Son Dakika Haberler

Usta Gazeteci Bekir Coşkun Hayatını Kaybetti…

Usta Gazeteci Bekir Coşkun Hayatını Kaybetti…
Okunma : 540 views Yorum Yap

Sözcü gazetesi yazarı usta gazeteci Bekir Coşkun hayatını kaybetti.

Bekir Coşkun bir süredir kanser tedavisi görüyordu. Coşkun, Ankara Şehir Hastanesinde 20.30 sularında rahatsızlanarak hayatını kaybetti.

Usta gazeteci, rahatsızlığıyla ilgili yazdığı son yazıda, “Ama benim çok için zor günler… Bilemezsiniz, hortumlar, ağrı bahtları, şişeler, haplar, sancılar, kimi zaman umut, kimi zaman kahır… Sizlerle zaman zaman dertleşiriz… Okurun her zaman bilme hakkı vardır… Gazetem, arkadaşlarım beni hiç yalnız bırakmadılar… Hep yanımda oldular… Ama tıp dünyası için aynı şeyi söyleyemem… Yazı yazamadığım zamanlar, beni bağışlayın… Bu birkaç satır bile ilaç gibi… Şimdilik hoşça kalın…” ifadelerini kullanmıştı.

Ayrıcva Bekir Coşkun, 4 Ekim 2020’de de tedavi sürecine ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapmıştı. Coşkun’un Twitter hesabından sağlık durumuna ilişkin yaptığı açıklamalar şöyle:

“Ben Amerikan hastanesinde kanser tedavisi gördüm… Çok başarılı geçti… Sanırım kanseri yendik… Ama sonraki süreçte, değerli hocaların elinden üniversite olanaklarının alındığını ve tek başlarına çırpındıklarını gördüm… Siyasi iktidarın istediği şeydi bu… Şu an iyi değilim…”

BEKİR COŞKUN’UN HAYATI

1945 yılında Şanlıurfa’da, memur bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi.

Ankara’da Yüksek Gazetecilik Okulu’ndan mezun olduktan sonra 1974’te foto muhabiri olarak işe başladı. Daha sonra polis muhabirliği, parlamento muhabirliği yaptı. 1978’de Günaydın Gazetesi’ne geçti. Köşesinin adı Dokuzuncu Köy’dü. 1987’de Sabah Gazetesi’nde Onuncu Köy başlıklı köşesini yazmaya başladı. 1993’te Hürriyet Gazetesinde geçti.

Şu ana kadar yayımlanmış 4 adet kitabı bulunmaktadır: “Dövlet”, “Avukatımı İstiyorum”, “Pako’ya Mektuplar” ve “Ben Pako”. Köpeği Pako’nun adıyla kaleme aldığı yazılar yayımlanmıştır.

TRT’de yayımlanan “Pako’ya Mektuplar” adlı dizi başta BBC olmak üzere altı AB ülkesi televizyonu tarafından satın alınmıştır. Hayvansever kişiliğiyle de bilinen yazar; keman çalabilmektedir, bir doğa ve deniz tutkunudur. Yaz ayları Ayvalık’ın Cunda Adası’nda ikâmet etmektedir. Bekir Coşkun, 9 Eylül 2009 tarihi itibarıyla Hürriyet Gazetesi’de ayrılıp, 25 Eylül 2009 tarihi itibarıyla HaberTürk gazetesinde yazılarına başlamıştır.

Ancak referandumda AKP hükümetine karşı yazdığı yazılardan dolayı baskı gördüğünü iddia eden Coşkun’un işine 20 Eylül 2010 itibariyle de son verilmiştir. Bekir Coşkun, 3 Kasım 2010 tarihinden itibaren Cumhuriyet Gazetesinde Onuncu Köy köşesinde yazılarına devam etti.

Bir süre sonra Sözcü’de yazmaya başladı. Sözcü’de yazdığı dönemde rahatsızlanan Coşkun, kanser tedavisi görmeye başlamıştı.

“O BENİM ‘CUMHURBAŞKANIM’ OLMAYACAK…”

Bekir Coşkun, Hürriyet’teyken kaleme aldığı “O benim ’cumhurbaşkanım’ olmayacak…” başlıklı yazısıyla dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedefine oturmuştu.

Coşkun yazısında, Abdullah Gül’ün “şeriat yanlısı” biri olduğunu ve bunun geçmişte sarf ettiği sözler ile sabit olduğu yönünde görüş bildirmişti. Bu yazı üzerine Erdoğan “İstemeyen vatandaşlıktan çıkar!” diyerek, tepki göstermişti.

ODATV