Son Dakika Haberler

TAHİR ELÇİ SON YOLCULUĞUNA UĞRLANIYOR

TAHİR ELÇİ SON YOLCULUĞUNA UĞRLANIYOR
Okunma : 88 views Yorum Yap

tahir-elci-cenaze-12

Tahir Elçi’nin tabutunun üzerine Diyarbakır Barosu’nun ambleminin olduğu bir örtü serildi. Kortej cenaze töreninin düzenleneceği Koşuyolu Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. Avukatlar yürüyüşte üzerinde Türkçe ve Kürtçe olarak “Seni unutmayacağız” yazan ve Elçi’nin fotoğrafının bulunduğu pankart taşıdı.

“BABA NE OLUR GİTME”

Cenazesinin morgdan çıkarılması sırasında Elçi’nin yakınlarından feryatlar yükseldi. Elçi’nin kızı, babasının tabutunun morgdan çıkarılmasıyla birlikte “Baba ne olur gitme” sözlerini haykırdı. Aynı esnada alkışlar ve “Katil Erdoğan hesap verecek”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları yükselmeye başladı.

tahir-cenaze-as

Cenaze töreninde Selahattin Demirtaş konuşma yaptı. Demirtaş şu ifadeleri kullandı:

“Biz topraklarımızda özgürce yaşamak istedi. Ahmet Arif’in dediği gibi tek suçumuz budur. Gerçekleri konuşanlara yaşam hakkı tanımıyorlar kendi öz yurdumuzda. Hakikati gizleyerek hiç bir yere ulaşamayacağımızı bilenlerdendir Tahir Elçi. Rüzgarın esti yöne doğru değil ilkeleri doğrultusunda her koşulda dimdik durmak bedel ödemeyi gerektirir. Tahir Elçi yatağında yastığında ölmeyeceğini bilenlerdendir. Biz canımızı ortaya koyduk bizi bu şekilde korkutacaklarını korkutacaklarını yıldıracaklarını zannediyorlarsa yanılıyorlar. Gözün arkada kalmasın. Bu siyasi cianyetin tam olarak aydınlanacağından şüphemiz var. Haklı şüphemiz var. Geçmişte o kadar çok yaşandı ki hiç birinin arkasından failleri yakalanacak diye emin olamadık. Bu devlet hepmizin devleti olamadık. Hepimizin olsun diye çok uğraştık uğraşıyoruz. Ama Kürt halkı şunu yüreğinde çok iyi biliyor. Tahir’i öldüren devlet değil devletsizliktir. Çünkü biliyoruz ki bugün barış elçisi başkanımızın arkasından oh olsun diyen on milyonlar da var. Ankara’da bu acıyı yüreğinde hissetmeyen bir anlayış var. Nasıl bizim devletimiz diyebiliriz. Acıda bile ortaklaşamayan bir toplumu nasıl bir arada tutabiliriz. Ama halkımız tarihi sorumluluğun da bilincinde. Ama biz ortak mücadeleyi sürdüreceğiz. Gözün arkada kalmasın Tahir Elçi böyle olmasını istemezdik.”

KÜRTÇE SLOGANLAR

HDP’li vekiller, baro başkanları ve kurum yöneticilerinin açtıkları “Em te ji bîr nakin, Seni unutmayacağız” pankartıyla kortejin en önünde yer aldığı yürüyüşte, sık sık “Şehit namirin” sloganı atıldı. Yürüyüşte yer alan yurttaşlar Tahir Elçi’nin posterlerini taşırken, Elçi’nin tabutunun üzerine Diyarbakır Barosu flaması serildi.