Son Dakika Haberler

Seyit Torun, En İyi Yol Bildiğin Yoldur

Seyit Torun, En İyi Yol Bildiğin Yoldur
Okunma : 132 views Yorum Yap

Chp Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun Bugün Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezinde Ordu’lu hemşerileri ile bir araya geldi.

Sarıyer Ordulular Derneği SODER’in etkinliğinde 1500 kişilik Kahvaltı da birlikte olan Seyit Torun,a Chp Millet Vekili Süleyman Çelebi, Oktay Ekşi, Sarıyer Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çoşkun, Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, İBB Meclis Üyeleri Ali Rıza Yılmaz, Mustafa Oktay Aksu, Sevim Yalınkılıç, Nizamettin Günel, Meclis Üyesi Ali Görgülüer, Mustafa Balcı eşlik ettiler.

SEYİT TORUN SARIYER’İ ÇOŞTURDU

Chp Genel Başkan YardımcısI Seyit Torun yapmış olduğu konuşmasında, Ordumuzun her sorununu mecliste gindeme getirmeye çalıştık, Bugün referandum konuşacağız, Anayasa toplumsal bellektir, Aceleye gelecek bir iş değildir,2019 da uygulamaya alınacak bir anayasanın meclis sabah beşlere kadar çalıştırılarak çıkrılmasının bu kadar acele etmenin gereği neydi, Vatandaşlarımız bu değişiklikle ne yapılmak istendiğini anlamış değil,bu bir siyasi parti seçimi değil. Bu bir bölgenin seçimi değil, bir kişinin seçimi değil, hepimizin temel hak ve özgürlüklerinin seçimi. Yarınımızı yönetim şeklimizi belirleyen anayasa.

Yargı bir el tarafından yönetilirse,eğer müdahale edilirse yarın bunun hep birlikte zararını görürüz, yargı evrensel olmalı tarafsız olmalı, yargı güçlü olmalıki bize adalet dağıtsın.

 

NERDE MİLLİ İRADE 

Meclis kuvvetlendiriliyor, meclis daha güçlü oluyor, evet kol kuvveti olarak artıyor, 600 oluyor, meclisin maalesef görev ve sorumlulukları azalıyor, sizin sorunlarınızı meclise taşıdığımda karar verme yetkisi yok, nerde bu irade, iradenin tek tecelli ettiği yer Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı gittiğinde vefat ettiğinde yerine kim geçecek, seçilmemiş biri geçecek,nerde milli irade. Onun için diyoruz ki bu anayasa çok acele yapıldı.

 

1982 DARBE ANAYASASI, BU ANAYASA NE ANAYASASI

1982 anayasasını tartışıyoruz, yüzün üzerinde maddeleri değişti, o anayasa kokudan veya başka nedenden yüzde doksan iki ile kabul edildi, Kenan Evren Cumhurbaşkanı oldu. Bu anayasanın darbe anayası olduğunu söylüyorsan şuanki anayasa ne anayası, Gerçeliliği ne kadar olacak.

Biz kişiye göre anayasa yapmıyoruz, bu ülkenin geleceğini belirliyoruz, bugün iyi gördüğümüz bazı şeyler yarın iyi olmadığında bunu değiştirecek, dengeliyecek, denetleyecek bir yapıyı koymak zorundayız,maceraya gitmenin bir yolu yok.

Bildiğimiz bir yol var, o yol belki çukur olabilir, bozuk olabilir, ama diğeri daha kestirme diyerek belkide varamazsınız, en iyi yol bildiğin yoldur.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun Sarıyer Ordular Derneği Etkinliğinde

TC Mustafa Balcı paylaştı: 19 Mart 2017 Pazar