Son Dakika Haberler

Sarıyer Spor Kulübü’nde Tüzük Değişikliği Yapıldı.

Sarıyer Spor Kulübü’nde Tüzük Değişikliği Yapıldı.
Okunma : 106 views Yorum Yap

Sarıyer Spor Kulübü’nün yeni tüzüğü, sancılı geçen kongreyle kabul edildi. Kongrede sık sık mevzuat nedeniyle tartışma yaşandı. Yıllardır üzerinde düşünülen, tartışılan ve son olarak geniş çapta bir komisyon kurularak son şekli verilerek üzerinde ittifak edilen tüzük değişikliği, Sarıyer Spor Kulübü üyelerine sunuldu.

Balcı: “Başarısızlığı tüzüğe maletmeyin”
Divan Kurulu Başkanı seçilen İbrahim Balcı, yaptığı açılış konuşmasında Sarıyer Kulübünün istikrarsızlığına değinerek, “tüzük başarı getirmez, tüzük transfer yapmaz, tüzük sezon öncesi kampa 54 futbolcu götürülmesine karşı çıkamaz. Başarı da başarısızlık ta başkan ve yönetimlerin işidir ama nedense bizde tüzüğe bağlandı, değiştirelim bakalım tüzüğü” şeklinde konuştu.
Gergin dakikalar yaşandı
Daha başlangıçta yaşanan aksaklık, kongrenin sancılı geçeceğinin habercisiydi aslında. Tüzük değişikliği komisyonunda da bulunan Divan Kurulu Başkanı İbrahim Balcı, kendi hazırladıkları tüzükle oylanacak tüzüğün aynı olmadığını iddia etti.
Konuyla ilgli açıklama yapan Kulüp Müdürü Şeref Ayer ise Tüzük çalışmasının son şeklinin dernekler masasına mail ortamnında gönderilerek, dernekler masası yetkililerinin kanun nezdinde gerekli olan düzenlemeleri yaparak mevzuata uygun hale getirildiğini ve bu sayede zaman kazanıldığını belirtti. Tüzüğün temel maddelerinde bir değişiklik olmadığı ifade eden Ayer, sadece ayrı ayrı 1-2-3 şeklinde yazılan maddelerin uygun konu başlıkları altında 1.A, 1.B, 1.C şeklinde toparlandığını söyledi.
Kaptanoğlu: “Maraza çıkartmayın”
İbrahim Balcı da yapılan değişiklikleri inceleme fırsatları olmadığı için, onaylamayacaklarını ifade etti. Bu esnada çıkan tartışmalarda kimi yönetim kurulu üyeleri, maddelerin tek tek yeniden incelenmesini isterken, kimileri tüzük tadil kongresinin bir hafta ertelenmesini, kimileri de 1 saat ara verilmesini talep etti. Sarıyer Kulüp Başkanı Hayati Kaptanoğlu’nun Divan Kurulu Başkanı İbrahim Balcı’ya “Maraza çıkartıyorsun” demesi üzerine Balcı “Sarıyer Spor Kulübü Divan Kurulu Başkanı’na maraza çıkartıyorsun diyemezsin, hemen sözünü geri al” şeklinde uyardı. Kaptanoğlu daha sonra samimiyetten kaynaklanan sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyleyerek özür dileyince mesele tatlıya bağlandı. Daha sonra Divan Kurulu adına Adnan Özcan’ın tüzük maddelerinin tek tek okuyarak oylamaya sunulmasına karar verildi.

Ne var ki tüzük komisyonu tarafından haftalarca yapılan çalışma sonunda ortaya çıkan tüzüğün her maddesindeki ifadeler yeniden tartışmaya açılınca her kafadan bir ses çıktı. 1 saat boyunca sadece ilk 2 madde görüşülünce, bu görüşmelerin haftalarca süreceği ifade edilerek, kongreye ara verilmesini ve yönetimin tüzük üzerinde anlaşarak üyelerin oyuna sunması istendi.

Daha sonra kongreye 1 saat ara verildi. Ne var ki bu verilen arada özellikle Sezai Kula ve İbrahim Balcı başta olmak üzere tartışmalar yaşandı. Sorun Sarıyerli üyelerin verdiği “tüzük maddelerinin okunduğu kabul edilerek üyelerin oyuna sunulması” konusundaki önerge ile çözüldü.
Balcı “Red” oyu verdi
Önce önerge oylamaya sunuldu ve 1 red’e karşın oy çokluğu ile kabul edildi. Daha sonra tüzük oylamasına geçildi, Kıvanç Ekinci ve İbrahim Balcı’nın red oylarına karşın, yine oy çokluğuyla Sarıyer Spor Kulübü’nün yeni tüzüğü kabul edildi.
Yeni tüzükte neler var
Yeni dernekler yasası, mali yasalar, medeni kanunun derkenler maddesi ve UEFA kriterleri doğrultusunda hazırlanan yeni tüzüğün önceki tüzükten en önemli farkları şunlar:

Daha önce her sene yapılan olağan kongre 2 yıla çıkartılıyor. Yani yönetim 1 değil 2 sene görev yapacak.

Kulüp, A.Ş. vs ticari işletmeler kurup, fatura kesebilecek.

Kulüp yöneticileri mali bilançoda kendi gelirinden fazla transfer vb… gider yapamayacaklar.

Balcı: “Hayırlı olsun”
İbrahim Balcı kongre sonunda yaptığı konuşmada her şeyin Sarıyer için daha iyi olmasını dilediğini ifade ederken, maddelere fazla takılınmaması gerektiğini, gerektiğinde yeniden tüzük maddelerinde Sarıyer’in menfaati doğrıltusunda değişiklikler yapılabileceğini söyledi ve “hayırlı olsun” dedi.