Son Dakika Haberler

Şükrü Genç, Derbentliler, Sizlerin Olmadığınız Yerde Olmayacağım

Şükrü Genç, Derbentliler, Sizlerin Olmadığınız Yerde Olmayacağım
Okunma : 101 views Yorum Yap

derbent_sukru

CHP Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç derbentlilerle birlikte kuçaklaştı, Sizlerin olamadığınız yerde olmayacağım diyen Şükrü Genç Mahallede yaşayanların onayı olmadığı hiç bir projeyi desteklemeyeceğim dedi.

Sarıyer sınırları içinde riskli alan ilan edilen Derbent Mahallesi’nin yaşayanları evlerine sahip çıkmak için mücadelelerine devam ediyorlar. Sarıyer Belediyesi tarafından Aşağı Camii konferans salonunda düzenlenen bilgilendirme toplantısına katılan yüzlerce Derbentli, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in verdiği sözün arkasında duracağına inandıklarını bir kez daha gösterdiler. Bayanların da yoğun olarak katılım sağladığı toplantıda yapılan konuşmalar, Derbent sakinlerinin yüreğine su serpti. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay ve Derbent Kooperatifi Başkanı Aydemir Görmez’in konuşmalarının ardından Derbentliler söz alarak merak ettikleri sorulara cevap buldular.

2006 yılından bu yana yaşanan süreç hakkında bilgi veren Derbent Kooperatifi Başkanı Aydemir Görmez, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından imzalanan Derbent projesini kendi bildikleri gibi onaylamışlardır. Her türlü hukuksal haklarımızı kullandık. Bizim gücümüz birliğimizdir. Herhangi bir siyasi partiye ya da kuruma sırtımızı dayamıyoruz. Derbent projesi ile ilgili ciddi bir mücadele verdik. İstemediğimiz bir şeyi asla bize yaptıramazlar. Giden 40 komşumuz gibi evlerimizi satmadığımız sürece asla buna müdahale edemezler. Hiç kimse diğer bir komşusunu mağdur edecek şekilde herhangi biriyle pazarlık etmediği sürece, tek yürek olduğumuz sürece inanın ki bize kimse burada bir şey yapamaz. Çünkü biz hakkımız olanı istiyoruz. Burada geliştirilen proje bizim isteğimiz doğrultusunda gelişmiyor. Tamamen inşaat firmasının çıkarları doğrultusunda geliştiriliyor” dedi.
“Belirsizlik devam ediyor”
İmar planı ve projesinin dışında büyük bir belirsizlik olduğunun altını çizen imardan sorumlu Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, “Plan şu an onaylanmış, ancak gerekli hukuki adımlar atılmamıştır. Dolayısıyla bu plan her an iptal edilmek durumunda. Böyle bir plan üzerine yapılacak projede sağlam adımlara ulaşmamış durumunda. Çünkü 648 sayılı yasaya göre imar planı onaylandı, 6306 sayılı yasaya göre de bir proje onaylandı. Bu projede sizinle nasıl anlaşacakları, anlaşma koşulları, para alacaklar mı? Size mi verecekler? Neye göre anlaşma yapacaklarına dair bir bilgi yok. Bunlar gelince sizinle paylaşacağız. Elimizde olan sadece imar planı ve bu plana göre hazırlanmış proje ve verilmiş ruhsatlar. 1652 adet sosyal konuttan bahsediliyor. Sarıyer Belediyesi bu projenin hiçbir noktasında olamadı. Çünkü planlar bakanlık ve büyükşehir tarafından yürütüldü” şeklinde konuştu.
“Bir rant varsa orada yaşayanlar faydalanmalı”
Göreve geldiği günden bu yana Sarıyer halkının çıkarlarının karşısında ki hiçbir projeye imza atmayacağını her platformda dile getiren Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Derbent ve Armutlu’da bir rant oluşacaksa bundan o mahallelerde yaşayan vatandaşlarında yararlanması gerektiğini ifade ederken şunları söyledi; “Sizlerin olmadığınız yerde olmayacağımı en başından beri söylüyorum. Derbent’te beraber hareket etmek zorundayız. Hisarüstü’nün bir vatandaşı olarak ben ya da Kasapçayır’da ki, Havantepe’de ki bir vatandaş Derbent sorunu ile ilgilenmezse yarın kafasına dozeri yer. Dolayısıyla hem konumumdan dolayı, hem bir mühendis olarak ve bir belediye başkanı olduğum için sizinle ilgilenmek zorundayım. Size verdiğimiz sözün arkasında durmak için sonuna kadar sizinle beraber olacağız. Bir rant varsa öncelikle orada yaşayan insanların faydalanması gerektiğine inanıyorum. Mutlaka birlikte olmak zorundayız. Kimsenin malında gözümüz yok. Benim malıma da kimsenin gözünün değmemesi lazım. Bir rant oluştuysa bu rantın paylaşımının bu şekilde olmaması gerektiğini bir önceki bakana Armutlu’da yapılan görüşmede detaylı bir şekilde anlattık. Bu insanlar oluşan ranttan paylarını istiyor ama hiçbir şekilde para olarak istemiyor, eşit paylaşımın olmasını istiyorlar dedim. Bakan siz istemeden hiçbir şey yapmayacağım dedi. Mahalleden yaşayanların onayının alınmadığı hiçbir projeyi kimse bana onaylatamaz dediğim için planlar sırasında bana haber vermediler. Herkes sözünü tutacak. Yola çıkılıyorsa bir protokol mutlaka olmalı. 
Eskiden bizi belki kandırabilirlerdi. Artık kandıramayacaklar. Çünkü bu işi gerçekten bilen, işin uzmanı pozisyonunda çocuklarınız var artık. Sizleri kandırabilirler ama çocuklarınızı kandıramazlar. Beni kandıramayacaklar, ben sizin çocuğunuzum. Biz bu evrakı imzalamayacağız. Buraya inşaat ruhsatı verdiler. Bunu Sarıyer Belediyesi’ne kesinlikle danışmadan verildi. Ruhsatları benim onayladığım söylenmiş. Bunu söyleyenin alnını karışlarım. Afet riski alanı ilan edildiğinde ilk itirazı yapan benim. Yaptığınız iş doğruysa, çıkın açıkça savunun. 
Derbent bu mücadeleyi örnek olacak şekilde sonuna kadar götürecektir. Fikirtepe’de de kandırdılar insanları ama burada kandıramayacaklar. Derbent, Derbent ile oynayan üç daire başkanının başını yedi. Yuvayı yıkanın yuvası olmaz. Burada yapılan işlerin engellenmesine yönelik bir tavrımız yoktur. Derbent halkı yuvasının bozulmamasını istiyor. Eğer gelmek istiyorsa Derbent halkıyla beraber yaşamak zorundalar. Birisi 3 metrekare daha büyük bir yerde yaşayacak diye, 5 lira daha fazla para kazanacak diye burada yaşayanların yaşam alanlarının mezara dönmesine müsaade edilemez. Buranın yerlisi insanların işgalci gibi gösterilmesinden vazgeçilmelidir. Bir yerde insan yaşıyorsa hak, hukuk, adalet orada teşkil edilmelidir. Hep birlikte hak, hukuk ve adaleti burada teşkil edelim. Etmezlerse daha kırkı çıkmamış çocuğun eli hepsinin yakasında olur”.
Derbent Kooperatif Başkanı Görmez, yuvalarına sahip çıkan Derbent ve Armutlu halkı başta olmak üzere Sarıyerlilerin katılımı ile 12 Ocak Pazar günü saat 14.00’te Ferahevler eski kurbanlık alanında biraraya gelerek basın açıklaması düzenleyeceklerini belirtti.