Son Dakika Haberler

Dalga değil tsunami geliyor

Dalga değil tsunami geliyor
Okunma : 4.888 views Yorum Yap

Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) göre, Covid 19’un Omicron varyantı “daha önce hiçbir varyantta görülmemiş bir oranda” yayılıyor ve yakında Delta varyantının yerine geçerek baskın varyant olacak. Omicron’un hızla yayılması Avrupa’da pek çok ülkeyi yeni önlemler almaya zorlarken, ülkelere giriş ve çıkışlar güçleştirildi.

Varyantla ilgili konuşan KLİMİK Başkanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, pandemi başladığından beri hep yeni dalgalardan bahsedildiğini ama bu kez ciddi bir ‘tsunami’ ile karşı karşıya olunduğunu söyledi. Varyantın ABD’de yalnızca bir ay içerisinde baskın hale geldiğine dikkat çeken Yavuz, Omicron’un hafif hastalığa neden olduğuna dair kesin bir kanıya ulaşmak için henüz çok erken olduğunu vurguladı.

“RİSK YÜKSEK”

Yavuz, DHA’ya yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Daha çok Delta gibi ilerliyor hastalığın seyri. Bu hızla çoğalan bir virüsün o kadar çok fazla sayıda insanı hastalandırabilir ki hem hastane kapasitelerini aşma, hem de ölümleri artırma riski çok yüksek. Bu nedenle öncekileri hep dalga olarak görüyorduk ama şu andaki gerçekten tsunami gidiyor. Çok hızlı yayılıyor ve çok sayıda insanı çok kolay bir şekilde enfekte edebiliyor. Hem vaka sayısını hem de ölüm sayılarının artırabileceğine yönelik veriler var. Bu çok kaygı yaratıyor bizde gerçekten.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)