Son Dakika Haberler

TÜRKİYE NE HALE GELDİ. LAİKLİKĞE ÇAĞRI MİTİNGİ YAPILIYOR

TÜRKİYE NE HALE GELDİ. LAİKLİKĞE ÇAĞRI MİTİNGİ YAPILIYOR
Okunma : 78 views Yorum Yap

Laikligecagri
Demokratik kitle örgütleri büyükşehirlerde ‘laiklik’ mitingleri düzenlemeye hazırlanıyor. İlk miting 3 Mart’ta Ankara’da yapılacak.
Atatürkçü Düşünce Derneği, Alevi Bektaşi Federasyonu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Kültür Sanat Emekçileri Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Tüketici Hakları Derneği, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı, Yargıçlar Sendikası gibi örgütler, büyükşehirlerde mitingler düzenleyerek “laiklik” konusunda çağrıda bulunacak.
STK’lar adına yapılan ortak çağrıda şunlar kaydedildi:
Cuma günlerinin ve cumhurbaşkanının doğum gününün tatil günü olması istenmekte, derslikler artık mescit olarak düzenlenmektedir.
Dinsel simge olduğu kuşku götürmeyen türban, bu siyasetin simgesi olarak kamusal alanda serbest bırakılmış, öğretmenler hatta kimi yargıçlar, görev sırasında türban takmaya başlamışlardır. AİHM ve iç yargı kararlarına karşın, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi zorunlu olarak okutulmaya devam edilmektedir. Tecavüzü ve şiddeti kadınların suçu olarak göstermektedir. 6 yaşındaki kız çocuğuyla dahi evlenilebileceği, babanın öz kızına şehvet duyabileceği gibi sapkın fikirleri meşrulaştırmaktadır.”
3 Mart’ta Ankara’da
“Laikliğe Çağrı” çağrısıyla İlki 3 Mart’ta Ankara’da olmak üzere çeşitli illerde laiklik konulu salon toplantıları ve tüm illerde basın açıklaması yapılacak.
8 Mart Kadınlar Günü’nde “Emperyalizme karşı barış, gericiliğe karşı laiklik” sloganıyla yürüyüş düzenlenecek. Başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere tüm illerde “Laikliğe Çağrı Birlikteliği” adıyla mitingler örgütlenecek, hedef milyonları sokağa çıkarmak olacak.