Son Dakika Haberler

Eyüp ODABAŞI, Sarıyer Kulübüne yedirmek istemiyorlar..

Eyüp ODABAŞI, Sarıyer Kulübüne yedirmek istemiyorlar..
Okunma : 170 views Yorum Yap

Sarıyer Spor Kulübünü 1. Lige çıkaracak tek kişi benim..

Sarıyer spor kulübünün efsanesi Eyüp ODABAŞI ile kulübün bugününü ve geleceğini konuştuk.

Bir sorduk, Bin ah işittik.

 ST –  Sayın Eyüp Odabaşı, yeni sezon açılıyor, ilk maçımızı yapacağız, bu sezonla ilgili değerlendirmenizi alayım. Nasıl hazırlandık mı?

Eyüp Odabaşı –  Benim sezon hazırlıklarından hiç haberim yok. Yeni transferlerden de hiç haberim yok. Bende ilk maça gideceğim, ilk defa takımı göreceğim. Hiçbir futbolcuyu tanımıyorum. Yani bir yorum yapma şansım da yok. Ama kampta öğrendiğim kadarıyla Abant kamplarındaki diğer takımların hocalarının telefonda görüşmelerinde bana söyledikleri takımımızın fena olmadığı, ama en üst zirvede olabilecek bir kadronun olmadığını söylüyorlar. Fakat iyi bir kadro diyorlar, eksik bir kadro diyorlar, iki üç iyi takviye yapabilirlerse zirveye oynarlar diyorlar. Diyenlerde Abant kampındaki takımların antrenörleri yani eski futbolcular, Onun için de biz de hep beraber göreceğiz işte inşallah.

ST- Kulübün bugünkü durumu nedir? Eskiyle bugünü kıyaslarsak ne yapmamız lazım?

Eyüp Odabaşı –  Kadro olarak mı? Maddi olarak mı?

ST- Maddi, manevi olarak söylüyorum, ondan sonra kadro olarak.

Eyüp Odabaşı –  Yönetim olarak son seneler iyi idare edilmediği  şüphesiz. 4,5 milyon borcu olduğuna göre demek ki bir yerlerde bir hata var yapılmış ama geçen yönetimin yaptığı daha evvelki mi yoksa daha evvelki mi şimdi onları incelemek lazım. Ama herkes iyi niyetle geliyor, iyi bir şeyler yapmak istiyor fakat kulübü borçlandırıyor. Demek ki yanlışlar yapılıyor. Mesela bir tanesini biliyorum bir sezonda 53 futbolcunun alındığını duymuştum ben hasta yatarken… 53 futbolcu transfer yapılır mı? Hiçbir kulüpte, dünyada yok.   Paran da olsa yapamazsın. Yani böyle bir şey yok. Ama yapılmış bir yanlış. Demek ki yanlış yönetilmiş. Bugüne gelmiş önemli olan takımın bu aralar çıkması değil de kulübü düze çıkartmak.

ST- Başarı mı? Yoksa düze çıkarmak mı?

Eyüp Odabaşı –  Bence başarı daha sonra gelir, kulübün borcunu kurtarmak. Yani 4,5 milyon seneye 6 milyon oluyorsa demek ki bizde İstanbulspor, Beykoz, Göztepe’nin  eski hali gibi duruma düşeceğiz demektir. Gittikçe borç büyürse. Ama eğer şimdiden ki başkanında niyeti önce takımı düze çıkartayım, maddi sorunlarını halledeyim ondan sonra gelecekte şampiyon olayım falan diye düşünüyor . Ben de aynı fikirdeyim, destekliyorum. Yani ben bugün için şampiyonluk beklemiyorum, inşallah şu borçları yarı yarıya düşürürler, gelecek sene hamle yaparlar diye düşünüyorum, biz de dışarıdan elimizden gelen yardımı yaparız inşallah.

ST- Sizin döneminizde, siz yöneticiliği bir süre bıraktınız. Yani bu bıraktığınız dönem sağlık koşullarının sebebi değil, benden sonra gelebilecek arkadaşları görmek istediniz gibi biz yorumluyoruz. Ama sizden sonra Sarıyer Spor Kulübü hiçbir şekilde son 6. 7. Sezondayız bir başarı yakalayamadık. Play Off’a bile kalamadık. Bunu nasıl değerlendireceksiniz?

Eyüp Odabaşı –  Biz A Grubundan düşünce başkan Yusuf Tülün, bir tavır koydu ve benim uzaklaşmamı istedi. Yoksa kulübe yardım etmeyeceğini söylemiş bizim o zamanki başkana. Başkan da bana bunu aktarınca ben de çekildim. Ondan iki sene sonra bir hastalığa yakalandım.

ST- Bu çekilmeyle Sarıyer Spor Kulübü menfaatine olsun diye mi çekildiniz?

Eyüp Odabaşı –  Evet tabi. Çünkü belediyeden hiç yardım almayacağını söyledi başkan Haşmet Murşit. Eğer sen devam edersen kulübe hiçbir katkıda bulunmayacağını söyledi ne diyorsun dedi. Ben de hemen çekildim. İlk önce kulübe yardım etmeyi düşündüm ve çekildim. Ama çekildiğimden beri 7 sene geçti, kulüp daha henüz Play Off’a çıkmadı. Bir de eskiye bakın benim dönemime Play Off’a çıkmadığımız bir sene var mı? Dikkat et, yani bu çok önemli. Demek ki bir yanlışlar yapılıyor. Ama herkes iyi niyetli yapıyor ama bilmedikleri için yanlış yapıyorlar. Ve danışma gereği de duyulmuyor. Yani, gel bir gör, şunda ne yapacağız bilmem ne.. demek ki ağırlarına geliyor herhalde, Sormak istemiyorlar,  Bize sormadıktan sonra niçin ukalalık yapalım diye karışalım diyoruz, biz de kenarda duruyoruz. Ama inşallah bu sene başkanın düşünceleriyle kulüp düzlüğe çıkacak diye düşünüyorum. Ama inşallah sağlık elverirse yine bütün elimden geleni yapacağım, daha evvel ben ayrılınca da söyledim. Hatta şu amigo Hüdaverdi bile vardı yanımda “Sakın bu lafı unutmayın dedim ben gidiyorum ama dedim,  bunu birinci lige çıkartacak tek kişi yine benim dedim, Unutmayın bu lafımı dedim. Bir de hiç unutmuyorum Allah bana o günleri gösterir diye düşünüyorum. “

ST- Yeniden görev almayı düşünüyor musunuz?

Eyüp Odabaşı –  Yok, şimdilik böyle bir şey yok. Çünkü doktorlarımın hepsi stresle üzüntünün bana hastalığı geri getireceğini söylediler. Bu yüzden hastalık tamamen benden çıkana kadar kesinlikle düşünmüyorum. Ama dışarıdan elimden gelen yardımı yapıyorum zaten söyledikleri, istedikleri her şeyi antrenöre, sorarsanız, yöneticiler ne istiyorlarsa onu mutlaka yerine getiriyorum.

ST- Türk Sporunda Sarıyer’den çıkmış ender profesyonel spor adamlarından birisiniz. Bugünkü kulüp idareciliği konusundaki profesyonel idarecilik olarak baktığımızdaki hatalar nelerdir?

Eyüp Odabaşı –  Bunları tek bir hata olarak söylemeyeyim de, şöyle söyleyeyim.

ST- Yetişmiş adam olmaması mı?

Eyüp Odabaşı –  Türk futbolunun en büyük sorunu yöneticilik. Bütün 1. Lig dahil yöneticilik sorunu var Türkiye ‘de. Yani hoca profesyonel, menajer kurs görüyor da menajer oluyor. Ama yönetici paralıysa gelip pat diye yönetici oluyor hiç bilmese de. Hiç futboldan anlamasa da yönetici olabiliyor. Bence sorun burada. Bu yöneticiliğin de profesyonelce olması lazım diye düşünüyorum.

ST- Sarıyer Kulübü sizinle aynı isimde özdeş olarak devam ediyor. Sarıyer Kulübünün şu anda gelecekteki temel ihtiyaçları neler?

Eyüp Odabaşı –  Birkaç senedir beklentim Zekeriyaköy’deki arsaydı. Eğer o 200 dönümlük arsayı Sarıyer Kulübüne kiralık olarak veya devir olarak 49 yıllık verebilseydiler, belki  Sarıyer Kulübünün kurtuluşu olabilir di, öyle görüyorum. Çünkü oradan çok yüksek miktarda bir gelir gelecekti Kulübe. Yanının projeleri de yapılmıştı. Kafeteryası, benzin istasyonu, lokantası, tenis kortu, yüzme havuzu gibi bir sürü şeyler yapılacaktı. Bunların kimler tarafından yapılacağı da tespit edilmişti ama şimdiki belediye başkanı kesinlikle orayı kulübe vermeyeceğim diyor. Ama bunun peşini bırakmayacağız, sonuna kadar kovalayacağız. Başbakan’a gideceğiz, CHP Genel Başkanı’na gideceğiz, gerekeni söyleyeceğiz bu arsayı kulübe verilsin diye elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz.

ST- Yani yukarıda benzin istasyonu olmaz dedikleri halde, şu anda beş sene önce Yusuf Tülün döneminde “yukarıda benzin istasyonu olmaz ormanın içinde” derken şu anda benzin istasyonu yapıldı.

Eyüp Odabaşı –  Evet yapıldı, şu an yapıldı. Hatta Carrefour da açıldı, alışveriş merkezi, daha kim bilir neler yapılacak. Ama biz bunu 3 sene evvel istedik. Ama Sarıyer Kulübü olunca verilmiyor. Başka bir düşünce var belediye tarafından o arsa için diye düşünüyorum. Oradaki villalar yeşil alan olarak kullanılsın veya spor alanı diye kullanılsın. Eczacıbaşı Ormanada evleri yapılmış, onlara peşkeş çekilecek deniyor.  Tam bilmiyorum ama o arsayı kovalıyacağız.

ST- Sarıyer Kulübünün siyasetteki kamuoyu ağırlığı belli. Bugüne kadar siyasete karışmadım derken bundan sonra karışacağınız anlamına mı geliyor Sarıyer Spor Kulübünün menfaatleri doğrultusunda?

Eyüp Odabaşı –  Hayır siyasete bugüne kadar hiç karışmadım, hiçbir partiye üye değilim, bütün partiler benim partim. Her belediye başkanının partisi benim partim diye düşündüm.  Ve böyle katkılarda bulundular, şu anda da CHP Belediye Başkanı. Buradan maksimum yardımı nasıl alırız diye düşünüyorum. AKP de MHP de gelse hiç fark etmez. Kulübün partisi olmaz, particilik girdiği için bu duruma düştü diyorum.

ST- Belediye Başkanı maddi olarak 3 – 5 neyse rakam olarak söylemek istemiyoruz katkıda bulunduğunu söylüyor. Maddi olarak katkı mı 3 yıl içersindeki yoksa tesis olarak katkı mı?

Eyüp Odabaşı –  Maddi olarak yaptığı katkılar çok büyükmüş. İlk senesinde çok büyük para vermiş, şimdi daha aza düşmüş. Ama para vereceğine bize bu tesisi kazandırsın. 40 para istemiyor Sarıyer Kulübü kendisinden ama tesisi Sarıyer Kulübüne mal etsin istiyoruz. Bu tesis Sarıyer Kulübünü 1. Ligde oynatabilecek yeterlilikte diye düşünüyorum.

ST- Sarıyer Spor Kulübü oradaki tesislerle daha modern bir yüze mi kavuşacak? İçinde neler olabilir?

Eyüp Odabaşı –  200 dönüm yerde o villaların arasında yüzme havuzu olabilir, tenis kortları, basket, voleybol sahası olabilir, kapalı salon olabilir, kafeteryalar olabilir, lokanta olabilir… Her türlü aktiviteleri yapınca, her ay da kulübün geliri 50 kat 100 artacaktır. Bunlar da Sarıyer Kulübüne 1. Ligde tırmanması için yeterli bir gelir olacaktır diye düşünüyorum. Ben böyle düşünüyorum.

ST- Bu arsa ilk nereden çıktı?

Eyüp Odabaşı –  Bu arsa ilk Yusuf Tülün yeşil alan diye villaların terk ettiği yeşil alanı Sarıyer Kulübüne mal edelim dedi. Ondan sonra gelen Sedat Özsoy ANAP dönemindeki Sedat Özsoy bunu kulübe mal edelim diye o da uğraş verdi. Ama o sıralarda orası 18 uygulamasından dolayı mahkemelik olduğu için bir türlü Sarıyer Kulübüne kazandıramadı. Her iki belediye başkanı da. Ama bu dönemde Sarıyer Belediyesi bu 18 uygulaması mahkemesini kazandığı için o yer Sarıyer Belediyesine ait oldu. Sarıyer Belediyesi isterse şu anda 49 yıllık artık ne kadarsa bilmiyorum tarihini, o kadar yıllığına Sarıyer Kulübüne orayı kiralayabilir.

ST- Dediğiniz tarihlerde Zekeriyaköy nüfusu 1000 kişilik olan bir köydü. Şimdi 20-25 bin nüfusu olan, önümüzdeki 10 yıl içerisinde 50 binlere ulaşacak bir nüfusa sahip olacak olan toplu bir köy-kent projesine  dönüştü, Zekeriyaköy ,Kilyos, Kısırkaya, Gümüşdere, Demirciköy hepsini bir arada katan bir Spor Merkezi olarak, O zaman tesisin topluma katkısı çok daha fazla olacak değil mi?

Eyüp Odabaşı –  Yüzde yüz. Neden vermek istemiyor? Çok değerlendi şimdi orası. Budan 5 – 10 sene evveline göre. Şimdi çok çok değerli. Hatta benim duyduğum belediye bunu seçim yatırımı olarak kullanacak diye duyuyorum. Ne kadar doğru bilmiyorum. Yani o kadar değerli oldu o arsa. Onun için Sarıyer Kulübüne yedirmek istemiyorlar diye düşünüyorum. Ama eğer orası Sarıyer Kulübüne olursa ki bunu bilhassa Başbakan’a da rica edeceğim, kendim gideceğim. Eğer orayı kulübe kazandırırsak Sarıyer Kulübünün 100 senesi kurtulur diye düşünüyorum.

ST-  Siyasiler Sarıyer Kulübünün ağırlığını hafife mi alıyor sizce? Siz siyaset yapmak istemiyorsunuz biliyorum.

Eyüp Odabaşı –  Ben siyasetten anlamıyorum, hiç anlamam. Gazetelerin 1. Sayfasına bile bakmam, hiç anlamam.

ST- Türkiye’yi kapsayan Sarıyer sempatizanlığı var ve bütün bölgelerde farklı bir ağırlığı var. Sarıyer Spor Kulübünün siyasi ağırlığının olmadığını mı zannediyorlar?

Eyüp Odabaşı –  Herhalde böyle görüyorlar. Yahut da Sarıyer Kulübünü pek etkili olarak görmüyorlar. Yani oy potansiyeli olarak görüyor. Eğer görseler zaten orayı Sarıyer Kulübüne kazandırmak isterler. Ama demek ki Sarıyer Kulübünün etkisi olmadığını düşündükleri için böyle oluyor. Ama yanlış düşünüyorlar. Biliyorsunuz Yusuf Tülün Sarıyer Kulübüne sırtını çevirdi, Belediye Başkanlığı seçimini kaybetti.  Şimdiki Başkanda  Sarıyer Spor Kulübüne sırtını döndü. Maddi yardım yapmaktan başka  kimse kimseyi kandıramaz onun için seçimde bunun  cevabını verecekler.

ST- Sarıyer Spor Kulübüne siyaseten sırtını dönenler seçim kaybeder mi diyorsunuz?

Eyüp Odabaşı –  Bence, kaybedecektir de. Bundan sonra öyle olacak.

Sarıyer Times