Son Dakika Haberler

“Vip Yargılama, İstanbullular 65 milyon liralık faturanın altına girmiş oldular”

“Vip Yargılama, İstanbullular 65 milyon liralık faturanın altına girmiş oldular”
Okunma : 121 views Yorum Yap


imageCHP İstanbul İl Başkanı Salıcı; “VIP bir yargılama sonucunda İstanbullular Kadir Topbaş’ın kullanılmayan otobüsleri dolayısıyla 65 milyon liralık faturanın altına girmiş oldular”

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve CHP İBB Meclis üyeleri, İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın yargılandığı “Metrobüs Davası”nın bugün görülen 5. duruşmasını izlemek üzere Çağlayan Adliyesi’ndeydi. Topbaş hakkında verilen beraat kararının ardından basın açıklaması yapan Salıcı, Topbaş’ın gölge belediye başkanı olduğunu itiraf ettiğini belirterek, “VIP yargılama sonucu Topbaş ve büyükşehir belediyesi yetkililerinin içinde bulunduğu organize işler VIP bir şekilde aklanmış oldu. İstanbullu yurttaşlarım da Kadir Topbaş’ın kullanılmayan otobüsleri dolayısıyla 65 milyon liralık bir faturanın altına girmiş oldular” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da aralarında bulunduğu 20 tutuksuz sanığın, metrobüs alımlarında ‘görevi kötüye kullandıkları’ iddiasıyla açılan dava karara bağlandı. Bugün 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada mahkeme, Kadir Topbaş’ın da bulunduğu 20 sanığın üzerine yüklenen suçun unsurları itibariyle oluşmadığı anlaşıldığından ayrı ayrı beraatlerine karar verdi. Duruşmaya CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, İl Başkan Yardımcıları ile CHP İBB Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever’in yanısıra müşteki CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi Hakkı Sağlam da katıldı.

Duruşmanın ardından Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yapan CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, “Kadir Topbaş, bundan önceki duruşmalara katılmamıştı. Bugün kendisine herhalde ‘duruşma sona erecek bundan sonra katılmanıza gerek kalmayacak’ bilgisi geldiği için kendisi zahmet etti, duruşmaya geldi. Bugün bir VIP yargılama yapıldı. O VIP yargılama sonucu Sayın Topbaş ve büyükşehir belediyesi yetkililerinin içinde bulunduğu organize işler VIP bir şekilde aklanmış oldu ve dava beraatle sonuçlandı” dedi.

Topbaş’ın yargılamaya konu araçların alımıyla ilgili kendisinin bir sorumluluğu olmadığını ifade ettiğini söyleyen Salıcı, “Bu araçlarda ‘manyetik kılavuzlama sistemi var’ dedi. ‘Durağa otomatik olarak yaklaşıyorlar. Bu otobüsler daha sonraki aşamada sürücüsüz kullanılacak.’ Yani bu özelliklerinden dolayı alındığını söyledi. Ben şimdi Allah rızası için soruyorum, şu anda kullanılan metrobüslerde sürücüsüz bir metrobüs görüyor musunuz? Ya da durağa otomatik olarak yaklaşan sensörlü bir metrobüs görüyor musunuz? Ya da manyetik kılavuzlama sistemi olan bir araçtan haberdar mısınız? Ben gördüğüm tabloyu söyleyeyim. Otobüsler sık sık yolda kalır yolcular aşağıya iner ve o metrobüsü itmek zorunda dahi kalır. Bu Phileas marka metrobüslerin birkaç tanesi hariç tamamına yakını garajlarda yatmaktadır. Bu araçların kullanılmadığına dair fotoğraflar da mevcut” dedi.

Salıcı, Topbaş’ın VIP yargılama usulleriyle aklanmaya çalışıldığını ve İstanbullulara çok büyük bir fatura kesildiğini söyledi. Salıcı, “Bugün Kadir Topbaş, sanık kürsüsüne dahi çağırılmadı. VIP yargılama yapıldı. Kendisi avukatlarıyla birlikte aynı bölümde oturdu, sanık kürsüsüne dahi çıkmadı. Beraatini istemek için bile sanık kürsüsüne çıkmadı. Dolayısıyla İBB’de yapılan usulsüzlüklere, yolsuzluklara bugün çok güzel VIP bir yargılama yapılmış oldu. İstanbullu yurttaşlarımıza hayırlı olsun. İstanbullular Kadir Topbaş’ın kullanılmayan otobüsleri dolayısıyla 65 milyon liralık bir faturanın altına girmiş oldular” diye konuştu.

Basın mensuplarının “Topbaş’ın duruşma sırasında kendisinin konuyla ilgili bir yetkisi olmadığına ilişkin sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki sorusunaysa Salıcı şöyle yanıt verdi: “ Bugüne kadar bunu biz söylüyorduk. ‘İstanbul’da bir belediye başkanı yok, gölge belediye başkanı var. İstanbul’un asıl belediye başkanı Başbakan’dır. O ne talimat verirse o gerçekleştiriliyor’ diyorduk. Bugün de Topbaş, ‘Benim İETT üzerinde herhangi bir yetkim yoktur. Görmedim, bilmiyorum. Bunları almışlar. Ben de sonradan habardar oldum’ dedi. Böylece Topbaş, İstanbul’da aslında kendisinin belediye başkanlığı yapmadığını, boşu boşuna o maaşı aldığını itiraf etmiş oldu” dedi.