Son Dakika Haberler

VEDAT TÜRKALİ’Yİ KAYBETTİK

VEDAT TÜRKALİ’Yİ KAYBETTİK
Okunma : 87 views Yorum Yap

Vedatturkali
Türk edebiyatının usta ismi Vedat Türkali 97 yaşında hayatını kaybetti. Çoklu organ yetmezliği nedeniyle bir süredir tedavi gören ünlü romancı bu sabaha karşı Yalova Devlet Hastanesinde hayata gözlerini yumdu.
Kızı Deniz Türkali acı haberi, twitter hesabından “Babamı Vedat Türkali’yi kaybettik” diye duyurdu.
CNN Türk yayınına bağlanan Vedat Türkali’nin doktoru Özgür Akın Oto, ünlü yazarın cumartesi günü hastanede tedavi altına alındığını belirterek, “İdrar yollarında enfeksiyon vardı. Böbrek yetmezliği rahatsızlığı da devam ediyordu. Bu sabah çoklu organ yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi” dedi. Vedat Türkali’nin cenazesinin İstanbul’a götürülmesiyle ilgili görüşmelerin devam ettiği ve cenaze töreni ile ilgili ayrıntıların ailesi tarafından açıklanacağı öğrenildi.
5.BEYAZ MARTI ONUR ÖDÜLÜ SAHİBİ
Buğün yaşamını yitiren Vedat Türkali, Sağlık sorunları sebebiyle ödül törenine katılamamıştı. Türkali’ye ödülü 97. yaş gününde kendi evinde Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç tarafından verilmişti.
VEDAT TÜRKALİ KİMDİR?
Senarist, şair ve romancı olan Vedat Türkali, liseyi Samsun Lisesi’nde okuduktan sonra 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olmuştur. Aynı yıl eşi Merih Pirhasan’la evlenmiştir. Maltepe Askeri Lisesi ve Kuleli Askeri Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra 1951’de siyasi eylemleri sebebiyle tutuklanmış; 9 yıl ceza almış 7 yıl sonunda koşullu olarak serbest kalmıştır. Gar Yayınları’nı Rıfat Ilgaz ile kurduktan sonra, 1960’ta Dolandırıcılar Şahı ile senaristliğe başlamıştır. Senaristliğine devam eden Türkali, 1965’te yönetmenliği denemiştir. Bir Gün Tek Başına ve Mavi Karanlık gibi romanları Türk edebiyatının en büyük eserleri arasına girmiş; daha sonra da Yeşilçam Dedikleri Türkiye ve Tek Kişilik Ölüm romanlarını da yazmıştır. Mihri Belli’nin yakın arkadaşı ve Atıf Yılmaz’ın arkadaşı ve akrabasıdır. TKP’nin eski üyelerindendir. 2002 seçimlerinde DEHAP’dan aday olarak aktif siyasete atılmıştır. Vedat Türkali, oyuncu Deniz Türkali ve yönetmen Barış Pirhasan’ın babası, Deniz Türkali’nin kızı şarkıcı Zeynep Casalini’nin dedesidir.