Son Dakika Haberler

Soma Holding Gözden Çıkarıldı. “Şükrü Genç, Gereğini Yapacağım”.

Soma Holding Gözden Çıkarıldı. “Şükrü Genç, Gereğini Yapacağım”.
Okunma : 122 views Yorum Yap

SOMA RANTSoma Holding sahibi Alp Gürkan Maden faciasının ardından Maslaktaki gökdelen yüzünden başı derde girdi.

Gökdelenin 27 kat fazladan kaçak olarak inşa edilmesi Ulusal basının gündeminde tartışmalara yol açtı. Hükümetin yayın organı olan Sabah gazetesinin haberine göre kaçak gökdelen tartışmaların odak noktası oldu. Sabah gazetesinden gökdelenin konu edilmesi Alp Gürkan’ın gözden çıkarıldığını gösteriyor.

İddialara göre 20 katlı olması gereken bina 47 kat yapılarak milyonlarca dolar haksız kazanç elde edilmiş. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise iskan ve ruhsatın kendisinden önce verildiğini ve Şişli Belediyesi‘nden dosya beklediğini söyledi.

Sabah gazetesinin haberine göre 301 kişinin can verdiği Soma’daki madenin sahibi Alp Gürkan‘ın Maslak’taki gökdeleninin 27 katı kaçak inşa edilmiş.

Böylece metrekaresi 10 bin dolardan satılan projeden patron Gürkan, milyonlarca dolarlık haksız kazanç elde etmiş. Projeye aykırı yapılan kulede, sığınma odaları, bodrum katları ve ortak alanlar iskân edilmiş. 50 bin metrekare olan mevcut imar hakkı 145 bine kadar çıkarılmış. 2008′deki projede yüzde 54′lük yeşil alan miktarı da plan değişikliğiyle 25′e düşürülmüş. Bu sayede 11 bin metrekare olan yeşil alan 5 bine indirilirken, 50 bin metrekarelik arsada yapılan kulenin inşaat alanı 116 bin metrekareye çıkarılmış. Kaçak kuleye seçimden dört ay önce 15 Kasım 2013′te Şişli Belediyesi tarafından iskân verildiği öğrenildi.

27 KAT KAÇAK YAPILMIŞ

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, “Burası 20 katlı mütevazı bir proje olmalıydı. Ancak imar izinleriyle 47 katlı dev bir plazaya dönüştürülmüş” dedi.

Rant kulesindeki oyunlar bununla da sınırlı değil. İstanbul’un en değerli bölgelerinden Büyükdere’deki arsanın emlak değerini artıran değişiklikle binanın yükseklik başlangıç sınırı bölgedeki en üst seviyeden alındığı için imar hakkı etkilenmemiş. Turizm ticaret alanı olan arazide inşa edilecek binada konut yapımına da izin verilmesi ise projenin değerini artırmış. Daireler de 1 milyon 350 binle 3 milyon 880 bin dolar arasında satışa çıkarılmış. Emlak değeri de bu sayede 3-5 kat artmış.

GEREĞİNİ YAPACAĞIM

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, yaptığı açıklamada “İskân ve ruhsatlar benden önce verilmiş. Binayı inceletip, gerekli işlemleri yapmak için elimde dosya yok. Şişli’den dosyalar gelirse gereğini yapacağım. Konuyla ilgili iddiaları araştırmak için talimat verdim” diye konuştu.

İMAR HAKKININ ÜÇ KATI FAZLA

18 Ekim 2012′de bazı ilçelerdeki mahallelerin başka ilçelere bağlanması kararıyla birlikte Şişli’de Maslak, Huzur ve Ayazağa mahalleleri Sarıyer’e bağlanmıştı. İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, şunları anlattı: “İmar izniyle, ortaya çıkan bina arasında büyük fark var. Böyle bir binanın plan tadilatı yapılabilmesi için yarıdan fazlasının yıkılması gerekiyor. Çünkü mevcut imar hakkının üç kat üzerine çıkmışlar. Hukukçularımız dosyayı inceliyor. Başvurumuzu yapacağız. Hem büyükşehir hem de ilçe belediyesinin sorumlulukları var.”