Son Dakika Haberler

‘TARİHİN KARA SAYFASINDA YERİNİ ALACAK’

‘TARİHİN KARA SAYFASINDA YERİNİ ALACAK’
Okunma : 46 views Yorum Yap

CHP Genel Merkezi hareketli saatler yaşıyor, Chp Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan referandum sonrası kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

CHP’li Bülent Tezcan, referandumun ardından kameraların karşısına geçti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, “Anayasa yargısı ve AİHM yargısı dahil olmak üzere her noktaya gideceğiz” dedi.

Hürriyet’in haberine göre; CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan’ın konuşmasının satır başları şöyle:

TARİHİN KARA SAYFASINDA YERİNİ ALACAK’

Bu saat 18:21’e kadar bizim şikayetlerimizin çok açık delilidir. O sandık alanındaki seçmenlere kapalı bir sayım yapıldığının… Doğu ve güneydoğu sandıkları 16:00’da açıldı, bu mesaj 1,5 saat sonra gitti. Diğer sandıklar 18:00’de açıldı, sayımların büyük bölümü gizli bir şekilde yapılmıştı. Bunlar özellikle 2017 anayasa referandumunun tarihin yeniden tekerrür ettiği bir referandum olmasını ne yazık ki ortaya çıkarmıştır. 2017 referandumu, ‘sopalı seçim’ olarak geçecektir tarihe. Bu referandum, açık oy gizli sayım ilkesinin uygulandığı 2017’nin sopalı seçimi olarak tarihin kara sayfasında yer alacaktır.

YSK güvenli bir seçim yapamamıştır, yapmamıştır, yaptırmamıştır. YSK’nın görevi seçimlerin yargı gözetim ve denetimi altında yapılmasını güvence altına almaktır. YSK bu seçimlerin referandumun iktidar gözetim ve denetiminde yapılmasının güvencesi ve aracı olmuştur. Öncelikle kampanya döneminde medya denetimini sağlayan, medyadaki propagandanın adaletini sağlamaya dönük seçim kanunu değişikliğini olağanüstü hal kanun hükmü kararnamesiyle yapılan seçim kanunu değişikliğini, YSK Anayasa’nın 67’nci maddesine rağmen yürürlükte kabul etmiştir.