Son Dakika Haberler

Lise Tercih Döneminde Öğrenciler ve Aileler Nelere Dikkat Etmeli?

Lise Tercih Döneminde Öğrenciler ve Aileler Nelere Dikkat Etmeli?
Okunma : 2.879 views Yorum Yap

Eğitim Uzmanı Koray Varol lise tercih döneminde öğrencilerin ve ailelerin nelere dikkat etmesi gerektiğine değindi. “Lise tercihi yapılırken okulun sahip olduğu imkanlar mutlaka gözden geçirilmelidir” diyen Varol; “İmkan varsa okuldan mezun olmuş kişiler veya bu kişilerin velileri ile iletişime geçilebilir” dedi.

Lise dönemi; kişinin kariyeri, üniversite seçimi, mesleği ve yaşam dinamiğinin temelini oluşturan birçok noktayı etkilemektedir. Lise, kariyer yolculuğunun önemli bir parçası olduğu için okul tercihi yaparken öğrenciler ve aileler dikkatli olmalıdır. Öğrencinin sahip olduğu yetenek ve isteğe uygun bir tercih yapılması başarı motivasyonunu da uzun vadede etkileyecektir. Bu yüzden okul tercihi yaparken olası bütün alternatifler hakkında çok yönlü bir araştırma yapılması faydalı olacaktır.

Lise tercihi yapılırken okulun sahip olduğu imkanlar mutlaka gözden geçirilmelidir. Özenle araştırılması gereken alanlardan bazıları yabancı dil eğitimi, eğitim kadrosu, okulun başarı geçmişi, eğitim anlayışı, üniversiteler ile olan bağlantılarıdır. Eğitim anlayışı kapsamında uluslararası geçerliliği olan metotlar ve sınavlara hazırlık, uluslararası organizasyonlara katılım oranları dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli kriterdir.

Okulun geçmiş dönemde sahip olduğu başarılar da mutlaka araştırılmalıdır. İmkan varsa okuldan mezun olmuş kişiler veya bu kişilerin velileri ile iletişime geçilebilir. Halihazırda o okulun öğrencisi olan öğrencilerden okulun hangi özelliklerinden memnun olduklarını, okul ile ilgili memnun olmadıkları ya da zorlandıkları noktaların olup olmadığı gibi soruların cevaplarını öğrenmek de yine okul için karar verme sürecinde öğrencilere yardımcı olabilir.

İletişim: Neslihan Tomruk – 0543 762 96 43

Instagram: @korayvarolcom

LGS Kayıt Takvimi

LGS sonuçları 30 Haziran’da açıklandıktan sonra sınavla öğrenci alan özel okullar için kayıt takvimi başlıyor.

Birinci Ön Kayıt Dönemi 1-2-5 Temmuz 2021 (Perşembe, Cuma, Pazartesi) olacak şekilde planlanmış durumdadır. Ön kayıt işlemleri, 5 Temmuz 2021 Pazartesi günü tamamlanacaktır.

6 Temmuz 2021 Salı günü ise ön kayıt yaptırarak asil listede yer almaya hak kazanan öğrencilerin kayıt yaptıracağı 1.Kesin Kayıt Dönemi gerçekleşecektir. Asil kayıtları 6 Temmuz 2021’de tamamlandıktan sonra ise 7 Temmuz 2021 Çarşamba günü Yedek Liste Kayıtları yapılacaktır.

İkinci Ön Kayıt Dönemi ise 8 Temmuz 2021 tarihinde başlayacaktır. Adaylar, okul tarafından belirlenen taban puan doğrultusunda ön kayıtlarını yaptıracaklardır. Ön kayıt işlemleri 8 Temmuz 2021 Perşembe günü tamamlanacaktır.

Ön kayıt yaptırarak, ilan edilen asil listede yer alan öğrencilerin kesin kayıtları 9 Temmuz 2021 Cuma günü yapılacaktır. 9 Temmuz 2021 Cuma, saat 15.00’te yedek liste kayıtlarına geçilir. Böylece 9 Temmuz 2021 Cuma günü İkinci Kesin/Yedek Kayıt Dönemi tamamlanmış olur.

Serbest Kayıt Dönemi 12-13-14 Temmuz 2021’de olacak şekilde devam edecektir. Bu dönemde okullar, gün içerisinde taban puanlarını açıklayıp yine aynı gün içerisinde kesin kayıtlarını ve yedek kayıtlarını yapacaktır. 14 Temmuz 2021 Çarşamba günü Serbest Kayıt Dönemi tamamlanacaktır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)