Son Dakika Haberler

Taksimde 1 Mayıs Müdahalesi Yapıldı

Taksimde 1 Mayıs Müdahalesi Yapıldı
Okunma : 117 views Yorum Yap

imageDEVRİMCİ İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK), 1 Mayıs gündemiyle gerçekleştirdiği Marmara Bölge Temsilciler Kurulu Toplantısı sonrası Gezi Parkı girişinde yapmak istediği basın açıklamasına polis izin vermedi. İşçileri kalkanlarla toplantının yapıldığı otel önüne sıkıştıran polis, gaz sıkarak dağıttığı işçilerden bazılarını gözaltına aldı. Müdahale sırasında fenalaşan bir kameraman hastaneye kaldırıldı.
Taksim Hill Otel’de basına kapalı olarak yapılan toplantı öncesi konuşma yapan Kani Beko, DİSK’in ve Kamu Emekçileri Sendikası (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) üzerinde kesinlikle sermayenin, hükümetin ve devletin baskısının olamayacağını belirterek, “Olursa sendika örgütleri devlet terörüne, siyasal iktidara ve sermayeye kesinlikle boyun eğmez. Ondan dolayı da devletin ve hükümetin tarif ettiği 1 Mayıs’ın kutlama alanına ve alanlarına Yenikapı, Kadıköy ve Kartal’a biz evet demedik. Bizim için 1 Mayıs’ın yapılacağı yer Taksim’dir dedik” diye konuştu.

TAKSİM SEVDAMIZ KESİNLİKLE BİTMEYECEK

Kani Beko, izin verildiği zamanlar 1 Mayıs kutlamalarında Taksim’de bir sorun yaşanmadığını belirterek, “Bizim Taksim diye bir inadımız yok. Bizim mitingleri illa da Taksim’de yapalım diye inadımız yok. Biz mitingleri Yenikapı’da, Kadıköy’de, Maltepe’de de yapabiliriz, ama 1 Mayıs Birlik, Dayanışma, Mücadele anmasını kesinlikle Taksim’de yapmak zorundayız. Nedenine gelince; otel çatılarından 1 mayıs 1977’de bizim işçi arkadaşlarımıza faşist katiller tarafından ateş açıldı. 37 arkadaşımız burada can verdi. daha sonra 1 Mayıslarda can veren kardeşlerimiz de oldu. Biz onların katilleri bulununcaya kadar, adalete teslim edilinceye kadar kesinlikle bizim 1 Mayıs Birlik, Mücadele, Dayanışma günüyle ilgili taksim sevdamız kesinlikle bitmeyecek” dedi.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını Anayasanın 34. maddesini hatırlatan Beko, hükümetin yapılacak kutlamalara yardımcı olması gerektiğini belirtti.

GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRECEK

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile yaptıkları görüşmeyi hatırlatan Beko, “Vali Bey Taksim’in açılamayacağını söyledi. Biz de önümüzde bir süre var, bu süre zarfı içinde görüşmelere açık olduğumuzu ifade ettik. Sabahın erken saatlerine kadar biz görüşerek, konuşarak Taksimin açılması konusunda gerekli barışçıl girişimlerimizi yapmaya devam edeceğiz. Ama nihai hedefimizin 1 Mayıs kutlamalarının Taksim olduğunu buradan bir kez daha ilan etmek istiyorum” dedi.