Son Dakika Haberler

The End AKP, Büyük Yolsuzluk Operasyonu, İşte İsimler

The End AKP, Büyük Yolsuzluk Operasyonu, İşte İsimler
Okunma : 122 views Yorum Yap

yols3İstanbul’da mali şube ekiplerince sabah saatlerinde “kamu ihalelerinde fesat ve rüşvet” iddiasıyla operasyon başlatıldı. Gözaltı sayısı 37’ye yükseldi.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen operasyon kapsamında İstanbul ve Ankara’da 6 adres basıldı. İddialar arasında devlete ait ihalelerde yapılan yolsuzluk, Marmaray güzergahında yapılan hukuksuzluklar, imar yolsuzlukları olduğu belirtiliyor. İşadamlarının TOKİ ihalesinde rüşvet verdikleri iddiasıyla bir yıldan bu yana takip edildikleri bildirildi.
3 BAKAN ÇOCUĞU
Operasyonun diğer illere de sıçrayacağı, gözaltı sayısının artacağı bildirildi. Gözaltına alınan isimler arasında 3 de bakan çocuğu var. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Salih Kaan Çağlayan ile İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Çevre Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğullarının da bulunduğu iddia ediliyor. Evi basılıp gözaltına alınanlar arasında ünlü iş adamı Ali Ağaoğlu ve sanatçı Ebru Gündeş’in eşi İranlı kuyumcu Rıza Zerrab gibi ünlü işadamları var. Şu ana kadar 37 isim gözaltına alındı.
HALK BANK MÜDÜRÜ
Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan da gözaltında..
Sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar emniyete götürülüyor. Gözaltında bulunan kişi sayısının 20’den fazla olduğu ve soruşturmanın sürdürüldüğü belirtildi
FATİH BELEDİYESİ’NDE 1 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Fatih Belediye Başkanlığı binasına sabah saatlerinde binaya geldiği belirtilen polis, içeride inceleme yapıyor. Gözaltına alınan 1 kişi emniyet müdürlüğüne götürüldü. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in de gözaltında olduğu belirtiliyor. Fatih Belediyesi’nde de arama var. Hürriyet’e konuşan belediye kaynakları, Demir’in bilgisine başvurulacağını iddia etti. Aynı kaynaklar, Demir’in sabah erken saatlerde Emniyet’e götürüldüğünü söyledi.
DANIŞMANLAR DA GÖZALTINDA
Ankara’da altı kişinin ifadelerine başvurulacak. Operasyon sabah yedi noktada başlatıldı. İstanbul ve Ankara’da bakan yakınları, bazı bakanların özel kalem müdürleri ve Halkbank Genel Müdürü Mustafa Demir operasyonda gözaltına alındı.
Çevre Bakanlığı eski genel müdürü ve Çevre Bakanlığı danışmanının da evlerinde arama yapıldı. Ekonomi Bakanlığı’ndan ise iki özel kalem müdürü Emniyet’e getirilecek. Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali suçlar ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yürüttüğü operasyon sonucu bu kişilerin sağlık kontrolleri yapılacak. Gözaltına alınacak kişiler daha sonra Ankara’dan uçakla operasyonun yönetildiği İstanbul’a gönderilecek.
Operasyonun hedef aldığı suçlar arasında altın kaçakçılığı, tabiat varlıklarını koruma kanununa muhalefet, ihaleye fesat karıştırma, şüpheli para transferi, sahte belgelerle arsa almak, yabancı kişileri usulsüz olarak Türk vatandaşlığına getirmek, imar yolsuzluğu bulunuyor.
İŞTE GÖZALTINA ALINAN İSİMLER
Muammer Güler’in oğlu Barış Güler
– Zafer Çağlayan’ın oğlu Salih Kaan Çağlayan
– Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar
– Ebru Gündeş’in kocası Reza Zerrab
– Ali Ağaoğlu
– Osman Ağca
– Taş Yapı’nın sahibi Emrullah Turanlı
– Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Arslan
– Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir
– Ekonomi Bakanının Özel Kalem Müdürleri M.B.K ve O.K,
– Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın Danışmanı Songül S.
– Çevre Şehircilik Genel Müdürü M.A.K gözaltına alındı.