Son Dakika Haberler

Vehbi Koç Vakfı Lisesinin Müdürlük Koltuğu Paylaşılamıyor

Vehbi Koç Vakfı Lisesinin Müdürlük Koltuğu Paylaşılamıyor
Okunma : 139 views Yorum Yap

MAKSUT_11Sarıyer Vehbi Koç Vakfı Lisesi (yeni adıyla Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi) müdürlüğünden soruşturma sonucu alındığımda görevden ayrılırken okulda bir müdür başyardımcısı bir de müdür yardımcısı vardı. Başyardımcımız Tahir Oğuz İNCE emekliliğe ayrılacağını söylediğinden vekaleti tek müdür yardımcısı olan Öner SERTKAYA’ya bıraktım.

Ayrılmamın hemen akabinde bulunduğum dönemde başlayan süreç sonucu 3 müdür yardımcısı ataması yapıldı. Bu durumda okulda bir başyardımcı, 4 müdür yardımcısı olmuş oldu.

Müdür vekilliğinin valilikten onaylanması gerekiyordu. Bunun için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yazması ve onayın gelmesi gerekirken aradan geçen zamana rağmen gelmemiş olması nedeniyle yaptığımız araştırmada;

Öner SERTKAYA’nın henüz 2-3 yıllık yönetici olması nedeniyle daha kıdemli birinin okul dışından görevlendirileceği konuşulur. Bunun üzerine Öner SERTKAYA; İlçe Milli Eğitime yazı yazarak okulun en yüksek puanla atanan müdür yardımcısının teklifini dilekçesini de ekleyip uygun görüşle yapar.

Bir okulda 4 müdür yardımcısı varken dışarıdan vekil görevlendirilmesi maalesef son yılların koltuk kapma savaşlarının sonucu olarak karşımıza çıkıyor.

Oysa ki böyle bir yaklaşım etik de değil hukuki de değil.  Bu orada çalışan müdür yardımcılarına da saygısızlıktır. Durumun etik olmadığını düşünen İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Dr. Muammer YILDIZ böyle bir görevlendirmeye izin vermeyeceğini ifade eder.

Bunun üzerine okulun en yüksek puanla atanan müdür yardımcısının onayı beklenirken onay bir türlü gelmez. Çünkü bu kez de ilçenin mülki amirinin bir tasarrufta bulunabileceği konuşulur.

Vekalet halen Öner hocada devam ederken sonucun ne olacağını açıkçası merak ediyoruz.

Fakat;

–          Bir iki hatırlatmayı da yapmadan geçmeyelim… Milli Eğitimin başındaki yöneticinin daha önce 1-2  yıllık müdür yardımcısını bir Anadolu lisesinin kuruculuğunda görevlendirdiğini, 4 yılda üç kez aylıkla ödül teklif ettiğini hatırlatmak isterim. Durum böyle iken Öner hocanın kıdeminde mi akla geldi kıdem yada teammül.

–          Öyle bile olsa Öner hoca bu konuda tasarrufta bulunarak teklifini zaten yapmışken yeni arayışlar niye?

–          Sarıyer’de bir başka güzide okulun da müdürü okuldan ayrılmış yeni atanan müdür de İl Milli Eğitim’de görevlidir. Okulda iki yeni müdür yardımcısı vardır. Hangisine vekalet verelim derken o sağcı bu solcu, o bir senli bu iki senli, oparalelci bu bilmem neci tartışmalarını yapmak da ölçüyü kaçırmak, haddi aşmak değil midir?

–          İlçenin en iyi liselerinden bir tanesinin müdürlüğü dahi şaibelidir. Çünkü atama bekleyen daha yüksek puanlı yöneticiler varken bir formülle atama yapılmıştır. Kriter mi soruyorsunuz? O da aşağıda yazıyor.

İşte bu noktada son aylarda konuşulan bazı cümlelerle bağlayalım, birileri diyor ki?

Gezide amaç;  ağaç, çevre değil darbe…

17 Aralık’ta amaç yolsuzluk değil darbe…

Evet Sarıyer’de de Okul Müdürlüğü koltuklarının paylaşılamamasında amaç Eğitim değil…

Gezide de, 17 Aralık’ta da amaç Darbe diyenlere biz de diyelim ki sizin de amacınız ve hedefiniz;

–          Yandaşa gebelik,

–          Siyasete ve sendikaya ebelik,

–          Eğitime de darbedir…

Son söz olarak; yakında meclisten geçirilmeye çalışılan kanun tasarısına göre yönetici atamak da, atmak yukarıdakilerin iki dudağı arasında olacak fakat unutmasınlar ki adalet terazisi bir gün onları da tartmaya başladığında iş işten geçmiş olabilir. O zaman bile biz burada olacağız ve haksızlığa karşı dur demeye ve sendikal mücadeleye devam edeceğiz…

Saygılarımla…

Maksut BALMUK
Eğitimci-Sendikacı