Son Dakika Haberler

Türk Kürdistanı Bağımsızlık Referandumu Yapılıyor

Türk Kürdistanı Bağımsızlık Referandumu Yapılıyor
Okunma : 99 views Yorum Yap
kurtler
© Photo: AP/Hussein Malla

Türkiye Bölünüyor mu?

Güney Doğu’da referandum yapılıyor, Irak Kürdistanında bağımsızlık ilanı çalışmaları ciddi şekilde sürerken, Türkiye de aynı çalışmalar yapılamaya başlandı. Güney Doğu yine karıştırılmaya çalışılıyor.

Batmanda başlayan ve Diyarbakır da devam eden bağımsızlık referandumu diğer kentlerde de devam edeceği bildirildi.

Rusya’nın sesi haberine göre, Türk Kürdistanındaki kentlerde bu girişim büyük coşkunlukla karşılandı. Bugüne kadar referandum lehine binlerce imza toplandı. T’de KDP başkan yardımcısı, kitle iletişim araçları şübesi müdürü Taksin Savar muhabirimize verdiği demeçte şunları anlattı:

İmza toplama kampanyası yaklaşık 10 gündür devam ediyor. Amacımız, referandum yapılması düşüncesini desteklemekle kalmayıp partimizin Kürt halkının kaderi için bunca önemli konu üstüne partimizin üzerine politik sorumluluğu aldığını göstermektir.

Bugün Irak Kürdistanı öteki bölgelerden bağımsızlığa daha yakın bulunuyor. Kürt nüfuslu diğer bölgeler Iraklı kardeşlerimize destek göstermelidirler.

Batman kentinde başlattığımız kampanya sonra Diyarbakır’da sürdürüldü. Halk girişimimizi memnunlukla destekledi. Bunu hesaba alarak Türk Kürdistanının tüm diğer kentlerinde de refarandum düzenlenmesi için imza toplamak niyetindeyiz. Kampanyanın bitiminden sonra toplanan imzaların bir kopyasını Birleşmiş Milletlere, öbür kopyasını da Irak Kürdistanı parlamento başkanına sunacağız. Bu suretle Türkiye’de yaşayan Kürtlerin bağımsızık uğrundaki harekette Iraklı Kürtleri desteklediklerini göstereceğiz.

Referandumun yapılıp yapılmaması üstüne kesin kararın alınması parlamentoya bağlı olacak. Bu problemin Kürt halkının çıkarlarına çözülebilmesi için referandum yolunu açacak yasa kabul edilmelidir. Zaten imza toplama kampanyası asıl bu amaçla başlatıldı. Yakın gelecekte halkın iradesi hakkında veriler alınacak.

Belki Türk Kürdistanındaki bazı partiler Kürdistan’ın bağımsızlığının ilan edilmesine karşı gelecekler. Fakat bizzat Kürt halkı hiç bir zaman bu süreci engellemiyecektir.