Son Dakika Haberler

Yüzyılın Yolsuzluk ve Rüşvet Skandalı Dosyaları Silindi

Yüzyılın Yolsuzluk ve Rüşvet Skandalı Dosyaları Silindi
Okunma : 122 views Yorum Yap

SkandalSkandallar bitmek bilmiyor, AKP hükumetinin rüşvet ve yolsuzluk skandallarından olan dosyalar silindiği ortaya çıktı.

AKP Hükümeti’nin kapatmak için anayasayı bile askıya aldığı soruşturmalardan ilki olan Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Soruşturması’nın emniyette yer alan kayıtlarının silindiği ortaya çıktı. Operasyon yapılması engellenen itfaiye yolsuzluğu ile kamuoyuna yansımayan diğer yolsuzluk dosyalarının da bilgisayarlardan silindiği saptandı. Olay, hükümetin Adli Kolluk Yönetmeliği’nde yaptığı dehşet değişikliğinin asıl amacının ne olduğunu da belgeledi.

Sözcü’den Şenel Gezer’in haberine göre; iki bakanın çocuklarının tutuklanması, dört bakanın istifasının ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde operasyonla ilgili bütün müdürler ve polisler görevden alındı. Deprem yaratan bu görevden almaların ardından 15 polis başmüfettinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde başlattığı incelemeler önceki gün tamamladı.

Müfettişler, operasyonları yürüten Organize Şube ile Mali Şube Müdürlüğü’nün envanterine kayıtlı bilgisayarlarda büyük bir veri temizliği yapıldığını, Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Soruşturması’nın bütün belgelerinin silindiğini ortaya çıkardı. Silinen bilgisayarların bilişim uzmanları bilgisayarların da özel bir yazılımla formatlanarak silinan dosyaların geri getirilemeyecek bir biçimde ortadan kaldırıldığı belirledi. Uzun süreli çabalara rağmen bilgisayar hard disk’lerindeki (bellek) veriler kurtarılamadı.

Müfettişler, 17 Aralık Operasyonu’ndan sonra açığa çıkan “Marmaray-Çevreyolu”, “İBB İtfaiye Daire Başkanlığı Yolsuzluk” ve “TOKİ Yolsuzluk” adlarını taşıyan soruşturmalara ilişkin dosyalara da ulaşamadı. Arşiv Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre, aslı ilgili Cumhuriyet savcılarına teslim edilen soruşturma dosyalarının bir kopyasının da ilgili şubelerde bulunması gerekiyor.

İtfaiye Yolsuzluk Soruşturması’nın 17 bin sayfalık telefon dinleme tapelerini gözden geçiren müfettişler, tape dosyalarının “düzenleyen” kısmında polislerin ıslak imzasının olmadığını tespit etti.

Sözcü’nün haberinde belirtilen itfaiye, TOKİ ve Marmaray-Çevreyolu yolsuzluk dosyalarının silinmesi, hükümetin, Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu’nun ardından Adli Kolluk Yönetmeliği’nde yapılan, bir bakanın bir kadına tecavüz etmesinin bile hükümete bildirilmesini; yani köstebekliği zorunlu hale getiren dehşet değişikliğin amacının ne olduğunu da ortaya koydu.

Söz konusu yolsuzluklardan itfaiye yolsuzluğu olayı kamuoyuna yansımıştı. Hükümet bu soruşturmayı da anayasayı askıya alıp, yargıya darbe yaparak, yargı kararlarının uygulamayarak engellemişti.

Ancak Marmaray-Çevre yolu yolsuzluğu ile TOKİ yolsuzluğu kamuoyuna hiç yansımamıştı. Bu yolsuzluklara ilişkin dosyaların silinmesi, Adli Kolluk Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ile her türlü soruşturmaya ilişkin amirlere ve dolayısıyla hükümete bilgi verilmesi zorunluluğu getirilmesinin ardından söz konusu soruşturmalardan da hükümetin haberdar olduğunu ve hükümetin yolsuzluğa ilişkin belgeleri yok ettirdiğini gösteriyor.