Son Dakika Haberler

Sarıyer Belediyesi Türkiye’de Öğretmen Yetiştirme Politikaları ve Önerileri Paneli

Sarıyer Belediyesi Türkiye’de Öğretmen Yetiştirme Politikaları ve Önerileri Paneli
Okunma : 192 views Yorum Yap

sbogretmenpaneli
MEF Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özcan’ın moderatörlüğünü yaptığı panele, Ömer Balıbey, Batuhan Aydagül, Prof. Dr. Zeynep Kızıltepe ve Selman Behmuaras konuşmacı olarak katıldı. 

Bundan 168 yıl önce temellerinin atıldığı Öğretmen Okulları’nın öncelikli amacı, ‘fikri hür, vicdanı hür ve irfanı hür’ insanlarla fikren, bedenen ve ilmen güçlü gençler yetiştirmek oldu. Ayrıca Öğretmen Okulları’nda gençlere, Cumhuriyeti ve bağımsızlığı sonsuza dek savunma sorumluluğu veriliyordu.
‘’Eğitim bir toplumun olmazsa olmazıdır’’
Programın açılış konuşmasını yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç konuşmasına, “Bir belediye eğitime nasıl bakar ve ne olur” sorusu ile başladı. Başkan Genç şöyle konuştu: ‘Bizim milli eğitime ve okullara alternatif bir eğitim sistemimiz yok. Bizim temel iki bakış açımız var. Birincisi yaşamı kolaylaştırmak, ikincisi ise yeni yaşam alanları kurmaktır. Eğitime verdiğimiz destekler yaşamı kolaylaştırmak içindir. Okullara, öğretmenlere ve öğrencilere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Çeşitli projeler üreterek bu işin uzmanlarıyla birlikte yol alıyoruz. Eğitim bir toplumun olmazsa olmazı olarak düşünülmelidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çok güzel bir sözü vardır ‘Eğer eğitilmişseniz, eğitilmiş bir toplumsanız yönetici olursunuz, yöneten olursunuz eğer sıradan insanlar olursanız, birilerinin sizin üzerinde oynandığı toplum olarak kalırsınız’ yani işin özü budur. Eğitim alanında toplumun gelenekleri gibi etkin olabilsek, eğitimi kuvvetli kılsak inanıyorum ki, Türkiye’nin şu anda yaşadığı problemleri bu kadar derin yaşamazdık.’’
‘’Huzurun olduğu yerde savaş, terör kaygısı olmaz’’
Konuşmasında Sarıyer Akademi’nin nasıl kurulduğunu ve amacını anlatan Başkan Genç; ‘’Tamamen farklı alanlarda yaşayan çocukların Sarıyer Akademi’nin kapısından kol kola girip çıkmaları bizi mutlu ediyor. Toplumsal huzurun olduğu yerde savaş, terör kaygısı olmaz’’ dedi.