Son Dakika Haberler

TOPLUMCU, SÜRDÜRÜLEBİLİR YEREL YÖNETİM

TOPLUMCU, SÜRDÜRÜLEBİLİR YEREL YÖNETİM
Okunma : 86 views Yorum Yap

2A(8)Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Stratejik Planlama ve Performans Planı’yla ilgili yapmış olduğu sunumda Sarıyer Belediyesi’nin hedeflerini ve geleceğinin altını çizdi. Sarıyer’için yol gösterici açıklamalar ile meclise bilgi veren Şükrü Genç, Yeni bir yaşamı kurmak için birlikte olduk dedi.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in meclis konuşma metni.

Farklı kültürleri ve sosyo-ekonomik yapıları birarada barındıran Sarıyer’imizi dünya ölçeğinde fark edilir bir kent yapma yolunda verdiğimiz mücadelenin 1. Dönemini başarı ile geride bıraktık.

Yeni dönemimiz için hazırladığımız “Stratejik Planlama ve Performans Raporu”nu sunmaktan mutluluk duyuyorum.
Bugün burada bu raporu sunabiliyor olmamın temel sebebi elbette halkımızın bizi bu göreve tekrar layık görmesiydi.
Biz de onların bu güvenine layık olabilmek için ilk dönemimizde olduğu gibi yine canla başla çalışacak ve tabii yine ilk dönemimizde olduğu gibi Sarıyer’i halkımızla beraber yöneteceğiz. Bu nedenle bugün burada bizim yönetim vizyonumuz ve anlayışımızdan da bahsetmek istiyorum.
Çünkü Sarıyer’i doğru yönetebilmek için farklı bir yerel yönetim anlayışı bakış açısında
Olmalıydık. İşte bu anlayışla, göreve geldiğimiz ilk günden itibaren belediyeyi yönetme anlayışımız ve sorunlara yaklaşımımızla yeni bir yönetim tarzı oluşturmaya çalıştık.

Her şeyden önce TOPLUMCU, SÜRDÜRÜLEBİLİR YEREL YÖNETİM anlayışını benimsedik.

Yaşamı Paylaşmak anlayışından yola çıktık ve insanımızı yaşama, sürece katmak ve yaşamın her alanına dokunmak prensibini benimsedik. Yani,

YAŞAMIN İÇİNDE, HER YERDE, HER DAİM….. 
-YAŞAMI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN, 
-YENİ YAŞAMI KURMAK İÇİN VAR OLDUK. 
-YAŞAM BARIŞI VE TOPLUM HUZURU İÇİN HERKESLE OLDUK, KİMSEYİ ÖTEKİLEŞTİRMEDEN….

Sorunları ortak akılla çözülmüş bir Sarıyer oluşturmak anlayışıyla;
yaşamın içinde aktif olarak yer alan herkesle, sivil toplum örgütleri, muhtarlar, mahalle örgütleri, üniversiteler ve kent konseyi, Okul Aile Birlikleri, Cami Dernekleri, Yöresel Dernekler, spor kulüpleri vb kısaca sokakta var olan herkesle aktif işbirliği içerisine girdik.
Mahallelerimizin sorunlarını yerinde masaya yatırarak ortak çözüm üretmeye gayret ettik.

Mali disiplini sağlayan, sosyal belediyeciliği ön plana çıkartan, alt yapı çalışmalarına önem veren, eğitim, kültür, sanat, spor gibi halkın yaşam kalitesine ve refahına yönelik çalışmalara destek veren insan öncelikli projeler gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

Herkes farklı ama herkes eşit anlayışı ile hiçbir ayrım yapmadan hizmette eşitlik ilkesi içerisinde davrandık.
Burada itiraf etmem gerekiyor ki dezavantajlı grup olarak adlandırılan kadınlar, çocuklar, gençler ve engelli vatandaşlarımıza eşit değil, ayrıcalıklı davrandık. Hizmetlerimizin öncelikleri arasında yer aldılar.

Katılımcı ve yerel yönetimi yaygınlaştırmak, mahalle sorunlarına yerinde çözüm sağlamak amacıyla açılmaya başlayan Semt Evleri, SAGEM’ler, çocuk gündüz bakım evleri ve Yaşam Evleri diğer belediyelere örnek oldu. Bundan da gururlandık.

-Sağladığımız mikrokredi imkanı kadınlarımıza umut oldu.

-Kurduğumuz Engelliler Koordinasyon Merkezimizde engelli vatandaşlarımıza sürekli danışmanlık hizmeti vermeye, sorunlarını çözmeye ve engelli rampaları ile ulaşım sorunlarına yardımcı olmaya devam ediyoruz. Yani onları da Aileleri ile yaşamın içine almaya çalışıyoruz ENGELSİZ YAŞAM KURMAK hedefiyle.

KALKINMACI YEREL YÖNETİM prensibi bizim belediyemizin en temel yönetim vizyonundan bir diğeri oldu.
Yerelden, demokratik ve seffaf bir kalkınma hedefini içeren ve sadece Sarıyer için değil, tüm Türkiye için bir model oluşturacak Sarıyer Kalkınma Eylem Planı (SKEP) 2010 yılında oluşturuldu. Bugüne kadar yapılmak istenip de yapılamamış ancak hep ihtiyacı duyulmuş projelerin hepsi plana dahil edildi. Böylece Sarıyer’in çevresel, ekonomik, sosyal dokusunu kısa-orta-uzun vadeli planlarla yapılandırıldı.

Sarıyer’in coğrafi koşulları veya müdürlüklerin faaliyet yerlerinin birbirinden uzak olması nedeniyle fiziki şartlarından doğan ve yasalardan kaynaklanan yetki karmaşası gibi doğal zayıflıklarımıza rağmen sürdürülebilir hizmet ve yatırım yaratma isteğimiz bu sorunların hepsinin üstesinden gelmemizi sağladı. Oluşturulan sistem ve çizilen yol haritasıyla hizmetlerimize devam ediyoruz.

Maksimum hizmet, maksimum yatırım ve maksimum tasarruf anlayışı belediyemizin temel prensiplerinden birini oluşturuyor.

Etkin, verimli, katılımcı ve tasarruflu bütçe politikaları ve kaynak kullanımındaki etkinlik ve verimlilik ile belediyemizin gelir-gider dengesini sağladık ve belediyemizi daha güçlü bir pozisyona getirdik.

Kalkınma yaratabilmek demek, sorunları çözülmüş bir Sarıyer demek. Dünya standartlarından bir Sarıyer yaratabilmek demek dünya standartlarında altyapıya sahip olmak demek. Bu anlayışla altyapı iyileştirme çalışmalarına bu sene de ağırlık vermeye devam ettik:

5 yıl süresince 300 bin ton dökülen asfaltın ardından 2014 yılının 9 aylık süresince 3.983 ton asfalt kaplama ve yama çalışması gerçekleştirildi.

• 5 yıl süresince 30.300 mtül yapılan merdiven çalışması 2014 yılının 9 aylık süresince boyunca 12.607 mtül daha artırıldı. 

• 5 yıl süresince 132.300 m² yapılan kilit taşı çalışması 2014 yılının 9 aylık süresince 8.332 m² daha artırıldı. 

• 5 yıl süresince 97.000 mtül yapılan bordür çalışması 2014 yılının 9 aylık süresince 9.596 mtül daha artırıldı. 

• 5 yıl süresince açılan 26 adet imarlı yol çalışmasına ilaveten 4 adet daha imarlı yol ilave ettik. Maden’de 3 adet, Zekeriyaköy’de ise 1 adet imarlı yol açtık.

• 5 yıl süresince 27.500 m² yapılan istinat duvarı çalışması 2014 yılının 9 aylık süresince 4.762 m² daha artırıldı. 

• 5 yıl süresince 40.000 m yapılan yağmur suları kanal çalışması 2014 yılının 9 aylık süresince 1.181 m daha artırıldı.

SIZLERIN DE BİLDİĞİ GIBI EN FAZLA YAĞMURUN YAĞDIĞI SARIYERİ ARTIK SU BASMIYOR

• İlçemiz okulları ve kamu kurumlarında yaptığımız boya-badana çalışmalarına 2014 yılında da devam ettik. 65.570 m² alanda çalışmamızı yaptık.

DÜNYANIN İLK YEŞİL KAMU HİZMET BİNASINA İMZAMIZI ATTIK

Öncü bir belediye olma iddiamızın arkasındayız. Dünyanın ilk sertifikalı “Yeşil Kamu Hizmet Binası”na imzamızı attık.
7 Ocak 2012 tarihinde temeli atılan “Sarıyer Belediyesi Hizmet Binası ve Kültür Merkezi’nin” bugün A BLOK BODRUM KAT İNŞAATLARI tamamlanmak üzere. Aynı zamanda B ve C blokları temelleri hazırlanıyor.
BREEAM kuruluşunun sertifika kriterlerine göre inşaatı devam eden Hizmet Binasımız ihtiyacı olan elektriğin bir kısmını kendi rüzgar türbinleri ile kendi üretecek, cephe panellerinden elektrik enerjisi elde etmek için AACHEN TEKNİK ÜNİVERSİTESİ‘nde Laboratuar ortamında gerçekleştirilmiş çalışmayı uygulama alanına taşımak için YEREL BIR PANEL FİRMAMIZ ile üçlü ortaklık şeklinde devam ettiriyoruz. Yağmur suyunu ve gri suyu toplayarak bünyesinde yeniden kullanacak, hizmet alanlarının büyük bir bölümü doğal ışık ile aydınlatılacak ve tüm hizmetleri tek noktada sağlayarak vatandaşına kolaylık sağlayacak. Bu özellikleri ile de dünyada yerel yönetim hizmet binası olarak bir “ilki” gerçekleştirecek.

SARIYERLİ SARIYER’DE EVLENECEK

Önemli bir sloganımız vardı. Hayata geçiriyor olabilmenin gururunu taşıyoruz.
Yıllardır mütevazi bir salonda hizmet vermeye çalışan Nikah Salonu yerini Derbent metro durağı üzerinde inşa ettiğimiz “Sarıyer Belediyesi Nikah Salonu ve Kültür Merkezi”’ne bırakıyor. Yapılamaz denilen Nikah Salonu’muzda da inşaat sona yaklaşmış olup, açılışa hazırlanmaktadır. Ilk defa toplantılarımızı ve etkinliklerimizi yapacağımız salonlarımız olacak.
360 kişi koltuk kapasiteli Nikah salonu ve yine 500 kişilik Yemekli Nikah ( Balo ) Salonu’nun yanı sıra VIP nikah Salonu ve Kokteyl holleri de bulunan Evlendirme dairesi ile artık Sarıyerli Sarıyer’de evlenecek !

KENTSEL DÖNÜŞÜME YENI BİR VİZYON GETİRDİK…

Biz çağdaş kent ve kent yaşamını savunuyoruz. Kalkınmanın sürdürülebilmesi için alt yapı ve üstyapı hizmetlerini eksiksiz bir şekilde yerine getiriyoruz. Bununla da kalmıyor, planlı kent mekânları oluşturulmuş, mülkiyet sorunlarını giderilmiş bir Sarıyer yaratmaya çalışıyoruz. Yerinde dönüşüm süresince uyguladığımız bütüncül planlama yaklaşımı tüm Türkiye’ye örnek oluşturabilecek niteliktedir.

Mülkiyet sorununun çözümü için Sarıyer’de ilk kez 2010 yılında Gecekondu ve Sosyal Konutlar Müdürlüğü adı altında yeni bir müdürlük oluşturarak barınma hakkını dikkate alan kentleşme politikası oluşturmuştuk. Dönüşümün yerinde ve yerel halkla birlikte yapılacağı anlayışıyla bölgemiz STK’ları ve Üniversiteleriyle işbirliği yaparak, çalışmaları önemli bir aşamaya taşıdık.

Bizim kentsel dönüşüme bakışımız;
UZLAŞMA 
PAYLAŞMA ve 
YERİNDE DÖNÜŞÜMdür.

Dolayısı ile projelerimizin başlangıç noktasında fiziksel ve sosyal yapının bir bütün olarak ele alınmasını prensip olarak kabul ederken Toplumumuzun vazgeçilmezleri olan temel gelenek ve göreneklerinin de çözümlerde gözönünde tutulması gerekliliğini hep vazgeçilmez saydık.( birlikte yaşama alışkanlığı, komşuluk ilişkileri, cenaze, düğün vb)
Yerinde dönüşüm projesi ile tapusuz olan alanlarda yaşayan konut sahiplerinin bulundukları yerde kalmasını sağlayacak ve sosyal yapıyı koruyan bir anlayışla çalışmalarımızı bıkmadan usanmadan devam ettirdik. Her mahalle için özgün çözüm senaryoları geliştirdik.

Alternatif blok etütleri yaptık. Çamlıtepe (Derbent)-Darüşşafaka ve Pınar Mahalleleri “Deprem ve Yerinde Dönüşüm” odaklı proje çalışması kapsamında, mahalle sakinlerinin yaşam alanlarını hukuki güvenceye kavuşturabilmek için teknik analizler yapıldı. Mevcut yasal sınırlar çerçevesinde, mahallenin arazi özelliklerine uygun olarak nasıl yerleşebileceği ile ilgili alternatif blok etütleri yapıldı.

​EKOLOJİK YEREL YÖNETİM ANLAYIŞINI BENİMSİYORUZ.

Biraz önce yeni belediye hizmet binamız ve evlendirme ve kültür merkezimizin çevreci özelliklerinden bahsettim.

Bununla da kalmıyor, YEŞİLİ ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ.

• 5 yıl süresince Sarıyer’e kazandırdığımız 124 yeni park sayısını 127’ye yükselttik. Yaptığımız 3 parkın ikisi yeni mahallelerimizde. Ayazağa ve Huzur Mahalleleri dışında üçüncüsü ise Maden Mahallemizde.

• Okullarımızda alan düzenlemeleri yapmaya devam ediyoruz. Anafartalar İlköğretim Okulu’na ana sınıfı çocuk bahçesi, İTÜ Kilyos Sosyal Tesisleri’ne Park kazandırdık. Kendi imalatımız olan oyun grupları kurduk.

• Çevreci yaklaşımı diğer yerel yönetimler arasında öncü olan belediyemiz çevre bilincini geliştirmek için çeşitli kampanyalar düzenledik. Kapak toplama, ambalaj atıklarının toplanması, atık pil toplama, tıbbı atık toplama, atık yağları toplama gibi faaliyetler büyük ilgi gördü. Evsel Yağ atıklarının toplanması için yeni yağ toplama makinelerimizi kuruyoruz. Muhtarlıklar, Yaşam ve Semt Evleri’nde yaygınlaştırdığımız makineler ile lavaboya dökülen yağlara engel oluyoruz.

• Havyan haklarına verilen önem bizim için gelişmişliğin bir göstergesi. Bu doğrultuda veterinerlik hizmetlerinin bizim için büyük önemi var. Sokak hayvanlarımızı Kısırkaya Hayvan Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezimize götürerek düzenli tedavi ihtiyaçlarını karşılıyor, karantina hizmeti vermeye devam ediyoruz.

Sokak hayvanlarımızı düşünerek mama-matikler oluşturduk. Çevre dostu olan mama matikler sayesinde pet şişeler toplanırken sokak hayvanlarına mama ve su desteği olanağı sunuyor. 4 noktada kurduğumuz mama-matikleri (Kireçburnu – Baltalimanı – Zekeriyaköy – Sarıyer Merkez) yaygınlaştırmayı sürdüreceğiz.

ÇAĞDAŞ TOPLUM EĞİTİMLİ TOPLUMDUR ANLAYIŞI İLE EĞİTİME ÖNCELİK VERDİK.

• 2011 yılında hizmete açtığımız Bahçeköy Kız Konukevimiz ilçemiz sınırları içinde bulunan bir yüksek öğretim kurumunda ön lisans veya lisans düzeyinde öğrenim gören öğrencilerimizin barınma sorununu çözmeye devam ediyor.

• Her mahalleye açmayı planladığımız gündüz bakım evlerinden üçüncüsünü Maden’de açtık.

• 5 yılda 4.500 öğrenciye eğitim yardımı verilirken 2014 yılında 2.500 öğrenciye eğitim yardımı verme hazırlığı içindeyiz.

• Bir SAGEM Şubesi’de AYAZAĞA kazandırıyoruz. 10.SAGEM Şubesi 11 Ekim 2014 Cumartesi açılıyor. Öğrenci kabulüne başladı.

• 400 kız ve erkek öğrencimize Kilyos Sosyal Tesislerimizide yine yaz tatili imkanı sunduk.

KÜLTÜREL VE SOSYAL ETKİNLİKLERE EV SAHİPLİĞİ YAPTIK

Kent yaşamını altyapı ve yatırımlarla sınırlı tutulamayacağı bilinci ile kültür ve sosyal alanlarda birçok düzenleme ve etkinliğe ev sahipliği yaptık. Çoğulculuk ilkemiz doğrultusunda hiçbir ayırım gözetmeksizin kimsesizlerin kimsesi olmaya çalıştık.

• Paylaşım noktaları oluşturduk. Kitap-Giysi ve Kıyafet gözleri bulunan paylaşım noktaları ile ihtiyaç sahipleri ile imkan sahiplerini buluşturuyoruz. Paylaşım noktalarına bırakılan eşyalar Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüzce ayrıştırılarak başvuran ihtiyaç sahiplerine veriliyor. 4 noktada hizmete devam ediyor. Arttırma faaliyetimiz devam ediyor.

• Bilinçli toplum okuyan toplumdur anlayışıyla edebiyat günleri düzenliyoruz. 3.Sarıyer Edebiyat Günlerini eylül ayında gerçekleştirdik. Hava koşulları nedeniyle ertelediğimiz etkinliği önümüzdeki günlerde tekrarlayacagız.

Sarıyerlilerimizi farklı alanlarda desteklemek için açtığımız 48 farklı branşta kurs için başvuruları almaya başladık.
• Ramazan ayını birlik ve beraberlik içerisinde kutlamaya önem veriyoruz. Tersane alanında Ramazan Etkinlikleri gerçekleştirdik. Her akşam 1 mahallede iftar yemeği verildi.

TIM Center’da 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinliğinin 6.sını yaparak barışı tüm inanç önderleriyle kutlayan ilk belediye olma özelliğimize sahip çıktık.

• Hacı Bektaş Veli’yi anma etkinliğinde aktif görev aldık. Alanın hazırlığından, su ihtiyacına kadar belediye olarak destek verdik.

• Kumda sanat ve kum zambakları festivallerine destek olarak nesli tükenen bir dağa harikasına da sahip çıktık.

• İleri yaştaki vatandaşlarımızın gözdesi Yaşam Evlerine 5.’sini ekledik. Maden Şifa Suyu Yaşam Evi açılışını yaptık.

 

SAĞLIKLI TOPLUM ANLAYIŞI İÇERİSİNDE SPORA DESTEK VERMEYE DEVAM EDİYORUZ.

• Yaz Spor okullarında 5 yılda 7.000 öğrenci eğitim alırken, 2014 yılında 3.200 öğrencinin katılımı ile yapıldı.

• Sosyal sorumluluk projesi olarak başlattığımız Bayan Voleybol takımımız sezonu açtı. 1. Ligdeki mücadelemizin 3. Sü bu yıl devam edecek. Voleybolcu 4 sporcumuz Milli takımda görev yaptı.

• Tekvando’da 1 sporcumuz Dünya Şampiyonası’na katılma hakkı elde etti. Ülkemizi Meksika’da temsil edecek.

• Sarıyer Belediyesi Türkiye Motocros Şampiyonası düzenledik.

·        Amatör spor kulüplerine yaptığımız desteğimiz devam etmektedir.

·        Mahallelerde içinde spor tesislerinin ağırlıklı olduğu parkların kurulması temel amaçlarımızdan biri
ULUSLARARASI ETKİN YEREL YÖNETİM OLMAYA DEVAM EDİYORUZ.

• Kurduğumuz AB birimi çalışmalarına devam ediyor.

• Kardeş şehirlerimiz Vac ve Aachen ile çeşitli alanlarda işbirliklerimiz devam ediyor.

Biliyorsunuz seçimle beraber 3 yeni mahallemiz daha oldu.
Maslak, Ayazağa ve Huzur Mahallesi. 
Aramıza katılmalarından çok kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen, verdiğimiz hizmet ile Sarıyer ailesine katılmalarının ayrıcalığını hissetmeye başladılar. Bu süre içerisinde öncelikle burada yaşayan vatandaşlarımızın işlerini kolaylaştırmak için içerisinde Fen İşleri, Temizlik İşleri, Park ve Bahçeler, Gelirler (Vezne kurulacak), Numarataj Birimi, Zabıta Müdürlüğü ve Ayazağa Muhtarlığı birimleri bulunan Ayazağa Mahallesi’ne Ek Hizmet Binası kullanılabilir hale getirildi.

AYAZAĞA MAHALLESI:

• İETT Lojmanları önü’ne yeni park kazandırıldı.
• Kurt Yolu Sokak Parkı yapımına başlandı
• Nilüfer Gökay İlköğretim Okulu spor salonu baştan aşağı yenilenmiştir.

HUZUR MAHALLESI:

• Cami yanı parkı yapıldı.
• Oyak Sitesi yürüyüş yolu ve basket sahası yapıldı.
• Polis Lojmanları içerisinde bulunan Sevim Çelebi İlköğretim Okulu Ana Sınıfı Bahçesi yapıldı.

MASLAK MAHALLESI:

• İl Jandarma Komutanlığı Lojmanları içerisine jimnastik alanı yapıldı.

Göreve geldiğimiz ilk günden beri temel bir çalışma prensibimiz var:
Biz, günü kurtaran değil, güçlü bir Sarıyer hedefliyoruz. 
Tüm çalışmalarımız da bu doğrultuda gerçekleştiriyoruz. Halkımızın ihtiyaç ve önceliklerini belirleyerek az zamanda çok iş başardık ama biliyoruz ki daha yapacak çok işimiz var.
Sarıyerli olmanın farklılığını, ayrıcalığını ve önceliğini sizlere sunmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

BIKMADAN USANMADAN HER TÜRLÜ KOŞULDA SARIYERE HIZMETTE YOĞUN EMEK HARCAYAN TÜM ÇALIŞMA ARKADAŞLARIMA TEŞEKKÜR EDERIM