Son Dakika Haberler

TÜRKİYE ve Cenevre, Berlin, İspanya, Hollanda, Belçika, Newyork, Boston destek veriyor.

TÜRKİYE ve Cenevre, Berlin, İspanya, Hollanda, Belçika, Newyork, Boston destek veriyor.
Okunma : 131 views Yorum Yap

afyondan_cenevreye_onbinler_ayakta_h35853İSTANBUL- Taksim Gezi Parkı’nda başlayan protesto dalgası çığ gibi büyüyor. Son 2 gündür sabah saat 05.00’da gerçekleşen polis müdahalesi, dün gün boyu devam etti. Gece de aralıksız devam eden müdahaleler gerek Türkiye genelinde, gerekse tüm dünyada geniş yankı buldu.

İZMİR’DEN DAN TUNCELİ’YE, KONYA’DAN ADANA’YA…
Gün boyu yaşanan gelişmeleri takip eden vatandaşlar, özellikle sosyal medyadan örgütlenerek akşam saatlerinde bulundukları illerde Gezi Parkı protestosuna destek verdi. Başta İzmir, Konya, Eskişehir, İzmit, Adana, Tunceli, Antalya ve Mersin olmak üzere bir çok ilde protesto gösterileri düzenlendi. Eskişehir ve İzmir’deki gösteriye ise tıpkı İstanbul’daki gibi polis müdahale etti.
TÜM İSTANBUL SOKAKLARDA
Protesto gösterileri Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi, Tarlabaşı Bulvarı ve Harbiye’de yoğunlaştı ve buralarda polisin müdahalesi daha sert oldu. Ancak gece saat 01.00 sıralarında Kurtuluş, Halkalı, Bahçeşehir, Teşvikiye, Fulya, Kartal, Kadıköy, Beşiktaş, Bakırköy, Beylikdüzü, Ulus, Barbaros ve Ataşehir başta olmak üzere İstanbul genelinde pek çok semtte protestoya destek eylemleri yapıldı. Gece evlerinden sokaklara inen vatandaşlar, Türk Bayraklarıyla yürüyerek Gezi Parkı protestosuna destek verdi. Bazı vatandaşlar ise evlerinin ışıklarını açıp kapatarak ve pencerelerden tencere çalarak protestoya destek verdi.

YURT DIŞINDAN YOĞUN DESTEK

Gezi Parkı protestosuna destek sadece Türkiye’den değil, yurt dışından da geldi. Gezi Parkı’ndaki eyleme destek vermek amacıyla İspanya’da yaşayan bir grup Türk, Madrid Sol Meydanı’nda bir araya geldi. Basın açıklaması yapan gruba, çok sayıda İspanyol ve yabancı turistler de destek verdi. İsviçre’nin Cenevre kentinde Birleşmiş Millitler Parkı’nda da Gezi Parkı’na destek eylemi yapıldı. Öte yandan Hollanda’nın Amsterdam ve Belçika’nın Brüksel kentlerinde Taksim Gezi Parkı’nda yapılan eyleme destek olmak amacıyla protesto gösterisi düzenlenirken, New York, Boston, İngiltere’deki High Park ve Münih’te ise bugün gösteriler düzenlenmesi bekleniyor. 
KÜTAHYA’DA 36 GÖZALTI

Kütahya’da çoğunluğu Dumlupınar Üniversitesi öğrencisi yaklaşık 1000 kişi Taksim Gazi Parkı eylemcilerine destek vermek için yürüyüş yaptı. Sabaha kadar süren protesto gösterilerinde polis 36 kişiyi gözaltına aldı.
Zafer Meydanı’nda toplananlar çeşitli sloganlar attı. Grup daha sonra cadde ve sokaklarda protesto gösterilerini sürdürdü. Saat 06.00’ya kadar süren gösterilerde polis zaman zaman kalabalığa biber gazlı müdahalede bulundu.
Kalabalığın AKP il binasının önüne gitmesine polisler izin vermedi. Polislere taş ve şişe fırlatan kalabalığa polis bir kez daha biber gazlı müdahalede bulunarak 36 kişiyi gözaltına aldı.
İZMİT SABAHA KARŞI ÇATIŞMA: 50 GÖZALTI
İzmit’te Cumhuriyet Meydanı’nda dün saat 19.00’da gerçekleştirilen protesto gösterisinde sabaha karşı olaylar çıktı. 4 bin dolayında kalabalığın, sabaha karşı AKP binasına yürümek istemesi üzerine polis, tazyikli su ve biber gazı kullanarak göstericilere müdahale etti, 50 kişi gözaltına alındı.
Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan ve sayıları önce 500 civarında olan eylemci burada pankartlar açıp çeşitli sloganlar atarak hem Taksim’deki gösterilere destek verdi, hem de polisin sert müdahalesini ve hükümeti protesto etti. Bir ara sayıları bini aşan kalabalık daha sonra dağıldı. Ancak gece yarısına doğru sosyal paylaşım sitelerinden yapılan duyurularla aynı yerde yeniden toplanmaya başlanıldı. Saat 24.00’dan itibaren kalabalığın sayısı bir anda yaklaşık 4 bine ulaştı. Sık sık İstiklal Marşı ve 10. Yıl Marşı’nı söyleyen kalabalıktaki bazı gruplar arasında Ak Parti il binasına yürüme konusunda tartışmalar yaşandı. O ana kadar çevrede sivillerin dışında resmi kıyafetli polise rastlanmadı.
Kocaeli Üniversitesi’nin kent merkezinin yaklaşık 10 kilometre uzağında olan Umuttepe Kampüsü’ndeki yurtlarda kalan öğrencilerin de Cumhuriyet parkı’na gelmek istedikleri, ancak orada önlem alan polis ve özel güvenliklerin dışarı çıkmalarına izin vermediği anlaşıldı. Saat 04.00 sıralarında ise kalabalık bir anda hareketlenerek Perşembe Pazarı mevkiinde D-100 karayolu kenarında bulunan AKP İl binasına yürümek için harekete geçti.
O ana kadar çevrede görünmeyen Çevik Kuvvet ve diğer polis ekipleri, hem Hürriyet Caddesi’nde, hem Dolphin AVM önündeki yolda ve AKP il binasının önünden geçen D-100’e paralel yan yolda önlem aldı. Kalabalık birkaç noktada güvenlik güçleri barıkatını aşmaya çalışırken, polisin tazyikli su ve biber gazlı müdahalesi ile ortalık bir anda karıştı.
Kalabalık yola çöp konteynerlerini devirerek polis araçlarının üzerlerine gelmesini engellemeye çalıştı. Ancak sık sık biber gazı sıkılması sonucu kalabalığın bir kısmı kent merkezine doğru çekilirken, bir kısmı da D-100’ün yan yolundan AKP İl binasına gitmek istedi. Fakat burada da önlem alan polis, göstericilerin geçişine izin vermedi.
Yaşanan arbedelerden sonra küçük gruplara bölünen ve büyük bir bölümü öğrenci olduğu anlaşılan eylemcilerle polisler arasında kovalamaca yaşandı. Polis kalabalıkla birlikte sık sık karşı karşıya gelirken, Cumhuriyet Meydanı, İnönü Caddesi Yeni Turan mevkiinde birkaç kez daha biber gazı kullandı. Atılan gaz bombalarından, olayları heyecan içinde pencerelerinden izleyen vatandaşlar da etkilendi. Bu arada yakın mesafeden sıkılan gazdan etkilenen iki gazeteci de hastanelik oldu.
Olaylar saat 05.15 sıralarında tamamen durulurken, ilk bilgilere göre polisin yaklaşık 50 kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi.
ESKİŞEHİR’DE 3 BİN KİŞİ DİRENİŞTE

Eskişehir’de yaklaşık 3 bin kişi Taksim Gazi Parkı eylemcilerine destek vermek için toplandı. Kalabalık AkP il binasına yürümek isteyince polisin biber gazlı müdahalesiyle karşılaştı.
Hoşnudiye Mahallesi’ndeki Eti Parkı’nda bir araya gelen kalabalık daha sonra AKP il binasına doğru yürüyüşe geçti. Yunus Emre Caddesi eski otogarın bulundu yerde çevik kuvvet polisleri kalabalığın önünü kesti. Çevik kuvvet polisleri biber gazlı müdahalede bulundu.Biber gazından etkilenen astım hastası bir kadın 112 ambulansıyla Eskişehir Devlet Hastanesi’ne götürüldü.
Kalabalık ise kısa süre sonra bu kez Köprübaşı semti Cengiz Topel Caddesi’nde toplandı ve yere oturarak yolu trafiğe kapattı. Polisler yeniden kalabalığın dağılması için uyarıda bulundu. Kalabalık dağılmayınca çevik kuvvet polisleri bir kez saha saldırdı. Üniversite caddesinde yeniden toplanan gruba burada polisler yeniden biber gazlı müdahalede bulundu. Zaman zaman tekrar toplanan gruplar protesto gösterilerini sürdürdü.
TUNCELİ’DE GEZİ PARKI PROTESTOCULARINA DESTEK
Tunceli’de sivil toplum örgütleri ve bazı siyasi partiler, İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı’nda gösteri yapanlara yürüyüş ve basın açıklamasıyla destek verdi.
Tunceli Sanat Sokağı üzerinde dün akşam toplanan yaklaşık 1000 kişilik grup sloganlar atarak, Behice Boran Caddesi üzerindeki Ak Parti il başkanlığı binası önüne yürüdü. AKP aleyhine slogan atan protestocular, caddeyi çift yönlü trafiğe kapattı. Grup adına basın açıklaması yapan Emek Partisi İl Başkanı Hüseyin Tunç, Taksim Gezi Parkı’nda göstericilere faşizan bir saldırı uygulandığını ifade ederek, şöyle dedi:
“AKP hükümeti yaşamın her alanında halkımıza çeşitli baskılar uygulamaya devam ediyor. Gezi Parkı’ndaki ağaç katliamını yaparak yeşil alanları nasıl yok edeceğini bütün Türkiye’ye gösterdi. Dünya bu olayları dikkatle izliyor. AKP hükümetinin gerçek yüzü her gün daha da açığa çıkıyor. Tunceli’de bütün vadilere, derelere baraj yapmak isteyen AKP hükümeti zaten yeşil alanlara olan tavrını ortaya koymuştu. Şimdi gezi parkında bütün dünya halkı AKP faşistminin gerçek yüzünü görüyor. Polisin uyguladığı şiddeti nefretle kınıyoruz. Taksim gezi parkında derinişini sürdüren halkın yanındayız ve her daim destek veriyoruz onların haklı direnişine”
ANTALYA’DA GEZİ PARKI’NA DESTEK EYLEMİ
Antalya’da sosyal paylaşım sitesi Facebook aracılığıyla toplanan grup, İstanbul Taksim ‘Gezi Parkı’ndaki göstericilere destek amacıyla eylem yaptı.
Cumhuriyet Meydanı’nda toplananlar ‘Gezi Parkı bizim, elinizi çekin’, ‘Her yer Taksim. Her yer direniş, nükleere hayır’, ‘Nükleere inat, yaşasın hayat’, ‘Gel sen de haykır, tek yol sosyalizm’, ‘Çevik boş durma, devrimciye çay getir’, ‘Faşizme karşı omuz omuza’ ve ‘Hey sen de haykır, olaylara hayır’ sloganları attı. Atatürk anıtı önünde yaklaşık yarım saat süren eylem, olaysız sona erdi.
MERSİN’DE GEZİ PARKI PROTESTOSU
Mersin’de, İstanbul Taksim’deki gezi parkında yaşananlar protesto edilirken renkli görüntüler yaşandı. Mersin’de CHP tarafından düzenlenen protesto eylemi Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki Kültür Parkta gerçekleşti. Meydanda bir araya gelen yaklaşık 500 kişi, ellerindeki dövizlerle birlikte gitar ve saksafon eşliğinde şarkılar söyleyip slogan attı. Alana bayraklarla gelen gruplar, oturma eyleminden önce Taksim’deki gezi parkında bir kişinin öldüğünü iddia edip bir dakikalık saygı duruşu yaptı. ‘Kimyasal Tayyip’, ‘Ödediğimiz vergiler biber gazına değil, korumamıza harcansın’ , ‘Şükretme isyan et’ ,’Lambaya püf de’, ‘Az efendi olun lan’ ,’ Diren gezi parkı’, ‘Bize her yer taksim’, ‘Şerefine Tayyip’ yazılı dövizler açarak, içki içti. Mersin İdman Yurdu, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray takımlarının taraftarlarının da destek verdiği eylem yaklaşık bir buçuk saat sürdü.
GEZİ PARKI PROTESTOSUNA ADANA’DAN DESTEK
İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı’nın yıkılmasıyla ilgili yapılan protestoya Adanalılar da destek verdi. Yaklaşık 600 kişilik grup, şarkı ve türküler söyleyerek halaylar çekti. Eyleme, ünlü rock sanatçısı Hayko Cepkin de katıldı.
Sosyal medya üzerinden örgütlenen yaklaşık 600 kişilik grup, Atatürk Parkı’nda bir araya gelerek, Taksim’deki Gezi Parkı’nın yıkılmasına tepki gösterdi. Etkinlikte eylemciler, şarkılar söyleyerek, halaylar çekerek polisin müdahalesini protesto etti. Ezeli rakip olan Adanaspor ve Adana Demirspor taraftarının da katıldığı eylemde, konser vermek için kente gelen rock şarkıcısı Hayko Cepkin de katılarak destek verdi. Cepkin, burada yaptığı açıklamada, “Yapmaya çalıştığımız şey aslında rant sistemine direnebilmek, İstanbul’u ayakta tutabilmek. Bugün bütün şehirlerimizde, belirli saatlerde direniş yapılıyor. Bizde burada direnmeye devam ediyoruz” dedi.
Gezi Parkı’nın yıkılmasına tepki gösteren grup, Atatürk Parkı’ndaki eylemini sürdürüyor.
BOLU’DA GEZİ PARKI’NA DESTEK EYLEMİ
Bolu’da, sosyal paylaşım sitesi aracılığıyla toplanan 800 kişi, İstanbul Taksim Gezi Parkı’ndaki göstericilere destek amacıyla eylem yaptı.
Sosyal paylaşım siteleri twitter ve facebook aracılığıyla saat 02.30 sıralarında Atatürk Bulvarı’nda toplanan yaklaşık 800 kişi, sloganlar atarak Gezi Parkı’nda polisin göstericilere sert tutumunu protesto etti. ‘Mustafa Kemalin askerleriyiz’, ‘Hükümet istifa’ , ‘Reyhanlı halkı yalnız değildir’ sloganları atan gruba yoldan geçen vatandaşlarda destek verdi. İzzet Baysal Caddesi’nde İstiklal Marşı okuyan grup, daha sonra belediye meydanına yürümek istedi. Grubun içinde bulunan bazı kişiler ellerindeki çatal ve kaşıklarla tencere kapaklarına vururken bazıları ise oturarak eylem yaptı. Polis ekipleri çevrede güvenlik önlemi alırken çok sayıda çevik kuvvet ekibi hazır halde bekletildi. İl Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar, belediye meydanına yürümek isteyen gruptaki kişilerle konuşarak taşkınlık yapmamaları uyarısında bulundu. Yaklaşık 1 saat süren yürüyüş olaysız şekilde sona erdi.
KONYA’DA GEZİ PARKI PROTESTOSU
İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı’nın yıkılıp, Topçu Kışlası yapılması Konya’da sosyal medya sayesinde bir araya gelen üniversite öğrencileri tarafından protesto edildi. İzinsiz yapılan protesto ve yürüyüşe polis müdahale etmedi.
Konya’da Gezi Parkı’nın yıkılmasını protesto etmek isteyen sosyal medya aracılığıyla bira araya gelen yaklaşık 300 üniversite öğrencisi akşam saatlerinde Kültürk Park’ta toplandı. İlk olarak oturma eylemi yapan grup, gezi Parkı’nın yıkılmasını karşı olduklarını belirtip bugün Taksim Meydanı’nda yaşanan olayları kınadıklarını belirtti. Gençlere kentte bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Hatay Milletvekili Nihat Matkap da destek verdi. Grup, basın açıklamasının ardından Atatürk Anıt Alanı’na kadar yürüdü. Gruba çevredekilerde alkışlarıyla destek verdi. Polis, izinsiz yapılan gösteri ve yürüyüşe müdahale etmedi. Atatürk Anıtı’na gelen grup, İstiklal Marşı’nın ardından sessizce dağıldı.
MARMARİS’TEN GEZİ PARKI DESTEĞİ
Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde, sivil toplum temsilcileri, yerel sanatçılar ve öğrenciler Gezi Parkı’nda devam eden protestolara destek için biraraya geldi. Sloganlar atıp şarkılar söyleyen topluluğun gece yarısına değin oturma eylemi yapacakları açıklandı.
Sosyal paylaşım sitelerinde sözleşip Gezi Parkı protestolarına destek vermek amacıyla 19 Mayıs Gençlik Meydanı’nda toplanan yaklaşık 500 kişi ellerinde “Kapitalizme verilecek tek bir ağacımız yoktur’, “çevreme ve sanatıma dokunma” dövizleri taşıdı, sloganlar attı. Saat 19.00’da biraraya gelen topluluk arasında BJK Çarşı grubu, yerel sanatçılar, gönüllü çevreciler ve öğrencilerin de bulunduğu görüldü. Topluluk arasında bulunan Müjdat Gezen Kültür ve Sanat Merkezi öğrencilerinin “geleceğine sahip çık”, “diren Gezi Park”, “hükümet yıkılsın yerine AVM yapılsın” dövizleri taşıdığı görüldü. Topluluk 10. Yıl Marşı’nın okudu. Topluluk ayrıca “Kesilen ağaçlar anana, dalları babana münasip olsun” adlı kendi yazdıkları bir şarkıyı söyledi.
Sanatçı ve çevreciler olarak eylemlerrine deval edeceklerini belirten Tiyatro Sanatçısı Cengiz Sezgin’inde destek verdiği grup, gece yarısına kadar oturma eylemi yapacağı açıklandı. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylemde Marmaris Gönüllü Çevreciler Derneği Başkanı Filiz Ersan, cadde ve meydandan geçen vatandaşlardan yıkımın durdurulması için imza topladı.
NAZİLLİ’DE GEZİ PARKI EYLEMİ
Aydın’ın Nazilli İlçesi’nde, Taksim Gezi Parkı’ndaki eyleme destek için toplanan üniversite öğrencileri, protesto gösterisinde bulundu
Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri’nin belediye meydanında başlattığı eyleme, Sümer Meslek Yüksekokulu öğrencileri, CHP gençlik kolları, ADD, Türk Gençlik Birliği üyeleri de destek verdi.
Saat 02.30’da CHP Nazilli İlçe yöneticileri de öğrencilere katılırken, topluluğun sayısı 750’yi buldu. Eylemde bulunan öğrenciler ‘diren gezi park’ ve üzerinde ‘TC’ ibaresi yazılı pankart açarak Başbakan Erdoğan ve AKP aleyhine slogan attı. Öğrenciler daha sonra belediye meydanından başlamak üzere hürriyet caddesinden geçerek istasyon meydanında istiklal marşı okuduktan sonra oturma eyleminde bulundu. Kalabalık daha sonra Türk ocağı caddesinden ve uzun çarşıdan geçerek yeniden belediye önünde toplandı.
AKP BİNASINA YÜRÜMEK İSTEDİLER
Yürüyüş sırasında kalabalıktan bazı gruplar kapalı olan dükkan kepenklerini yumruklayarak tekmeledi. ‘Uyuma Nazilli’ sloganı atıldı. Belediye meydanında toplanarak AKP binasına yürümek isteyen kalabalık grubu Nazilli CHP İlçe Başkanı Cavit Yenipazarlı konuşmalarıyla ikna etti. Yenipazarlı öğrencilere hitaben konuşmasında “Arkadaşlar bugünkü protestomuzu olaysız bir şekilde bitirelim ve yarın saat 19:00’da Ordu caddesindeki Atatürk parkı önünde 5 bin kişilik daha kalabalık bir grupla eylemimizi sürdürelim” çağrısında bulundu. Yenipazarlı’nın konuşması sonrasında oturma eylemi yapan öğrencilere Yurtkent kız yurdunda bulunan kız öğrenciler de bayrak açarak alkışlarla balkon ve odalarının pencerelerinden destek verdi. Halay çekerek türkü söyleyen öğrenciler, eylemin ardından olaysız dağıldı.
AFYONKARAHİSAR’DA SALDIRI
Afyonkarahisar’da fece yarısı Anıtpark’ta toplanan gruba sabaha karşı müdahale eden polis, aralarında CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz’ün de bulunduğu 21 kişiyi gözaltına aldı.
Taksim Gezi Parkı’nda devam eden eyleme Afyonkarahisar’da destek vermek isteyenler, sosyal medya üzerinde örgütlenerek akşam saatlerinden itibaren Anıtpark’ta toplanmaya başladı. Kurtuluş Savaşı’nın simgesi Utku Anıtı önünde nöbet tutan yaklaşık 1000 kişilik eylemci grubunu polis uzaktan izledi. Aralarında CHP, MHP, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) taraftarların bulunduğu grup, sabaha karşı saat 04.00’te yürüyüşe geçti. Birkaç polisin beklediği Anıtpark önünden kol kola yürüyüşe geçen eylemciler, Valilik Kavşağı, Bankalar Caddesi ile 2’nci Dumlupınar Caddesi’ni slogan atarak yürüdü. Polisin konuşma istemini İstiklal Marşı okuyarak engelleyen protestocular, sık sık 10’uncu Yıl Marşı ile Gençlik Marşı’nı söyledi.
İkinci Dumlupınar Caddesi sonunda eylemcileri durdurmak isteyen polis, barikat oluşturdu. 20’ye yakın polisin barikatını yön değiştirerek aşan eşlemciler, ‘Hükümet istifa, Tayyip istifa’, ‘Türkiye yanıyor, Afyon uyuma’, ‘Hepimiz Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ diye slogan attı. Polis sayısının yetersiz kalması üzerine izinli ekipler göreve çağırıldı. Takviye ekiplerin gelmesi üzerine çevik kuvvet, Yeşilyol Kadınana Kavşağı önünde grubun önünü kesti.
‘YA BİZE KATILIN YA DA BİZİ EZİN’
Polis, eyleme destek veren CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz’le görüşerek eyleme son verilmesini istedi. Görüşmelerin sonuçsuz kalması üzerine eylemciler AKP İl Binası’na yürümek istedi. Polisin izin vermemesi üzerine göstericiler bu kez Anıtpark’a dönmek istediklerini söyledi. Polisin grubun dağılması için tekrar görüştüğü CHP İl Başkanı Görgöz, grubu göstererek, “Hepsi benim partilim değil. Şu andan itibaren halkın, ulusun, demokratik özgürlük mücadelesi başlamıştır. Polis, emniyet güçleri de bizimle kol kola girsin ya da bizi ezsin” dedi.
CHP İL BAŞKANI GÖZALTINA ALINDI
Barikatı aşmak için zorlayan gruba, biber gazı ve copla karşılık veren polis, eylemcileri kısa sürede dağıttı. Polisin sert müdahale ettiği göstericiler, yaka paça gözaltına alındı. Yeşil Yol Caddesi’ne yayılan biber gazından, rüzgarın tersten esmesi üzerine polis ekipleri de etkilendi. Gaz maskesi bulunmayan polis memurları, yanan gözlerini süs havuzundaki suyla yıkadı. Kısa süre içinde toplanan göstericilere yeniden müdahale ederek dağıtan polis, eylemcileri ara sokaklarda da kovaladı. Aralarında CHP İl Başkanı Görgöz’ün de bulunduğu 13 kişinin gözaltına alındığı olayların ardından polis küçük bir grubun TGB İl Temsilciliği’nde toplandığını belirledi. Buraya da baskın yapan polis, TGB Şube Başkanı Mustafa Altınkaya ile 7 TGB üyesini de gözaltına aldı. Gösteriler sonunda gözaltına alınan 21 kişi emniyet müdürlüğüne götürüldü.
Yurt Gazetesi