son 2 yılda gittikçe gençler arasında yayılıyor. Esrara benzer yöntemle masum görünse de bağımlılığı artmakta olduğunu duyunca inanın kaygılarım artmaya başladı. Bir çok ailenin bu tehlikeden habersiz farkında olmadan içine düşmesini önlemek için bir uyarıyla yaklaşmak istedim.

Geçen gün bir gazete köşesinde bir annenin feryadıyla irkildim. Annenin seslenişi, oğlumu 10 gün önce   evde baygın buldum.Yanında yarısı kesilmiş bir kola şişesi vardı.Panik halinde hastaneye  götürdüm.Muayene ve tahliller  yapıldı,ama ne olduğu anlaşılamadı.. Arkadaşını aradım rahatsızlığını belirttim. Oda bana en son arkadaşlarıyla eğlencenin dozunu artırınca herkes içerken oda (JAMAİKA) denilen bir şey kullandığını söyledi.  İşte o acı gerçek tüm ailelerin izlemesi gereken en önemli nokta burada başlıyor.

Geçen gün görev aldığın kent konseyi mahalle çalışma toplantımızda bir muhtarımız özellikle bu maddenin gençler arasında  bu tehlikeli maddeden özellikle gençleri korumak için çok çabaladıklarını fakat  ailelerin ve toplumun bu konuda uyarılması için mutlaka bir çalışma başlatılmalı dedi.

Uyuşturucuda yaş sınırı 13 yaşa dayandığını bonzai adlı tehlikeden söz etti.

Bu soru kafama takıldı neydi bonzai?

Bir araştırdım tütsü tozu veya gübre olarak adı geçiyor.

Maddenin içeriğinde etken madde benzerlerinden daha güçlü bağımlılık yapıyor. Kullanıcılar büyük bir aptallaşma bazen de ölüm korkusuna sebep oluyor.

(BONZAİ) rüya yada bombay mavisi olarak bilinen uyuşturucu.

Bu sentetik uyuşturucu esrara yakın uzman değilseniz ayırt etmeniz esrardan farklı olarak kokusu yok. sakız şeklinde veya sigara ya sarılarak kullanılıyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü uyarısı uyuşturucuyla mücadelede  gençleri yakın takip etmekte fayda olduğunu belirtmekte. Vücuda giren bonzai, eroin, kokain ecstasy gibi zararlı maddelerin beyinde milyonlarca hücreyi öldürdüğünü belirtmekte, özellikle bonzai bu sentetik maddenin bir çok ülkede yayılmasını önlemek için mücadele edildiğini kan tahlillerinde bile bu maddeyi tespit etmekte zorlanıldığı için  yasaklar listesinde Avusturya, İngiltere, Finlandiya, Fransa gibi birçok ülkede liste çoğalıyor.

Türkiye de umarım en kısa zamanda bu listeler arasında gençlerimizi kaybetmeden yer alır.

Ailelere bu konuda çok görev düşmekte gençlerimizi kazanmanın yolu sevgi ve ilgi spora kanalize ederek bu kötü alışkanlıklardan uzaklaştırabiliriz. Spor aktivitelerin önemini belirtmekte fayda var.

Değişik spor branşları gençlerde mutluluk ve öfkeyi kontrol edebilme, saldırganlığı frenlemeye yardımcı olduğunu biliyor muydunuz.

Spor yapan  gençler enerjilerini sporla boşalttıkları için derslerine de topluma da  daha kolay entegre olmakta,en önemlisi kendine güven duygusu ve ifade yeteneğini geliştirmektedir, diyor tüm psikiyatristler,.

Bizim okullarımıza baktığımızda spor saatleri genellikle boş koşuşturmayla veya ek ders ilaveleriyle geçmektedir. Okul da toplantılarda çoğu velilerin en ziyaret etmedikleri spor hocalarının yanıdır, toplumca hepimiz ilk önce matematik veya sonraki ilk öncelik dersleri yoklarız, aslında  işleyen demir paslanmaz  başarıda en önemli merkeze neden ilk der olarak başlanmaz.

Çin de tüm okullarda ilk ders sporla başladığını ve bu çocuk üzerinde başarı gelişiminde en önemli etken olduğunu biliyormusunuz.

Ailelerin  gençlerin ergenlik dönemindeki yaklaşımının da önemli olduğunu bilmeliyiz. Gençlerimizin  kazanmanın yolu bilinçli ilgi ve sevgiyle olduğunu bilmemiz gerekir. Gençlerin arkadaş guruplarını izlemeli, bu guruplar arasında merak etme,özenme,taklit etme  arkadaşlarında kaynaşmada dışlanmamak için bazı şeylere katılmakta.okuldaki derslerle ilgili sorunlarını abartmadan çözmeye çalışmalıyız.

En büyük tehlike çocuğu yalnızlık hissiyle baş başa bırakmak kaderine teslim etmektir.

Aile yapımız Ataerkil yaşamı toplumuzda önemlidir. Çocuğun arkadaşlarının kim olduğunu bilmek ve ailelerinde kim olduğunu tanımak zorundayız. bu konuda geçen gün canlı tanık olduğum bir anımla yorumu size bırakacağım.

Sahilde bir bankta otururken yanıma  yaşı 15 olan bir genç elinde bir poşeti burnuna çekerken gördüm. kendi kendime ah be dedim seni bu hale getiren etken ne be oğlum  diye sorgularken genç yanıma yaklaştı biraz irkilsem de genç abla bir ekmek parası deyişiyle irkildim.

Sakin bir şekilde ona neden bu haldesin ? o da bana abla 5 kardeşiz sabah olunca anam evlere temizliğe babam meyhaneye gider. Ben ne yer ne içerim nereye takılırım merak etmezler. bu illeti çekip eve gidiyorum anam yorgunluktan babam sarhoşluktan inanın farkında bile değiller. hayat yıprattı beni beni mutlu eden tek bu zehirle avunuyorum. Tedavi olsam ne olacak sevgisizlik diz boyu bu illetten kurtulsam  da fişlenmişiz. Bir işe alırlar mı? bu halde beni ne toplum nede iş yerleri  kabul eder. Kanımdan sıyrılsam mazim bırakmıyor, gel de içme diyorum. Abla diyor biliyor musun hadi ben fakirlikten içiyorum bir arkadaşım var o da zenginlikten sırf ailenin ilgisini çekmek için içiyor.

Aile çocuğu paraya boğmuş ama huzur sevgi yok. işte dedim gençleri farkında olmadan karanlık tünele götüren uyarı burada, uyarı aslında son sözlerde bu anlatılanlar  bir anne olarak içim sızladı.

Bu gençleri soyutlamadan topluma kazandırmak için biliyorum birçok  sivil toplum örgütleri ve AMATEM gibi kuruluşlar yürütmektedir. yeterli olmanın ilk öncüsü siz aileler gelin hepimiz çocuklarımıza sağlıklı yaklaşıp  bu gençlerimize aramıza katalım okullarda spor saatlerini daha sağlıklı programlarla ayarlayalım. Eğitim en büyük ilaç. Şimdi seslenmek istiyorum ;TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ?.

Aysın GÜNEN