Son Dakika Haberler

TERS AÇI. Hayrettin Dereli

TERS AÇI. Hayrettin Dereli
Okunma : 16 views Yorum Yap

 
Hayrettin dereli
Malumunuz üzere engelli vatandaşız ya, taksiye falan binince şoför arkadaşların geçmiş olsun temennileri ile karşılaşıyoruz bir hoşluk olarak. Adama çocuk felci demek çok saçma geliyor, kazık kadar olmuşsun hala mı çocuk felci, bir kere yakıştıramıyorsun hastalığı kendine, Latince adını falan söylemeye çalışıyorsun.
Günümüz de yeri olmayan bir hastalık artık.
Şekerin üstüne damlatırlar aşısını çocuklara verirler iki üç sefer alındımı yakalanma diye bir şey söz konusu olmuyor. Ama ne yazık ki bazı evvel kafalar çocuklarına bu aşıyı yaptırmak istemiyorlar yan etkileri var diye evet yan etkisi var, aşı olmayınca benim gibi oluyorsun, yürüyemeyen cinsinden.
Benim kadim dostlarım bir araştırma yapmışlar bu hastalık ile ilgili 60 lı senelerde ve 70 li senelerde bir salgın olarak görülmüş İstanbul da.
Amerikan savaş gemilerinin İstanbul u ziyaretini görürler bu salgının kaynağı olarak.Yani ithal virüs.
Biz de genelde kader olarak yorumluyoruz, daha kötüleri düşünüp şükür diyoruz. Allah bir şeyi alırken muhakkak fazla bir şey vermiştir diye teselli buluyoruz. Bunu kadersiz dostlarımla paylaştığımda bize bir şey vermedi dediklerinde bir ben miyim şanslıyım diye hayıflanmış ve üzülmüştüm.
Protez, ortez üreten ortopedist dostlarımızla görüştüğümde bizim hastalığımızdan günümüz de de hala var mı diye soruyorum hep. Pek yok diyor ama muadili sakatlıklar türemeye başladığını ifade ediyor. Sebep olarak ta radyasyonu gösteriyor.
Doktorlara, biz tamir eden arkadaşlara işler nasıl demek ne kadar komik değil mi?
İşlerin çoğalması onlar için güzel ya diğerleri için. Burada şuera dan istimdat iderim. (şairlerden yardım isterim)
Çocuk Hastanesinin/
Karşısındaki oyuncakçı/
Gün geçtikçe
Artan kazancı için/
Şükreder Tanrı ya.
Sunay Akın.
Aslında bilimin, teknolojinin gelişmesi pek hayırlı olmuyor bazen. Çocuk doğuştan hastalıklı oluyor, biz onu tedavi ediyoruz derken ileriki yaşlarda başka yerlerinden zuhur ediyor sakatlık. Oysa bunları hiç yaşamayacaktı biz müdahil olmasaydık. Hangisi hayırlı bilemiyorum.
Tedavisi olmayan hastalık diyoruz ya zaten tedavisi yok biz de ne olduğunu anlamadan arkasında güneş doğmayan büyük kapıdan geçmiş olacaktık. Şimdi yok tedavi yok, ameliyat güya ömür uzayacak, sonu yok bu işin.
Hayrettin Dereli