Son Dakika Haberler

C40 Belediyeleri: “Her Zamanki Yaşantımıza Geri Dönemeyiz”

C40 Belediyeleri: “Her Zamanki Yaşantımıza Geri Dönemeyiz”
Okunma : Yorum Yap

C40 belediye başkanları geçtiğimiz hafta yayımladıkları ilkeler bildirisinde, iklim kriziyle mücadeleye yönelik yeni planlarını duyururken, her zamanki yaşam ve iş yapma şeklimize geri dönemeyeceğimizi söylediler.

Dünyanın önde gelen şehirlerinden belediye başkanları, eğer insanlık iklimsel çöküşü engelleyecekse koronavirüs krizinin sonrasında “her zamanki yaşantımıza” geri dönemeyeceğimiz uyarısında bulundu.

750 milyondan fazla insanı temsil eden belediye başkanları, iyileşme planlarının merkezine eşitlik ve iklim mücadelesini koymayı taahhüt ettikleri bir “ilkeler bildirisi” yayımladılar.

New York City belediye başkanı ve bildiri imzacılarından Bill de Blasio, “Statükoyu koruyan, yarım alınmış önlemler kayda değer bir değişim yaratamaz veya bizi bir sonraki krizden koruyamaz. Şu zamanlar için yeni bir düzene ihtiyacımız var. Yaşamları yeniden inşa eden, eşitliği savunan ve bir sonraki ekonomik, sağlık veya iklim krizini önleyen büyük bir değişime ihtiyacımız var” dedi.

Birçok şehir, düşük karbonu ve sürdürülebilir iyileşmeyi destekleyen, Milano’da ve Mexico City’de yeni bisiklet yolları yapımı; New York ve Seattle’da ise yaya yollarının genişletilmesi gibi planlarını duyurdu.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan ise geçtiğimiz Çarşamba günü, karantina sonrasındaki otomobil kullanımı artışının ve kirliliğin önüne geçmek için bisikletçilere ve yayalara daha çok alan tanınmasına dair planlarının duyurusunu yaptı.

Londra için Ulaştırma (TFL) yaptığı bir modellemede, karantina önlemeleri sonrası insanların toplu taşıma kullanmayı tercih etmemesiyle bisikletlerde 10 kata kadar, yayalarda ise beş kata kadar artış yaşanabileceğini belirtti.

C40 grubunun Başkan Yardımcısı Khan, pandemi sonrası “daha iyi bir gelecek kurma” konusunda kararlı olduğunu söyledi. Khan, “Koronavirüs, toplumumuzdaki eşitsizlikleri ve ekonomimizdeki derin sorunları göz önüne çıkardı. Yeni bir normal ve iklim kriziyle yeni mücadele yolları yaratarak bu krizden çıkmalıyız” dedi.

Manchester’da ise belediyeden sağlanacak 5 milyon poundluk fon ile yerel yönetimlerin yaya yollarını genişletmesi, tek şeritli yol yapımı, yerleşim bölgelerinden trafik akışının kaldırılması ve daha fazla bisiklet şeridi yapılması planlanıyor.

Geçtiğimiz hafta Avrupa’dan, ABD’den ve Afrika’dan belediye başkanları yeni oluşturulmuş C40 ekonomik görev gücü kapsamında münazaralar gerçekleştirdi. Liderler, krizle mücadele için düşük karbonlu ve sürdürülebilir bir toparlanmayı destekleme planlarını koordine etmeyi kabul etti.

C40 başkanı Mark Watts ise belediyelerin vatandaşlarını korumak ve iyileşmeyi yönlendirmek için güce sahip olduğunu söyledi. Watts, “Yeşil bir ekonomik toparlanmanın kesinlikle gerekli olduğunu düşünen birçok güçlü siyasetçi işbirliği içerisinde” dedi.

Watts ayrıca, “Bütün belediyelerin kolektif olarak topladığı fonlardan bahsediyoruz. Bu fonlar daha sonra elektrikli araçları, bisiklet yollarını, binaların güçlendirilmesini destekleyecek. C40 şehirleri milyonlarca doları uzun vadede olumlu dönüş sağlayacak bu yatırımlar için kullanıyor” diye ekledi.

İlkeler bildirisi şu ana kadar Los Angeles’tan Lizbon’a, Sao Paulo’dan Seoul’e 33 şehir temsilcisi tarafından imzalandı. Bildiride ayrıca, “İklime yönelik acil eyleme geçilmesi ekonomik iyileşmeyi hızlandıracak, sosyal eşitliği destekleyecek ve birçok yeni sektörde birçok iş kolu açacak” ifadesi yer alıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)