Son Dakika Haberler

Vehbi Koç Vakfı Lisesi Üvey Evlat mı? Maksut Balmuk

Vehbi Koç Vakfı Lisesi Üvey Evlat mı? Maksut Balmuk
Okunma : 256 views Yorum Yap

MAKSUT_11Vehbi Koç Vakfı Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi ile siyasetçiler ve bürokratlar neden ilgilenmiyorlar çok merak ediyorum doğrusu.

Okul 2010 yılında deprem güçlendirmesine girince bir çok sorunla karşılaştı. Her defasında belediyeye müracaat edince dönemin Okul Aile Birliği Belediye Başkanına teşekkür afişi astı.

İktidar partisinin o dönemdeki ilçe başkanı okul müdürünü arayarak belediye ne hizmetler yaptı da teşekkür ettiniz merak ettim. Ayrıca İl Özel İdaresi deprem güçlendirmesi yapıp okulu yeniden inşa etti onlara da teşekkür etmek gerekmez mi? Bizim teşkilattan da insanlar rahatsız oldular bu afişten deyince okul müdürü “sayın başkan buyurun gelin de neler yaptıklarını canlı canlı görelim, ayrıca siz iktidar partisisiniz etkili olabilirsiniz, deprem güçlendirmesi nedeniyle yaşadığımız sorunları da görmenizi ve bize yardımcı olmanızı isterim. Sonuçta bu okul devletin okulu, Sarıyer’in okulu. Hem bir çay içip tanışmış oluruz” dedi . Başkan bunun üzerine “geleceğim müdür bey” deyip telefonu kapattı.

Aradan 3 yıl geçti ne gelen oldu ne de giden.

Okul neler talep etti de olmadı?

– Okulda müdür odasının üstü dahi akıtıyor deprem güçlendirmesinden sonra,
– 70 yıllık okulun bahçesine Foseptik Çukuru yapıldı. Çünkü müteahhit eski kanal borusunu kaybetti. İSKİ 2011’de yol boyu kanal döşenecek dediği halde halen tamamlanmış değil,
– Okulun anayola açılan kapı bölgesi tehlike oluşturuyor. Çünkü öğrenci direkt sokakta ve trafik hızlı akıyor yavaşlatacak önlem alınmadı,
– Öğrencilerin yürüyeceği tek bir kaldırım yok. Sorumlu belediye İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bunda da sonuç alınamadı,
– Öğrencilere giriş-çıkış saatinde özellikle Bahçeköy’den bir otobüs tahsis edilsin denildi o da yok.
– Okul Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi oldu tarihi binanın uygulama oteli olarak kullanılması lazım, bakıma, onarıma, tadilata ihtiyacı var siyaset ve bürokratlar yine yoklar…
Derken 70 Yıllık Okulun Elektriği kesilecek elden bir şey gelmiyor.

İşte hikayesi:

70 yıllık okulun elektriği kaçak duruma düştü. BEDAŞ elektriği kesecek ilgilenen yok. Hikaye şöyle: Okul 2010 yılında deprem güçlendirmesine girdi. O gün itibariyle hiç elektrik borcu yok.

Güçlendirmeden sonra okula kompanzasyon panosu takıldı ve elektrik saati değişti. Yeni proje çizildi güç arttırımı tespit edildiği için BEDAŞ onay vermedi. Onay için yaklaşık 50 metre tutan sokaktan-panoya kablonun değişmesi, yolun kazılması gerekiyordu.

Okul idaresi müteahhit firmanın yapması gereken işler için BEDAŞ nezdinde girişimlerde bulundu fakat sonuç alınamadı. Kabloyu değiştirmek istedi devletten ya da başka yolla 10-15bin TL’lik kaynağı bulamadı.

Müteahhit firmanın sorumluluğunda olduğu söylenen iş için okulun teslim edildiği 2011 başından itibaren İlçe Milli Eğitim, İl Milli Eğitim ve İl Özel İdaresi nezdinde girişimlerde sonuç vermedi.

Defalarca yazıldı 70 yıllık okulun elektriği kaçak duruma düştü diye fakat ilgilenen olmadı.

En son geçen haftalarda BEDAŞ yetkilileri okula geldiler ve elektriği keseceklerini söylediler okul müdürünün girişimiyle kesme işlemi durduruldu ve BEDAŞ saat kaçak olsa da çalıştığından 30bin TL civarındaki borcun ödenmesi ve eksikliklerin giderilmesi halinde abonelik işlemi yapılabileceğini söylediler ve bir süreliğine gittiler.

Okulun bu noktadaki girişimleri de sonuç vermedi. Adeta ilgilenen yok. Anlaşılan elektrik eksildikten sonra harekete geçilecek.

İşte tüm bunlar gösteriyor ki bu okul bürokratlardan ve siyasetten vetolu… Bu nedenle de üvey evlat muamelesi yapılıyor…

Maksut BALMUK