Son Dakika Haberler

Sivas’ta Binlerce Can Yürüdü

Sivas’ta Binlerce Can Yürüdü
Okunma : 106 views Yorum Yap

Madimak

2 Temmuz Madımak katliamının 22. Yıldönümünde yürüyüş düzenlendi.

Seyrantepe Mahallesi’nde toplanan yaklaşık 10 bin kişi yürüyüş öncesi emniyet ekipleri tarafından arama noktalarında arandı. Ekipler yürüyüş güzergahında geniş güvenlik önlemleri alırken, bazı vatandaşlar üstlerini aratmayarak tepki gösterdi. Pankartlarda bulunan sopalarda polis tarafından çıkarılarak kortej yürüyüşüne alınmadı.
Seyrantepe Mahallesi’nden başlayan yürüyüş, Mevlana Caddesi’ni takip ederek, Cumhuriyet Meydanı ve Atatürk Caddesi üzerinden Sivas İl Özel İdaresi tarafından Bilim ve Kültür Merkezi olarak hizmet veren eski Madımak Oteli önüne kadar devam etti. Yürüyüşe otelde hayatını kaybedenlerin yakınları, CHP ve Halkların Demokratik Partisi’nden çok sayıda milletvekili ile vatandaşlar katıldı.

Kortej yürüyüşünde olayda hayatın kaybedenlerin yakınları, ailelerinin fotoğraflarını taşıdı. Çeşitli dövizlerin taşındığı yürüyüşte sloganlar atıldı.

“UTANÇ MÜZESİ OLANA KADAR BURADAYIZ”

Programda otobüs üzerinden otel önüne gelen kalabalığa konuşma yapan Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, “Dün Sivas’ta katliamlar yapanlar ile bugün Roboski’de katliam yapanların aynı” dedi. Kaplan, şunları söyledi:
“Madımak utanç müzesini yapılmasını izin vermeyen, otele katillerin ismini yazan anlayış bu ülkenin geleceği olamaz. Sivas Olayları’nın zaman aşımına ‘hayırlı olsun’ diyenler bize hareket etmektedir. Bu dava mahşere kalmayacak. Bu davanın hakimi savcısı bizleriz. Madımak Oteli utanç müzesi yapılmadan her gün yanmaya devam edecek. Binadan iki katilin isimleri sökülmedikçe yanmaya devam edecek. Madımak utanç müzesi olana kadar biz bu alanlarda olmaya devam edeceğiz. Zaman aşımını tanımayacağız. Sivas’ın ışığı sönmeyecek.

Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün, Madımak katliamının üzerinden 22 yıl geçtiğini belirterek olayların sorumlusunun devlet olduğunu ileri sürdü. Düzgün şöyle dedi:
“Bugün Irak’ta kafa kesen selefi grupların benzerlerinin, ‘Yak ulan yak cehennem ateşi’ diyerek katliam karşındaki hallerini unutmadık. Türkiye olayların arkasındaki karanlığı aydınlatamadı. Tıpkı Dersim’de, Çorum, Maraş, Gazi katliamlarının aydınlatılamadığı gibi. Dersim’in kayıp kızları gibi, Uğur Kaymaz, Koray Kaya ve 14 yaşındaki Berkin’in öldürülmesinden sorumlu olan aynı devlettir. Sivas katillerinin adını Madımak Oteli’ndeki anı tablosuna yazdırarak acılarımızla dalga geçen, katliamı unutturmak için Madımak adını kaldırıp İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezi şeklinde tabelası astıran da nasıl bir mantıktır. Yitirdiğimiz tüm canlarımızı unutmadığımızı göstermek için örgütlenmeli ve bu zalim düzene karşı mücadele etmeliyiz.”
2-temmuz-madimak

“KATLİAMCILAR IŞİD İLE AYNI ZİHNİYETTE”

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat ise 22 yıl önce yaşamını kaybeden şehitleri özlem ve hasretle andıklarını belirterek, şunları söyledi:
“22 yıl önce burada canlarımızı alçakça katledenleri öfke ve şiddetle kınıyorum. Avrupa Alevi hareketi adına buraya 22 yıldır aralıksız gelerek inadına ‘bu katliamın hesabını soracağız’ diyenlere teşekkür ediyorum. Bu katliamı lanetlemek. Unutmamak ve unutturmamak için buraya geldik. Bu katliamların bir daha bu topraklarda yaşamaması için de mücadele etmek zorundayız. Bu toprakları biz yönetmeliyiz. Bunun tek koşulu halkların kardeşliğinden geçer. Hangi dili konuşursa konuşsun hangi inanca sahip olursa olsun yaşadığımız coğrafyayı kardeşlik ve sevgi ile donatmaya ısrarla devam edeceğiz. 22 yıl önce bu katliamı yapan barbarları Avrupa’ya da taşıyıp koruyup kolladılar. Dün Sivas’ta bizi katleden zihniyet ile bugün Rojava’da, Kobani’de, bütün dünya insanlığını katleden IŞİD barbarları aynı duyguya, aynı zihniyete sahiptir. Bugün şeriata karşı, faşizme karşı kim direniyorsa, kim savunuyorsa biz onların dostu, yoldaşı ve kardeşiyiz. Biz ısrarla bu katliamın hesabını sorana kadar buraya geleceğiz ve bir gün mutlaka kazanacağız.”

‘AYNI TEHLİKE BUGÜN DE DEVAM EDİYOR’

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ise 22 yıldan bu yana bıkmadan yürekli biçimde alanları dolduranlara teşekkür ederken, bu ülkenin aydınlık yüzü olarak bütün insanların birlikte mücadele etmesi gerektiğini bildiklerini söyledi.
Demir, “Bu katliamları yapanların tamamını şiddetle kınıyor, ‘Lanet olsun’ diyoruz. 2015 yılı, 21’inci Yüzyıl çok mu güvenli? 1993 yılında ne tehlike varsa bugün de Aleviler, çağdaş aydınlar için o tehlike devam ediyor. O gün hunharca canımızı katledenler ne yaptıysa bugün IŞİD aynısını yapıyor. Bugün katliamlar ülkemize de sıçrayabilir. Sokaklara inip, adalet, hukuk, insan hakları, özürlük, inanç özgürlüğü istioruz. Bütün insanların kardeşce yaşayabileceği bir dünya istiyoruz” dedi.

Hacı Bektaş-i Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ise, Sivaslıların da bu olayı kınaması gerektiğini ifade ederken, geçen 22 yılda bu hesabın sorulmadığını kaydederek, “Bu hesabın bu devlette sorulmayacağı bellidir. Bu hesap ancak Sivaslıların vicdanında sorulur. Gelin hep birlikte bu katilleri lanetleyelim. Biz bir daha Sivas’a geldiğimizde ‘Sivas halkı katilleri istemiyor, katillerle yüzleşti’ diyelim. Siz katilleri koruduğunuz sürece biz Sivas’a gelmeye devam edeceğiz. Biz Sivas’a Madımak utanç müzesi olsun diye geliyoruz. Bu ülke bu katliamlar ile yüzleşsin bir kez daha yaşanmasın diye geliyoruz” dedi.

“MÜZE OLANA KADAR İÇERİ GİRMEYECEĞİZ”

Olaylarda yaşamını yitiren halk ozanı Nesimi Çimen’in eşi Makbule Çimen, otel binası girişinde kapıyı yumruklayarak, “Olaydan sonra hastanede yattım ben 2.5 ay. Hiç birisi gelmedi sormadı. Ben otelin dördüncü katından ele ele tutarak indim aşağıya. İçim yanıyor” dedi.

Gülender Akça’nın annesi Sultan Akça ise, “Orası müze olana kadar içeri yasak, girmeyeceğiz içeri. 20 yaşında kızımı verdim” diye feryat etti.
Konuşmaların ardından semah grubu, otel önüne gelen otobüsün önünde bir süre semah döndü. Ardından kalabalık geldiği güzerahı kullanarak alandan ayrıldı