Son Dakika Haberler

Uyanık Besim Koalisyon Kurmuş

Uyanık Besim Koalisyon Kurmuş
Okunma : 199 views Yorum Yap

Besim_Tibuk_Guzel_Topuz (1)Devletin para basma makinelerinden Milli Piyango (MP) dün özelleştirildi. Kurumun düzenlediği şans oyunlarını “çılgın liberal” Besim Tibuk’un şirketinin öncülüğündeki ortak girişim satın aldı. Tibuk’un şirketinin yönetiminde AKP’nin ekranlardaki en yaman “kadrolu sözcüsü” Hasan Celal Güzel ile CHP’nin eski tanınmış isimlerinden Ali Topuz’un da yer aldığı belirlendi.

MP’nin şans oyunları ihalesi dün Özelleştirme İdaresi’nde yapıldı. İhaleye, Net Şans-Hitay Ortak Girişim Grubu, ERG-Ahlatcı Ortak Girişim Grubu, Turkish Lottery Holding B.V şirketleri ve ortak grişim (OGG) grupları katıldı. İhalede en yüksek teklifi 2 milyar 755 milyon lira ile “Net-Hitay” OGG verdi.

UYANIK BESİM! KOALİSYON KURMUŞ

İhaleyi kazanan şirketlerden Net Şans Oyunları A.Ş., eski Liberal Demokrat Parti’nin (LDP) kurucusu işadamı Besim Tibuk’un Merit Oteller Zinciri’yle bilinen çok ortaklı şirketi Net Holding’e ait. Ekonomide çılgın ve sınırsız bir liberalizmi savunan bir dönem siyasetin renkli isimlerinden Tibuk’un şirketinin yönetim kurulu siyasi partiler koalisyonu gibi. Şirketin yönetiminde, AKP’nin en ateşli savuncusu olan ve AKP’li olduğunu gizlemeyen, eski ANAP Hükümeti’nin Milli Eğitim bakanlarından Hasan Celal Güzel, CHP’nin Deniz Baykal’lı yıllarının önde gelen isimlerinden Ali Topuz da yer alıyor.

İhaleye Net’le birlikte giren şirket Hitay Yatırım A.Ş. ise şans oyunları İddaa ile Bilyoner’i oynatan şirket. Bu şirketin sahibi Mehmet Emin Hitay.

İhaleyi alan ortak girişim, 10 yıl boyunca Milli Piyango’nun bütün şans oyunlarını oynatacak, biletleri basıp satacak; ayrıca isterse yeni oyunlar da geliştirip oynatabilecek. Ancak şirket, oyunları nakit satmak zorunda kalacak; yani kredi kartıyla şans oyunu oynatamayacak.

OGG, ihale bedeli olan 2 milyar 775 milyon liranın yanı sıra, 10 yıllık lisans süresi boyunca elde ettiği hasılatın yüzde 25 ile diğer gelirlerinin brüt yüzde 28’ini devlete ödemek zorunda olacak.

YALNIZCA NAKİT OYUN OYNANABİLECEK

İhale ile çekiliş düzenleme hakkı Milli Piyango İdaresine ait olan şans oyunları lisansı 10 yıl süre ile topluca verilmesi suretiyle özelleştirilmiş oldu. İhale koşulları arasında, şans oyunlarını yalnızca nakit oynatma koşulu bulunuyor. Bu nedenle, kazanan şirket kredi kartı ile oyun oynatamayacak.

İhale sonucu lisans hakkını alan, 10 yıl olan lisans süresince her takvim yılı için elde ettiği hasılattan yüzde 25, diğer gelirlerin brüt tutarı üzerinden de yüzde 28 pay alacak.

MİLLİ PİYANGO İDARESİ DENETÇİ OLACAK

Cumhuriyet’in haberine göre; Milli Piyango İdaresi, özelleştirme sonrası, lisansa konu şans oyunları faaliyetlerini denetleme görevini üstlenecek. Bu kapsamda idare, lisans sözleşmesinin kamu yararını ve tüketici haklarını koruyacak şekilde uygulanmasının sağlanması için gereken tedbirleri almaya, şans oyunları faaliyetinin mevzuat ve sözleşme hükümlerine uygun yürütülmesini izlemeye ve denetlemeye, mevzuat ve sözleşme hükümlerine aykırılık halinde bir önceki takvim yılında elde edilen hasılatın yüzde 5’ine kadar idari para cezası uygulamaya ve lisans sözleşmesini feshetmeye yetkili olacak.

MİLLİ PİYANGO YILLIK GELİRLERİ 2 MİLYARI AŞTI

Milli Piyango’nun şans oyunu satış gelirleri 2007’de 1 milyar 466 milyon lira düzeyindeyken, sonraki yıllarda sürekli artarak 2011’de 2 milyar sınırını geçti ve 2 milyar 13 milyon liraya ulaştı. Satış gelirleri 2012’de ise 2 milyar 215 milyon lirayı buldu. Şans oyunlarından 2007’de 687 milyon lira kamuya aktarılırken, bu miktar 2012’de 966 milyon lira ile 1 milyar liraya dayandı.

Milli Piyango’nun ilk ihalesine Şans Oyunları Yatırım Holding A.Ş. (Turkcell) ve DAF (Doğuş Holding-Alarko Holding-Fina Holding)-Yunan OPAP grupları katılmıştı. Ancak ihale, tekliflerin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın belirlediği 1.6 milyar dolarlık başlangıç tutarının üstüne çıkmaması sebebiyle iptal edilmişti.