Son Dakika Haberler

YOĞUN BAKIM İÇİN 500 KİLOMETRE ÖTEYE SEVK EDİLEN HASTA YOLDA YAŞAMINI YİTİRDİ

YOĞUN BAKIM İÇİN 500 KİLOMETRE ÖTEYE SEVK EDİLEN HASTA YOLDA YAŞAMINI YİTİRDİ
Okunma : 78 views Yorum Yap

CHP İstanbul Milletvekili Didem ENGİN, Kastamonu Devlet Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesinde yer bulunmadığı için yaklaşık 500 kilometre ötedeki bir hastaneye sevk edilen 58 yaşındaki Müberra ÇEÇEN’in sevk edildiği hastaneye ulaşamadan hayatını kaybetmesini yazılı bir soru önergesi ve Genel Kurul konuşması ile Meclis gündemine taşıdı. Didem ENGİN “Vatandaşlarımızın hastanelerde, yoğun bakımda yer bulmak için çektikleri çileyi, kaybettiğimiz hayatları AKP Hükümeti’nin ve Meclis’teki tüm milletvekillerinin vicdanlarına sunuyorum” dedi.

1959 doğumlu Müberra Çeçen, 6 Şubat 2017 tarihinde kalsiyum eksikliği ve böbrek yetmezliği nedeniyle rahatsızlanarak Kastamonu Doğanyurt Toplum Sağlığı Merkezi’ne götürülmüş, burada yeterli teçhizat olmadığı gerekçesi ile İnebolu Devlet Hastanesi’ne sevk edilmişti. Hastanın ailesi kendi imkânları ile hastayı İnebolu Devlet Hastanesi’ne götürmelerine rağmen, burada da tedavi için yeterli imkân olmadığı gerekçesi ile hasta Kastamonu Devlet Hastanesi’ne sevk edilmişti. Yine ailenin kendi imkânları ile Kastamonu Devlet Hastanesi’ne götürülen Müberra Çeçen’in durumu hastanede yapılan tetkikler ve hava verilmesi sonrasında ağırlaşmış, yakınlarına yoğun bakımda yer olmadığı belirtilmiş ve yoğun bakım için 466 km mesafede olan Konya ya da 473 km mesafede olan Sivas illerinden birisini tercih etmeleri gerektiği belirtilince yoğun bakım için il seçmek mecburiyetinde kalan aile Konya’yı tercih etmişti. Ambulans içerisinde tıbbi durumu kötüleşince yolda acilen Ankara Gölbaşı Devlet Hastanesi’ne götürülen Müberra Çeçen, sevk edildiği Konya’daki hastaneye ulaştırılamadan 8 Şubat’ta hayatını kaybetmişti.

“Müberra ÇEÇEN’in vücudu yüzlerce kilometrelik bu yola dayanamadı. Bu acı olay 15 yıllık AKP Hükümetlerinin hep övündükleri sağlık politikalarının, bugün geldiği noktayı, insan hayatına verilen değeri, acil servis ve yoğun bakım ünitelerinin içler acısı durumunu göstermesi açısından tipik bir örnektir” diyen Didem ENGİN konuyla ilgili Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na yazılı bir soru önergesi de sundu.

YOĞUN BAKIM HASTASI 500 KİLOMETRE UZAĞA NASIL YÖNLENDİRİLEBİLİR?

Önergesinde “Yoğun bakım ihtiyacı olan bir hasta nasıl olur da neredeyse 500 kilometre mesafede bulunan illerdeki hastanelere yönlendirilebilir?” diye soran Didem ENGİN, AKP Hükümetleri’nin 15 yıldır ülkemizi tek başına yönettiklerini, buna rağmen ülkemizde yoğun bakım kapasite yetersizliği sorununun 15 yıldır hala çözülemediğini belirtti.

Didem ENGİN soru önergesinde Türkiye genelinde 2016 yılında ve 2017 yılının ilk iki ayı içerisinde yoğun bakım ünitesi yatak kapasitesi yetersizliği sebebiyle başka illere sevk edilen hasta sayısını ve yoğun bakım ünitesi yetersizliği nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısının yıllara göre dağılımı ile ülkemiz genelinde Sağlık Bakanlığı, özel hastaneler ve üniversiteler bünyesinde bulunan yoğun bakım yatak sayılarını sordu.

YOĞUN BAKIM PERSONEL SAYIMIZ YETERSİZ!

“Ülkemizde yoğun bakım sistemi ile ilgili önemli bir sıkıntı da yoğun bakım hastaları ile birebir ilgilenen sağlık personelimizin sayılarının yetersizliğidir. Bu yetersizlik hem hastalarımızın tedavilerini olumsuz etkilemekte hem de sağlık personelinin fiziksel olarak yıpranmasına yol açmaktadır” diyen Didem ENGİN, ülkemizde bir yoğun bakım hemşiresinin ve yoğun bakım uzmanının sorumlu olduğu yoğun bakım hastası ortalamasını sorarak bu ortalamanın azaltılması için alınan tedbirleri, ülkemizde görev yapan yoğun bakım hemşiresi ve uzmanı sayısının artırılması için yapılan çalışmaları sordu.