Son Dakika Haberler

SORUŞTURMA BAHÇELİ’YE AÇILMALI’

SORUŞTURMA BAHÇELİ’YE AÇILMALI’
Okunma : 66 views Yorum Yap

Anayasa değişikliğine “hayır” dedikleri için ihraç edildiklerini söyleyen Halaçoğlu, parti tüzüğü ve beyannamesine uygun olarak parlamenter sistemi savunduklarını anlattı, anayasayı korumak için ant içtiklerini hatırlattı.

SORUŞTURMA BAHÇELİ’YE AÇILMALI’

Parti tüzüğüne aykırı davranma iddiasını reddeden Halaçoğlu, MHP lideri Bahçeli’nin farklı grup toplantılarında Başkanlık sistemine karşı yaptığı konuşmalardan örnekler verdi. Halaçoğlu, “Biz bu söylenenler çerçevesinde yola devam ediyoruz. Onlar o yoldan döndü. Biz aynı çizgide devam ediyoruz. Bir soruşturma açılacaksa o çizgiden sapmış olanlara açılmalı. Genel Başkan veya yanındaki yöneticilere açılmalı.”

HOLLANDA SORULARI

Halaçoğlu, Hollanda ile yaşanan krize de değindi. Hollanda’nın Türkiye’de 176 şirketi bulunduğunu, 4 bankası olduğuna dikkat çeken Halaçoğlu, Almanya ile de benzer kriz yaşanırken Almanya’nın üzerine gidilmeyip Hollanda ile bu krizin yaşanmasının nedenini sordu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağına iniş izni verilmediğini hatırlatan Halaçoğlu, “Bunu şiddetle kınıyorum ama bu durum yaşanırken Almanya’dan Aile Bakanı neden Hollanda’ya gönderiliyor. Bunun sorgulanması lazım.”

“Böyle devlet yönetilmez” diyen Halaçoğlu şöyle devam etti:

“Bakan gidiyorsa o devletle ilişki kurulmalı. Söylenen başka şeyler de var. Hollandalı yetkililer Konsolosa “gelecek mi” diye soruluyor ama hayır deniliyor sonrasında iki konvoy gidiyor. Böyle bir saçmalık yapılmışsa bu evet-hayır referandumun nelere mal olacağını gösteriyor. Hem milletten korkmayın diyorsunuz. Hem de milletten gerçekten korkuyorsunuz.

ANKETLERE GÖRE YÜZDE 57 HAYIR

Referandum sonucuyla ilgili hayır oylarının yüzde 60’ın altında olmadığını söyleyen Halaçoğlu, kendileri gelen anketlerde ise yüzde 57 hayır çıktığını söyledi.
Halaçoğlu, yaşanan krizin “evet” oylarını arttırdığı yönünde iktidar kanadından gelen yorumlarla ilgili şunları söyledi:

“Bu bir algı operasyonu. Bir mağduriyet ortaya çıkarmadan tabloyu değiştiremezler. Milliyetçilik duygularını yabancı devlete karşı kullanmaya çalışıyorlar. Ama bu millet buna aldanmayacak.

“Hayırcılar terörist” nasıl hayır oyunu arttırdıysa, “hayır” diyenlere baskı nasıl hayır oylarını arttırdıysa bu da tersi olacak.”

METİNER VE KUZU HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Halaçoğlu, Hayır kampanyası çerçevesinde yaptıkları etkinlikler yönelik saldırılarla ilgili, “Ülkü Ocakları ve açıklamaları nedeniyle AK Parti milletvekilleri Mehmet Metiner ile Burhan Kuzu hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

SUİKAST VE BOMBA İDDİASI

“Evet” oyları zayıf olursa referandumun bir bahane ile iptal edilebileceğini söyleyen Halaçoğlu, Ümit Özdağ’ın suikast iddiası için de “Evet her şeyi yapabilirler, büyük bombalar da patlayabilir” iddiasında bulundu.