Son Dakika Haberler

ENGELLİLERLE 360 DERECE İLETİŞİM

ENGELLİLERLE 360 DERECE İLETİŞİM
Okunma : 88 views Yorum Yap

EngellilerleiletisimSarıyer Belediyesi Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü’ne bağlı Engelliler Koordinasyon Merkezi, Sarıyer Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu, İTÜ Gönüllülük Kulübü ve Engelsiz Kariyer.com sitesi ortaklığı ile ‘’Engellilerle 360 Derece İletişim’’adlı seminer düzenlendi. Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde, eski TRT Programcısı İletişim Uzmanı Mehmet Kızıltaş’ın sunumuyla gerçekleştirilen seminerde, belediye personeli ve Sarıyerli yurttaşlara engellilikten kaynaklanan özel durumlar ve gereksinimleri konusunda bilgiler verildi.

Sarıyer Belediyesi, engellilere yönelik tutum ve davranışlarda bilinçli yaklaşım ve kaliteli hizmet altyapısının gelişmesine, engelli ve dezavantajlı yurttaşların kamu hizmetlerinden etkin yararlanma, toplumsal yaşama tam ve eşit katılımını artırarak hedeflenen çağdaş ve ‘Engelsiz Sarıyer’ idealine ulaşılmasına katkı sağlamak amacıyla düzenlenen seminerde, katılımcılardan empati yoluyla birer engelliymiş gibi hissetmeleri sağlandı.

‘’Engellinin özel durumu iyi bilinirse, yaşamında büyük kolaylık sağlanabilir’’

Programın açılış konuşmasını yapan Sarıyer Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Mahmut Kement; “Engelliler en çok sosyal desteğe ihtiyacı olan topluluktur. Sorunların çözümünün yeterli düzeyde olmaması, engellilere hizmet etmek zorunda olan tüm kesimin yeterli bilgiye sahip olmamasında da kaynaklanmaktadır. Engellinin özel durumu iyi bilinirse, yaşamında büyük kolaylık sağlanabilir’’ diye konuştu.

“Umudum ve hayallerim beni bu mikrofona ve sahneye getirdi, hayatımda pes etmek yok” diyerek sunumuna başlayan İletişim Uzmanı Mehmet Kızıltaş, engelli olarak kendisinin yaşadığı zorlukları ve duyguları anlattı. Salonda bulunan vatandaşlara algı, farkındalık, empati gibi kelimelerin anlamını tanımlamalarını isteyen Kızıltaş, aynı zamanda katılımcılara engelli oranı yüzde kaçtır? Engellilik kimleri etkiler? Bakışların etkisi nedir? gibi sorular sordu.

‘’Hepimiz insan olma özünde eşitiz’’

Engelliliğin hastalık değil, farklılık durumu olduğunun altını çizen Uzman Mehmet Kızıltaş, engellilerin yaşamdaki yerini anlatan kısa filmler izletti. Kızıltaş; ‘’Engelilerin toplumun en vazgeçilmez parçası olduğunu unutmayalım, hepimiz insan olma özünde eşitiz’’ dedi.

Katılımcılara engelli yaşamıyla ilgili önemli bilgiler veren İletişim Uzmanı Mehmet Kızıltaş’a program sonunda katılımından dolayı teşekkür edilerek, Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Hayrettin Dereli tarafından plaket takdim edildi. Kızıltaş, program bittikten sonra Engellilerle 360 Derece İletişim kitabını okuyucuları için imzaladı.
Engwlliler

image

image

image

image