Son Dakika Haberler

YAŞANABİLİR KENT İMZALARI ATILDI

YAŞANABİLİR KENT İMZALARI ATILDI
Okunma : 23 views Yorum Yap

imageİstanbul’da bulunan 14 CHP’li belediye ile Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı meslek odaları, ‘yaşanabilir bir kent ve yaşanabilir bir İstanbul için’ sloganıyla işbirliği protokolü imzaladı.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Belediyeler Birliği ile Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı meslek odalarının İstanbul şubeleri arasında, ‘Sağlıklı Kentleşme, Nitelikli Yapılaşma, Kültürel, Tarihi ve Doğal Çevre Değerlerinin Korunarak Geliştirilmesi İçin Ortak Mesleki Denetim ve Teknik İşbirliği Protokolü”, Hilton Otel’de düzenlenen basın toplantısıyla imzalandı.

İmza törenine, CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, İstanbul’daki ilçe belediye başkanları, TMMOB’a bağlı 24 meslek odası başkanı ve bazı CHP milletvekili adayları katıldı.

CHP Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç “Yaşanabilir Kent ve Yaşanabilinir istanbul” için protokolu imzalayan Belediye Başkanı olarak yer aldı.

PROTOKOL, ŞEHİR HAKKI VE KENTE KARŞI SUÇ KAVRAMLARININ SOMUTLAŞMASI AÇISINDAN ÖNEMLİ

İmza töreninde konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, protokole emeği geçen herkese teşekkür ederek, “İmzalayacağımız işbirliği protokolü, uzun yıllardır ilgili çevrelerde tartışılan ve benimsenen ‘şehir hakkı’ kavramının uygulamaya taşınması açısından, ‘kente karşı suç’ kavramının somutlaştırılması açısından önem taşıyor. Protokolü imzalayacak taraflar için, İstanbul’un yönetim paydaşları ifadesini kullandım. Anayasaya göre yerel yönetimlerden meslek odaları da yerel yönetim birimleridir. Belediyeler mekansal olarak, meslek odaları da mesleki olarak yerel yönetim birimleridir. Bu uygulama 6 ayda bir gözden geçirilecektir. Protokolün tarafları 6 ayda bir araya gelerek yeni işbirliği alanlarını tartışacaklar” dedi.
image

PROTOKOL, İSTANBUL İÇİN ÇOK GÜÇLÜ BİR SAVUNMA BLOKU İNŞAA ETMEKTEDİR

Bu uygulamanın diğer odalarla ve mesleki örgütlerle de geliştirilmesini istediğini belirten Karayalçın, “Bana göre diyalog örgütlü bir çerçevede oluşturulmalıdır. İlk kez bunu başlatıyoruz. Bu yolla, İstanbul’daki CHP’li belediyeler kendilerini daha da yerelleştirecekler, daha da adem-i merkeziyetçi bir yapıya yönelecekler. Ayrıca bu işbirliği protokolüyle İstanbul’un toprakları, İstanbul’un doğallıkları ve İstanbul’un tarihi değeri için çok güçlü bir savunma bloku inşaa edilmektedir” diye konuştu.

İSTANBUL VE İSTANBULLULARIN GELECEĞİNİ ÇOK CİDDİ ANLAMDA ETKİLEYECEK

6 ay sonraki değerlendirme toplantısında, işbirliği alanına İstanbul için çok önemli olan deprem ve kentsel dönüşüm konularının da eklenmesi gerektiğini belirten Karayalçın şunları söyledi: “2002’den bu yana İstanbul’da işletilmekte olan kentsel dönüşüm uygulamasını İstanbul için bir idam fermanı niteliğini taşıdığını düşünüyorum. İstanbul’da oluşturacağımız bu güçlü savunma blokunun, kentsel dönüşüm alanında ortaya koyacağı yaklaşımlarla İstanbul ve İstanbulluların geleceğini çok ciddi olarak etkileyeceğini düşünüyorum.”
image

BU PROTOKOL BİLİM, AKIL, MANTIK, TEKNİK DIŞI MADDEYE KARŞI BİR MEYDAN OKUMADIR

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı yaptığı konuşmada, zaman zaman yerel ve merkezi yönetimlerle karşı karşıya geldiklerini belirterek, “Bu protokol bizim açımızdan çok önemli. Halka karşı büyük bir taaruz içinde olan ve insani değerlerin her birine karşı çıkarak hayatımızı yeniden biçimlendirmeye çalışan AKP, bizim mesleğimizle ilgili çok ciddi bir hamle yaptı. Bizim mesleğimizle ilgili, 3194 sayılı imar yasasına, proje, vize istenmeyecek gibi hiçbir alt yapısı olmayan bir iki cümlelik yasa maddesi bir gece yarısı operasyonuyla kabul edildi. En azından bu protokol, bu bilim dışı, akıl dışı, mantık dışı, teknik dışı ve insani her türlü değer dışı olan bu maddeye karşı bir meydan okuma, işbirliğidir” dedi.
Konuşmaların ardından, Murat Karayalçın ve Mehmet Soğancı başta olmak üzere İstanbul’daki CHP’li belediye başkanları ve TMMOB’a bağlı oda başkanları hazırlanan protokol metnini tek tek imzaladı.