Son Dakika Haberler

SARIYER'DE 5. DÜNYA SU GÜNÜ PANELİ

SARIYER'DE 5. DÜNYA SU GÜNÜ PANELİ
Okunma : 103 views Yorum Yap

Supandli
Sarıyer Belediyesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ile Su ve Kadın Platformu Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği 5. Dünya Su Günü’yle ilgili panel, İTÜ Afet Yönetim Enstitüsü’nde gerçekleştirildi.
22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla suyun giderek artan önemine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen panele konuşmacı olarak Su ve Kadın Platformu Dernek Başkanı Prof. Dr. Gonca Coşkun ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Havza Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kamil Şengönül katıldı.
Su tasarrufu konusunda insanları bilinçlendirmenin hedeflerinin başında olduğunu söyleyen Su ve Kadın Platformu Derneği Başkanı Prof. Dr. Gonca Coşkun, su kaynaklarının en iyi şekilde korunması için destek verilmesi, hijyen ve sağlık koşullarının oluşturulması ve öğrencilere uygulamalı eğitim verilmesi gerektiğini belirtti. Konuşmasını Mevlana’nın Mesnevisi’nden suyun önemini belirten örneklerle süsleyen Prof. Dr. Coşkun; suyun korunmasıyla ilgili düşüncelerini de dile getirdi.
İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Havza Yönetimi Bölüm Başkanı Prof Dr. Kamil Şengönül, havza bazında planlama ve ekosistem yönetimi konusunu ele aldı. İstanbul’da su sorunu kapsamında konuşma yapan Prof.Dr. Şengönül, yer altı su kaynaklarının ve göllerin kirlenmesinin nedenlerinin sanayi bölgelerinde taban sularının ve yer altı sularının kirlenmesi, tarım alanlarında gübre ve aşırı ilaç kullanımı, tehlikeli atıkların gömüldüğü alanlarda meydana gelen sızıntılar olduğunu dile getirdi.
Panel sonunda katılımcılar Sarıyer Belediyesi Mikrokredi Merkezi tarafından kurulan, kadın emeğinin sergilendiği kermesi gezdi.