Son Dakika Haberler

SİPARİŞ PLAN DEĞİŞİKLİĞİ " PARK ORMAN"

SİPARİŞ PLAN DEĞİŞİKLİĞİ " PARK ORMAN"
Okunma : 77 views Yorum Yap


Sarıyer Parkorman Tabiat Parkı’na ilişkin, 1/5 bin ve 1/bin ölçekli plan değişikliği yapıldı. Plan değişikliğin ardından ormanlık alan talana açıldı; kafeterya, kır lokantası, mescit, büfe, oyun sahası inşa edilebilecek.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunan Parkorman Tabiat Parkı’na ilişkin, 1/5 bin ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ve 1/bin ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği yapıldı. Değişiklik, 148 hektar büyüklüğündeki ormanlık alan için yapıldı. Plan değişikliğin ardından ormanlık alana kafeterya, kır lokantası, mescit, büfe, oyun sahası inşa edilebilecek.
BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre; plan değişikliğinde şu ifadelere yer verildi: “Her türlü yapı ve tesisin konumu tayininde en az ağaç kesilir ve doğal topografya en az bozulacak şekilde yapılması zorunludur. Teknik zorunluluk olması haline enerji nakil hattı ve haberleşme hattı geçirilebilir. Açık alan etkinlikleri(Paintball, oryantiring) gibi yaz ve kış turizmine yönelik sportif faaliyetlere izin verilebilir.”
DOĞAL ÇEVRE TAHRİP EDİLECEK
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) eski Meclis üyesi CHP’li İbrahim Doğan, plandaki, “Her türlü yapı ve tesisin konumu tayininde en az ağaç kesilir” maddesini hatırlatarak, “Bölgede ne kadar ağacın kesileceği birilerinin insafına bırakılıyor” dedi. Plan değişikliğinin doğal çevreyi tahrip edeceğinin altını çizen Doğan, “Kime ve neye göre az ağaç kesilecek? Ölçüsü belli olmayan bir tabirle burada ağaçların kesileceği yetkili kurum tarafından ifade ediliyor. Yine aynı yetkili kurum tarafından sınır ve ölçüsü belli edilmemiş doğal topografyasının da bozulacağı belirtiyor. Çok açık bir şekilde çevre tahrip edilecek” şeklinde konuştu.
YAPILAŞMAYA AÇILACAK
“Bütün bunlar rant ve ticaret uğruna yapılıyor” diyen CHP’li Doğan, plan değişikliğinin yasalara ve imar ilkelerine aykırı olduğunu vurguladı. Doğan, “Plan notları çelişki yumağı teşkil ediyor. Plan notlarında ‘süreklilik taşımayan, doğal yapıda hiçbir değişiklik yapmayan ve yapı gerektirmeyen açık alan etkinliklerine izin verilebilir ’ deniyor. Ancak 4.5 metre, ölçeğinde ofis ve kapalı otopark inşaatına izin veriliyor. Dolaysıyla söz konusun planla bu bölgede yapılacak bu düzenleme ile ağaçların kesileceği, doğal yapının bozulacağı plan notları ile de kanıtlanmıştır. Yapılan bu plan kamu yararı taşımadığı gibi doğal çevreye zarar verecek. İleriki aşamalarda ormanlık alanın yapılaşmaya gidişinin önü açılıyor. Birilerinin siparişi üzerine yapılan bu planlarla yaşam alanları talan ediliyor” diye konuştu.