Son Dakika Haberler

Yazıklar Olsun Canım Ülkem. Haremlik Selamlık Devri Başlıyor

Yazıklar Olsun Canım Ülkem. Haremlik Selamlık Devri Başlıyor
Okunma : 11 views Yorum Yap

Yurtkur
HARAMLİK SELAMLIK DÖNEMİ BAŞLIYOR
Türk halkı ne şekilde yönetiliyor. Nasıl bir hükümetin iltidara gelmesine vesile oldu.Her toplum laik olduğu şekilde yaşar, güzel Ülkemizin bugün geldiği durum ve eğitim düzeninde haremlik ve selamlık uygulamasını aileler bir kere daha sorgulamalıdır.
Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (YURTKUR) bağlı bağlı yurtların, yurt yurt kız ve erkek diye ayrılmaya başlanmasının ardından benzer bir uygulama da karma yurtlardaki kız ve erkeklerin ortak sosyal alanlarında yapılarak, haremlik ve selamlık uygulamasına geçildi.
BLOKLAR TAMAMEN BİRBİRİNDEN AYRILDI
Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (YURTKUR) bağlı Kırklareli’ndeki devlet yurtlarında yeni akademik yıl öncesinde kız ve erkek öğrencilerin ortak sosyal alanlarını ayıran ve birbirlerini göremeyecekleri yeni bir düzenleme yapıldı. Buna göre yan yana olan bloklarda ortak yemekhane ve dinlenme alanları gibi sosyal alanlarda bir araya gelen kız öğrencilerle erkek öğrencilerin kaldığı bloklar birbirinden tamamen ayrıldı.
“KIZLI ERKEKLİ AYNI MERDİVENİ KULLANIYORLAR!”
Cumhuriyet gazetesinden Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, kız öğrencilere yurdun eski iki bloku ayrılırken erkek öğrencilerse yeni yapılan ve olanakları daha iyi olan iki bloka taşındı. Böylece erkek öğrencilerle kız öğrencilerin ortak sosyal alanları birbirinden tamamen ayrılmış oldu. Kız öğrencilerle erkek öğrencilerin ortak olarak kullandıkları yemekhaneler bile yeni uygulamayla ayrılırken düzenlemenin hangi gerekçeyle yapıldığı ise bilinmiyor.
YURTKUR’UN HABERİ YOKMUŞ
YURTKUR’un söz konusu uygulamasına tepki gösteren CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, her gün AKP zihniyetinin yeni bir uygulamasıyla karşılaştıklarını belirterek “Kız ve erkek öğrencilerin hiçbir şekilde birbirini göremeyecek biçimde düzenleme yapılmıştı. Yurtların yemekhane gibi sosyal tesislerinde dahi kız ve erkek öğrencilerin bir araya gelmelerine tahammül edemiyorlar” diye konuştu.
Dibek, Kırklareli’nde kız öğrencilere eski, erkek öğrencilere ise 3 yıl önce açılmış yeni blokların verildiğini dile getirdi. Dibek, “Bu uygulamayı genel müdürlükteki hangi işgüzar bürokratlar akıl etmişse kutlamak lazım! AKP zihniyetini burada anlatmaya gerek yok. O zaten malum. Kız öğrencileri, nasıl olur da 6 kişilik eski bloklara gönderirler” sözleriyle uygulamaya tepki gösterdi.
YURTKUR Genel Müdürü Recep Kaymakcan ile görüştüğünü de ifade eden Dibek, Kaymakcan’ın uygulama hakkında bilgisi olmadığını ve konuyu araştıracağını söylediğini dile getirdi.
TBMM GÜNDEMİNE GELDİ
Dibek, YURTKUR’un kız öğrencilerle erkek öğrencilerin ortak sosyal alanlarını ayıran uygulamayı Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine de taşıdı. Dibek, eski yurtların kız öğrencilere, yeni yurtların erkek öğrencilere verilmesinin nedenini sordu.
Söz konusu uygulama hakkındaki kararın öğrencilere danışılıp danışılmadığını da soran Dibek şöyle dedi:
“A ve B yurt blokları ile C ve D yurt bloklarında yalnızca yemekhanenin ortak kullanıldığı göz önüne alındığında, bu blokları ayırmanın nedeni, okulda ve her ortamda bir arada olan kız ve erkek öğrencilerin yemekhanede birbirlerini görmelerini engellemek midir? Türkiye çapında illerdeki yurtlardan kaç kız yurdu erkek yurduna; kaç erkek yurdu kız yurduna döndürülmüştür? Bu yurtlardan kaçı yüksek ücretli yurttur?”