Son Dakika Haberler

ZORDUR KADIN SİYASETÇİ OLMAK. Aysin Günen

ZORDUR KADIN SİYASETÇİ OLMAK. Aysin Günen
Okunma : 122 views Yorum Yap

Aysin Günen
Aysin Günen

Türkiye de kadın olmak ne kadar zor ise siyasette kadın olmak da o kadar zor. 2 dönem ilçe kadın kolu başkanlığı yapmış biri olarak kadını siyasetteki yerinin ne tür zorluklarla karşılaştığını biliyorum.
Zorluğun başlangıcı önce evde başlar, eşine, yakınlarına ve çevresine kendini kanıtlamak zorundadır. Bu belli bir süreyi kapsar, bu arada sizde yıpranırsınız. Daha sonra parti içinde erkek egemen toplumun düşüncelerine karşı savaşmak zorunda kalırsınız.
Bazen yanınızdaki kadın arkadaşlarınızı bile göremeyebilirsiniz.Bunun nedenleri de kadınlar arasındaki rekabet ve fikir ayrılıkları ve her kadının bir yerlere varma hırsı.
Seçim döneminde erkek siyasetçilerin, ilçe başkanlarının ve il başkanlarına kadar kadınları bir basamak yaparak daha yukarılara çıkma istediğini yaşadım ve gördüm. Seçim zamanı bölgesini hiç tanımayan,teşkilatta yüzünü bile görmediği kişilerle ve partiye hiç emek vermeden yükselmiş kişilere olanak tanıyarak partide emek vermiş kişilerin motivasyonunu nasıl bozduklarını yaşadım.
Seçimden sonra siyasette alabileceklerini almış kişilerin daha sonra kadın siyasetçilere hiç ihtiyaçları yokmuş gibi davrandıklarını biliyorum.
Her seçim döneminde kadın kotalarını gündeme getirip oyalayan daha sonra yine istedikleri kotaları koyarak oyalayan bir siyasi anlayışı bir türlü içimize sindiremedik. Böyle giderse kadınlarımızı siyasette görmek daha çok zor olacaktır.Eminim ki onlarda kadınsız bir meclisi içlerine sindiremeyeceklerdir.
Seçilen kadın millet vekillerinin de kadınların sorunlarıyla ilgili çok şey yaptığı söylenemez. Bunun nedenlerinin bir tanesi de parti içinde kadın olarak yaptırım güçlerinin olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum.
Diğer bir nedeni ise ön seçim ve seçim sistemlerinden kaynaklanmaktadır.
Parti içinde seçim sistemini değiştirmedikten sonra millet vekillerinin özgürce düşüncelerini ve projelerini hayata geçirmeleri mümkün değildir. Umarım ki yeni seçim döneminde kadınlara daha çok sorumluluk ve daha çok proje üretmeleri için olanak tanıyarak ve tabandaki yapıya daha çok yer vererek ve güçlendirerek kadınların ne yapacaklarını görmelerini umut ediyorum .
PARTİ İÇİNDE FIRSAT EŞİTLİĞİNİ KULLANMADAN ÇÖZÜME ULAŞMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR.
AYSIN GÜNEN
aysin.gunen@mynet.com