Son Dakika Haberler

Beykoz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durman ile yoluna devam edecek

Beykoz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durman ile yoluna devam edecek
Okunma : 22.236 views Yorum Yap

Beykoz Üniversitesi’nin kuruluşundan bu yana rektörlüğünü yapan Prof. Dr. Mehmet Durman, Cumhurbaşkanlığı kararıyla ikinci kez üniversitenin rektörlüğüne atandı. Kurucu Rektör Prof. Dr. Mehmet Durman öncülüğünde ilk dört yılını başarıyla sürdüren Beykoz Üniversitesi evrensel bir üniversite oluşturma misyonuyla çalışmalarını devam ettirecek.

Beykoz Üniversitesi’nin Kurucu Rektörü olan Prof. Dr. Mehmet Durman, Cumhurbaşkanlığı kararıyla ikinci kez rektörlüğe atandı. 2016-2020 yılları arasında üniversitenin gelişimine büyük emek veren Prof. Dr. Mehmet Durman, 1 Ocak 2021 tarih ve 2021/19 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Beykoz Üniversitesi’nin yeniden rektörü oldu. Beykoz Üniversitesi’nin ilk 4 yılındaki başarılı adımlarının öncüsü olan Durman’ın tekrar üniversiteye rektör olarak atanması, üniversitenin akademisyen ve öğrencileri tarafından memnuniyetle karşılandı.

Yüksekokuldan üniversiteye…
Temeli 2008 yılında Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu’nun kurulması ile atılan Beykoz Üniversitesi, resmi olarak 2016 yılında İstanbul Kavacık’ta kuruldu. Kurucu rektörlüğünü Prof. Dr. Mehmet Durman’ın yaptığı Beykoz Üniversitesi’nde; ‘İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi’, ‘Sanat ve Tasarım Fakültesi’, ‘Sosyal Bilimler Fakültesi’, ‘Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’ olmak üzere dört fakülte bulunuyor. Bu fakültelerin yanı sıra Beykoz Üniversitesi çatısı altında; ‘Yabancı Diller Yüksekokulu’, ‘Sivil Havacılık Yüksekokulu’ olmak üzere iki yüksekokul, Meslek Yüksekokulu, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu olmak üzere iki meslek yüksekokulu ve yüksek lisans ve doktora programlarının sunulduğu bir Lisansüstü Programlar Enstitüsü de hizmet veriyor.

Akademik kariyeri İngiltere’de başladı
Beykoz Üniversitesi’nin evrensel bir üniversite olması için özverili bir şekilde çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Mehmet Durman, 1961 yılında Bursa’nın M. Kemalpaşa ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Bursa’da tamamlayarak, 1978 yılında girdiği İ.T.Ü Kimya-Metalurji Fakültesi’nden 1982 yılında Metalurji Mühendisi olarak mezun oldu. 1984 yılında MEB yurtdışı doktora bursunu kazanarak gittiği İngiltere’ de, 1989 yılında Birmingham-Aston Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı ve 1989-90 yılları arasında aynı üniversitede araştırmacı olarak doktora sonrası çalışmalarda bulundu. 1990 yılında Yardımcı Doçent olarak İ.T.Ü Sakarya Mühendislik Fakültesi ’ne öğretim üyesi olarak atanan Durman, 1992 yılında Doçent unvanını aldı.

1996’da profesör unvanını aldı
1993-1996 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Metalurji Mühendisliği Bölümü’nde Doçent öğretim üyesi olarak görev yapan Durman, 1996 yılında Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Metalurji Mühendisliği Bölümü’ne Profesör olarak atandı. Prof. Dr. Mehmet Durman, 1997-1998 yıllarında Sakarya Üniversitesi’nde Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcılığı, 1998-2001 yıllarında Rektör Yardımcılığı, 1999-2003 yıllarında Mühendislik Fakültesi Dekanlığı ve 2002-2010 yılları arasında Rektörlük görevlerinde bulundu. 2015-2016 yılları arasında da Bilgi Üniversitesi rektörlüğü görevini yürüten Prof. Dr. Mehmet Durman, 2016 yılında Beykoz Üniversitesi’nin kurucu rektörü olarak üniversitenin kuruluşunda görev aldı.

Kalite güvencesi çalışmaları
Prof. Dr. Mehmet Durman’ın 39′u yurtdışı olmak üzere toplam 79 adet makale, konferans-sempozyum bildirisi ve proje raporu bulunuyor. Profesör Durman’ın Science Citation Index’de yer alan yayınlarına toplam 273 atıf yapılmıştır.
Prof. Dr. Mehmet Durman, Bologna Süreci ile ilgili olarak başta kalite güvencesi ve ulusal yeterlilikler çerçevesi konuları olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası komisyon ve çalışma gruplarında yürütücü ve üye olarak görevlerde bulundu ve bu alanlarda çalışmalar yaptı. Bunlar arasında, Yükseköğretimde Akademik Değerlendirme ve Kalite Geliştirme Komisyonu (YÖDEK) Başkanlığı, Ulusal Yeterlilikler Çerçevesi Komisyon üyeliği ve Çalışma Grubu Yürütücülüğü görevleri ile KalDer Kalite Ödülleri Yürütme Kurulu Başkanlığı görevleri bulunuyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)