Son Dakika Haberler

SU ÜRÜNLERİ EĞİTİM SEMİNERİ SERTİFİKA TÖRENİ

SU ÜRÜNLERİ EĞİTİM SEMİNERİ SERTİFİKA TÖRENİ
Okunma : 20 views Yorum Yap

isevgiSarıyer Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü tarafından Şubat ayında başlayan Su Ürünleri Eğitim Semineri sona erdi. Katılımcılar 2 aylık eğitim süreci sonunda Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle sertifikalarını aldılar.

’’Atıkları suya verdiğinizde tüm denge bozuluyor’’

Sertifika programı, İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Başkanı Prof.Dr. Meriç Albay’ın Deniz Suyu ve İçme Suyu Kaynaklarımız Ne Kadar Güvenli? adlı semineriyle başladı. Su Kirliliği, şehir atıkları, biyolojik kirlilik, istilacı türler, içme suyu kaynakları ve sorunları ve göllerdeki durum gibi bir çok önemli konuya değinen Albay, ‘’Atıkları suya verdiğinizde tüm denge bozuluyor. Nüfus hızla artıyor, havzalara su taşımak yeterli değil, kaçak su kullanımının önlenmesi gerekiyor’’ dedi.

‘’İstanbul’da en çok balık üretimi yapan ilçesiyiz’’

Sarıyer ilçesinden birçok balıkçının katıldığı programda konuşan Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin; ‘’Sarıyer olarak su ürünlerinin depolanmasından muhafazasından ve satım yerleri konunda bazı eksiklerimiz var. İstanbul’un en çok balık üretimi yapan ilçesiyiz. Elde edilen ürünlerin değerlendireceği yerlerimiz hala mevcut değil, en kısa sürede yetkililerle iş birliği içinde tamamlayacağız. Suyun kullanımı son derece önemli. Nüfusumuz çok fazla olduğundan nereden su getirirsek getirelim yetmiyor. Suyu kirletmemek için özen göstermeliyiz’’ diye konuştu.

‘’Balıkçılık ve Su Ürünleri birimini kuran ilk belediye olmanın verdiği avantajla çalışmalarımızı tek bir çatı altında topladık’’

Konuşmasını yapmak için mikrofona davet edilen Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay; ‘’Türkiye’nin 2013 rakamlarına göre İstanbul’un %42’lik balık ihtiyacının karşılandığı en etkili ilçelerin başında gelen Sarıyer’de gerçekleşen eğitim çalışmasını çok önemsiyoruz. Türkiye’de yerel yönetimlerde Balıkçılık ve Su Ürünleri birimini kuran ilk belediye olmanın verdiği avantajla çalışmalarımızı tek bir çatı altında topladık. 2012-2013 ve bu sene gerçekleştirilen eğitimlerde bu çalışmaların ürünüdür. Kaymakamlığımıza bağlı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile iş birliği içinde çalışmalarımıza devam eden Türkiye’deki tek belediye olmamızda bizler açısından ayrı bir övünç kaynağıdır’’.

Sertifika almaya hak kazanan katılımcılar ödüllerini Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Sarıyer Belediye Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcılarından Sevgi Atalay ile İsmail Erdem ve Prof. Dr.Meriç Albay’ın elinden aldılar. 101 kişinin sertifika aldığı törende seminere destek veren akademisyen ve uzmanlar ile İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yavuz Acar’a teşekkür belgesi takdime edildi.

Törenin sonunda katılımcılara Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından içinde ton balığı da olan çanta verildi.